אני מודה. לא מסתדר לי הנושא הזה של מאבק ההורים והפוליטיקאים בנושא הרכבת. מה כלכך כיף בלהיות צפופים כמו סרדינים, לשבת על הרצפה, להדחק אחד על השני בצורה שבמקרים אחרים היתה מזמינה עשרות תביעות של הטרדה מינית. במשך ימים לא העזתי בכלל להעלות את ההסתייגויות שלי, זה כמו במאבק החברתי, אם אתה לא איתם אתה נגדם. מוקצה מחמת מיאוס. חס וחלילה שלא נפגע בחיילינו. אני רוצה רכבת שיהיה לי נוח לנסוע בה. לשבת ולפתוח את המחשב, לעבוד בניחותא.

בימים האחרונים דיברתי עם עשרות הורים, ניסיתי להבין מה דחף אותם למאבק המוזר והלא ממש הגיוני הזה. תשובה אחת די שכנעה אותי בזה שצריך לשנות אבל לא כך. אחת האמהות אמרה לי שהבעייה שלה היא שאם הילדה שלה גרה בהרצליה וצריכה להגיע לתל אביב לאוטובוס לבסיס, בלי הרכבת היא תצטרך לצאת שעה יותר מוקדם מהבית כי האוטובוס מהרצליה לתל אביב לא ממש נגיש. נו שוין.

אז מה? אין ספק שרכבת ישראל זה אחד הגופים הכי לא יעילים שקיימים במשק. גוף תחבורתי כלכלי שהיה צריך להיות הדבר הכי יפה שיש לנו, לחסוך לנו בארגיה ובזיהום אויר, לאפשר לנו נסיעה שקטה ובטוחה ובמקום זה אנחנו מקבלים גוף חצי ממשלתי שכפוף לגחמותיו של ועד עובדים כוחני, שסובל מתקלות חוזרות ונשנות בלוח הזמנים שלו, שלא לדבר על הכשלים הטכניים וגם אלו האנושיים. אני חושב שצריך לסגור את הרכבת ולפתוח אותה מחדש בצורה אחרת כי היא פשוט לא מתפקדת.

אבל בנושא החיילים תגידו, לא נעשינו קצת מפונקים? יש לי שני רעיונות לצבא ולפוליטיקאים שלנו האחד. להודיע לחיילים שיש להם קצת יותר זמן להגיע לבסיס. נגיד 14:00 הרי ממילא עד שמגיעים ועד שמתארגנים יום העבודה הוא קצר. אז להאריך את הזמנים – צה"ל המתוחכם שלנו גם יכול להאריך את הזמנים בצורה מדורגת – יש המון פטנטים ורעיונות לאיך לעשות את זה נכון. השני. שצה"ל יקח מחדש אחריות על ההסעות. שיבצע הסעות מאורגנות ממקומות שונים בארץ, כולל איסוף מסודר של חיילים מערים בהם התחבורה הציבורית בבוקר קשה מנשוא. כך הבת החמודה של האם מהרצליה תוכל לעלות על אוטובוס צהל"י שיקח אותה מבית חיל האויר בעיר לרחבת היכל נוקיה ושם היא תעלה על אוטובוס שיקח אותה ישירות לבסיס, אותה ואת חבריה. אגב, חלק מהנוהלים יהיה להקפיד על כך שלכל חייל יהיה מקום ישיבה ושאף חייל לא יעמוד באוטובוס. לדעתי זה הרבה יותר נוח מאשר הרכבת.

למה זה לא קורה? די פשוט כי הפוליטיקאים ממשיכים לאפשר לצבא לרדת מהאחריות שלו כלכך מהר. אופסס. שכחתי – כי אחרת הם לא היו פוליטיקאים ולמה לא להשאיר מקולקל את מה שמקולקל אם אפשר במקום פשוט לעשות את הדברים אחרת? אגב, בצורה הזו יהיה סדר, זה לא יהיה באחריות הרכבת שככל הנראה גם אוטובוסים לא יודעת ממש להוציא ומי שיקח אחריות זה מי שהאחריות שלו – הצבא. אחת האמהות כתבה לי בתגובה לפוסט קצר שפרסמתי כהקדמה למאמר הזה שהיא בעצם מסכימה לרעיונות שלי אבל קודם כל שצה"ל יארגן את האוטובוסים ואח"כ שיקח לחיילים את הרכבת. אתם יודעים מה? שיהיה.

אני חושב שאם שאול מופז רוצה להיבחר לרשות קדימה הוא צריך לקיים במהירות דיון בועדת חוץ ובטחון ולנער את הצבא על ההתנהלות המטופשת שלו. ואם אלוף אמיר אשל, ראש אגף תכנון, למיטב ידיעתי, שרוצה להיות מפקד חיל האויר, הכרתי אותו בשירותי הצבאי לפני המון זמן והוא איש נפלא, יתחיל לתכנן כמו שמתכננים בחיל האויר הרי שעד פורים מערכת היסעים חדשה ויעילה יכולה לפעול.

אבל זה רק אם נרצה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s