דיור סוציאלי – איזו מילה נוראה. השבוע הניחה חברת הכנסת מירי רגב יחד עם חברי כנסת הצעת חוק שקובעת שהממשלה תחייב כל קבלן שבונה פרוייקט בנייה למכור למדינה 5% מהדירות עבור זכאי הדיור הציבורי. לכאורה הצעה מצויינת. זהו דיור בר השגה במיטבו, אבל ח"כ רגב, למה דיור סוציאלי, למה לתייג אוכלוסיות. דווקא בימים של גזענות כלפי חלקים נרחבים בחברה הישראלית את בוחרת בביטוי הזה? הרי גם כך חלק גדול מ"מעמד הביניים" לא רוצה שה"סוציאלים האלה" יגורו איתם באותו בניין.

"הם יורידו את הערך של הדירות", כפי שאני שומע חדשות לבקרים מטובי בנינו ובנותינו שיצאו בקיץ למאבק הגדול על עתידה של החברה הישראלית, עתידה של המדינה. "לא נראה לי שאגור בשכונה שיכניסו בה גם דיירי דיור ציבורי", אמרה אחת התלמידות בהרצאה שנשאתי באחת מהמכללות היוקרתיות. "הם יורידו לי את ערך הדירה". היא אמרה ואליה הצטרפו בהתלהבות רבים מחבריה. היא, שנולדה וגדלה בנתניה, כמובן הוסיפה עוד כמה פנינים הנוגעות לעובדה שתמיד יהיו אנשים עשירים ואנשים ענייים ושחס וחלילה אסור לערבב ביניהם,

הגיע הזמן להודות באמת. הדיור הציבורי בישראל התחסל. הדיור הציבורי (סוציאלי) המיועד לאוכלוסיות המוחלשות ביותר, הולך ונהרס, נשחק בשיני הזמן והופך את הגרים בו לאסירים של גטאות אורבניות באיכות בנייה נוראה ואיכות חיים נוראה עוד יותר. ברחבי העולם כבר הבינו שהדרך להוציא משפחות שלמות מעוני הוא על ידי שילובם במסגרות דיור בר השגה יחד עם אוכלוסיות חזקות יותר וזאת מבלי שאוכלוסיות אלו ירגישו פחיתות כבוד בשל שכניהם שהפרוטה אינה מצויה בכיסם.

כך או כך, כשמדברים על דיור בר השגה נדמה כי כמעט כל העוסקים בדבר מתחילים סוף סוף להבין שדיור בר השגה, בהשכרה או במכירה, צריך להיות אחד הפתרונות דווקא לאוכלוסיות מוחלשות, אם תרצו, אחד מהפתרונות העתידיים שיחליפו את מערכת הדיור הציבורי הממשלתי. פה בדיוק נמצאת הבעייה. האם אלו המדברים בהתלהבות כה רבה על דיור בר השכה אכן מתכוונים לשילוב אוכלוסיות. האם הם באמת מתכוונים להתערבות ממשלתית שתביא לכך שאוכלוסיות מוחלשות תעבורנה לגור במתחמי דיור באיכות גבוהה כשהן משולבות באוכלוסיות חזקות יותר אשר יסייעו להן להתרומם ממעגל העוני.? דיור בר ההשגה אינו מאופיין רק בדירת מגורים באיכות בנייה טובה ובמחיר סביר, אלא גם לדירה בסביבת חיים טובה, עם תשתיות חינוך ובריאות מצויינות אשר מקדמות את כלל האוכלוסייה המתגוררת בה.

אני סבור כי חובתה של המדינה לדאוג לכך שכל אחד מאזרחיה יוכל להתגורר במקום ראוי בשכר דירה שהוא מסוגל לעמוד בו, בין אם באופן עצמאי ובין אם במימון המדינה. איך עושים את זה? מייצרים סל של פתרונות דיור לזכאי הדיור הציבורי, בעיקר להשכרה ולתקופה ארוכה למשל:

  • שכר דירה ריאלי, לתקופה של 20 שנה לפחות, המבוסס על מקום המגורים הנוכחי של הדיירים ומספר הנפשות בבית. כך תוכל כל משפחה להחליט היכן היא מעדיפה להתגורר
  • חיוב כל קבלן הבונה פרוייקט במסגרת חוק הודל"ים למכירה או להשכרה, להפריש 10% מהדירות עבור זכאי הדיור הדיור הציבורי בשכר דירה מפוקח שישולם לו ישירות על ידי המדינה. כמעט כמו שמציעה חברת הכנסת רגב
  • לבצע פינוי בינוי של מתחמי דיור ציבורי ולבנות במקומם פרוייקטים של דיור בר השגה הכוללים שילוב של זכאי הדיור הציבורי יחד עם אוכלוסיות חזקות יותר.

בדרך זו נוכל להגיע לשילוב נכון של אוכלוסיות מוחלשות וחזקות, נוכל לאפשר לזכאי הדיור הציבורי את אותה איכות חיים כפי שנהנים ממנה בני מעמד הביניים ובעיקר נוכל לתת להם סיכוי לבוא, יום אחד ולהגיד אנחנו לא רוצים להיות יותר דיירים בדיור הציבורי, אנחנו נוסקים למעלה.

הקבוצות הלוחמות היום בעד דיור בר השגה, הן חד מימדיות, חד צדדיות, הן לא שונות בהרבה מקבוצות הרכישה הבונות מגדלי יוקרה המיועדים לעשירים, לאנשי הייטק, לרופאים או לטייסים. הם רק מבקשות שהמחיר יהיה יותר זול. הראייה שלהם צרה ומאד אישית ואף סקטוריאלית. הם בוודאי לא מדברות על שילוב אוכלוסיות וצמצום פערים – אחת המטרות המוצהרות של דיור בר השגה.

הצלחת המהפכה והסולידריות החברתית תגיע כאשר בני מעמד הביניים יודיעו כי דיור בר השגה למכירה ולהשכרה יכלול גם אחוז מסוים של דירות שימסרו, בשכר דירה נמוך מאד לאותן משפחות שרמת ההכנסה שלהן נמוכה. אלו יוכלו סוף סוף לגור בסביבת מגורים נאותה, עם שרותי חינוך סבירים ואפילו טובים, שיוכלו, בעזרת הממשלה, להכניס את ילדיהם לאותם מעונות בדיוק שאליהם הולכים ילדי מעמד הביניים, ובעזרת שכניהם יוכלו לשדרג את מצבם הכלכלי ולהגיע לאחר תקופה למצב בו יוכלו לשכור דירה בפרויקט של דיור בר השגה במחיר גבוה יותר, אולי אפילו לחסוך כסף ולרכוש דירה בהנחה, כי הם פשוט יצליחו לשבור את מחסום העוני.

חשש כבד מקנן בי מפני הסכנה שדיור בר השגה יהפוך, מהר מאד, לעוד סוג של מתחמים עם ועדות קבלה שיסננו את הזכאים להתגורר במחיצתם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s