אחרי הפסח הקימו מחדש את האוהל בגן הורדים בירושלים. העלייה לרגל החלה. המאבק על השוויון בנטל חזר. שרים, חברי כנסת, רמטכלי"ם לשעבר, סטודנטים בהווה ובעתיד, כולם מגיעים כדי לתמוך בדרישה לשוויון בנטל. בתביעה לשירות לכולם – שירות צבאי, שירות אזרחי, איזה שהוא שירות.

גם אני חושב שכל אחד צריך לתרום למדינה לפחות שנתיים מחייו. אני אבל מודה שאני לא מבין על איזה נטל מדובר. אם היו אומרים שרוצים שכולם ישרתו בצבא, כי הבטחון הוא נטל, אני מסכים. כולם צריכים לשרת בצבא למעט מי שלא יכול בריאותית. אבל לא זה המצב. אז אני מודה שיש לי כמה שאלות.

מי בעצם צריך לקחת חלק בנטל הזה שכולם מדברים עליו? המשתמטים, הערבים, הסלבריטאים בגרוש שחושבים שהקריירה שלהם תסתיים אם הם יצטרכו לשרת. אולי בעצם מדברים על שירות המילואים? כי מי שלא עושה צבא גם לא עושה מילואים, אבל רגע, גם מי שעושה שירות אזרחי לא יעשה אח"כ מילואים אזרחיים נכון? אז באיזה נטל הוא בדיוק נוטל חלק?

אני מבולבל. על איזה שוויון בנטל אנחנו מדברים בעצם. אה, על החרדים? זה בסדר, אני בהחלט חושב שהם צריכים לתת למדינה בתמורה לזה שהם מקבלים ממנה, כולנו צריכים. אבל לא רצינו שהם ילכו לעבוד כי בעצם העובדה שהם רק לומדים ולא עובדים הם פוגעים בחוסן הכלכלי שלנו?

מה אנחנו בעצם רוצים? לי נדמה שיש כאן מין שילוב לא נכון של כמיהה לחובת שירות לכולם מצד אחד, והרצון לשפר את מצבנו הכלכלי על ידי שילוב של חרדים וערבים בתעסוקה כדי שנצטרך לשלם פחות קצבאות מצד שני. הדברים קשורים? לא ממש.

בואו נהייה ריאלים. אין שום בעייה לחרדים לעשות שרות אזרחי. הם ממילא מתנדבים בכל מיני מקומות – אז עכשיו הם יתנדבו יותר, יקבלו דמי כיס ואח"כ לא יוכלו לבוא אליהם בטענות. מהצד השני – כשהם יתנדבו במקומות כמו בתי חולים, מרפאות ושאר מקומות הם יבואו במקומם של עובדים שאפשר וצריך היה לשלם להם לפחות שכר מינימום – אז הינה פגענו בעובדים שרוצים וצריכים לעבוד.  

עכשיו נעבור לערבים. הרי אנחנו לא מצפים שהם ילכו לצבא – גם אם הם ירצו – כי כך נקים לנו צבא של אויבים בתוך צה"ל. אז רק שירות אזרחי. בשביל זה צריך לשכנע את הפוליטיקאים שלהם להפסיק את ההסתה נגד שירות אזרחי – יש הרבה מהם שמאד רוצים לעשות אותו – לטובת החברה הערבית עצמה. אבל מול זה אנחנו חייבים להבטיח להם שוויון זכויות – בדיור, בתעסוקה, בתחבורה, בבריאות בהשכלה – לא רק להבטיח. לקיים. וזה עולה כסף.

ומכאן למשתמטים – זוהי אולי בעצם הקבוצה החשובה ביותר. אליה, ככל הנראה צריך להיות מופנה הזעם והכעס. אבל הבעייה היא שחלק גדול מהקבוצה הזו מגיע ממדינת תל אביב, ממדינת ההון והשלטון, אתם באמת חושבים ששם יאפשרו למישהו לייצר שוויון בנטל?

נחזור להתחלה – האם שוויון בנטל שווה חוק טל חדש? האם שוויון בנטל אינו פשוט המשך המלחמה בין חרדים לחילוניים? ואם דיברנו על נטל המילואים – שהוא הוא הנטל האמיתי – האם החרדים יעשו שירות מילואים? האם הערבים? האם הסלבריטאים שיעשו שלוש שנים בדובר צה"ל ירוצו לעשות מילואים כל שנה? רק מעוט קטן מהם.

מה המסקנה? חוק שירות אזרחי/צבאי חובה לכולם הוא הכרח כי נקודת המוצא לחיים הבוגרים שלנו חייבת להיות שוויונית אבל אל תקראו לזה שוויון בנטל. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s