אומרים שהמחאה החברתית כבר כאן. שהיא לא הלכה לשום מקום שהיא הולכת ומפתחת אצלינו תפישות עולם חדשות, שהיא מביאה אותנו להיות אחראים יותר למה שקורה סביבנו, שהפוליטיקאים מתחילים לפחד, שהפקידים נזהרים באיך שהם מתנהגים (גם הם אגב, יצאו לרחובות בקיץ האחרון), בכלל, שכולנו נהיינו הרבה יותר מודעים לסביבה.

אומרים לנו שאנחנו בשלים להביא שינוי, שהבחירות הבאות לא יהיו כמו הבחירות הקודמות, שהצעירים יצליחו להראות את הכח שלהם גם בקלפי, שהבנו שאנחנו לא חייבים יותר להיות פריירים. אם שירות צבאי/אזרחי אז לכולם (כמובן שאף אחד לא מדבר על לתת את אותן זכויות לכולן אבל קודם כל שכולם יתנו את אותו הדבר), בריאות שווה, לכולם, וחינוך שוויוני, והזדמנויות שוות לכווווולם.

אומרים שאת ההצלחה של המחאה החברתית אפשר לראות כבר עכשיו במחירי הדיור, ברפורמת המרפסות שנעצרה, בירידה המשמעותית ברווחי תנובה ושטראוס וחלק מהבנקים וברווחים המדהימים אצל חלק מהבנקים. אומרים שאת ההצלחה של המחאה החברתית אפשר לראות במגוון העצום של התנועות החברתיות ששוטפות את הרחובות, כל אחת עם האג'נדה שלה, כל אחת עם הדרישות שלה, כל אחת עם המנהיגים שלה. תנועות שכן יתמודדו או לא יתמודדו, הן את אש המחאה כבר הרימו.

 אומרים שאת ההצלחה של המחאה החברתית אפשר לראות כי אנחנו האזרחים הבנו שאפשר להתווכח על כל דבר עם כל אחד. אפילו על מה שאנחנו מסכימים עליו כי החדש הישראלי הוא הויכוח. ואם אפשר להתווכח ביחידים, בזוגות, בשולחנות עגולים או במרובעים, בשטחים פתוחים או באולמות קודרים של מתנסי"ם זה בכלל לא משנה כי מה שחשוב זה שאנחנו צוברים ידע והרי כולם יודעים שידע זה כח. כי איתו אפשר להשיג כלכך הרבה דברים.

וזה כלכך נכון, וכלכך טוב, והיה יכול להיות פשוט נפלא אלמלא הדברים הקטנים והמעצבנים שממשיכים להיות קטנים ומעצבנים אבל אפילו יותר מעצבנים. כמו נהג המונית שעמד אתמול בתחנה ליד הסופר, עישן סיגריה בתוך המונית ובתנועה נונשלנטית זרק את הבדל על הרצפה, או נהג אחר של מונית, אבל גם נהגים אחרים, שנוהגים לעמוד בחנייה של נכים סתם כך כי הם יכולים, כי הם בטוחים שאף אחד לא יצלם ואף אחד לא יתן דו"ח כי אם למשטרה מותר אז גם להם.

או כמו התלמידים שצחקו והפריעו בזמן ההצגה על השואה, סתם כי היה להם משעמם, או אלו שהרביצו לנער במהלך חול המועד פסח. אומרים שהמחאה כאן ושהיא הצליחה. אולי זה נכון, אבל אני רוצה לדעת אם לפני המחאה מצליחה לעשות מהפכה במדינה היא לא צריכה לעשות קודם כל מהפכה באיך שאנחנו מתייחסים לעצמנו ולסובבים אותנו.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s