אחד הדברים הבסיסיים שכל דובר מתחיל יודע הוא שהרבה פעמים העבודה המרכזית שלו היא לא לדאוג לפרסום אלא לדאוג לאי פרסום. אחד מתפקידיו הבולטים של הדובר, בעיקר כזה שמועסק בגופים ממשלתיים, ציבוריים או כלכליים הוא למנוע פרסום שלילי, לעצור כל זליגה של מידע מזיק ובמקרים רבים לחסום, לפעמים בגופו ממש, מבעלי תפקידים בכירים, הבוסים שלו, לדבר שטויות.

אני זוכר היטב שבתחילת שנות התשעים, בעת היותי דובר משרד החינוך ודוברה הנאמן של שרת החינוך שולמית אלוני, איזה מאמצים הייתי צריך להשקיע כדי למנוע התבטאויות ערכיות חשובות ביותר אך מזיקות לא פחות של הגברת הראשונה של הדמוקרטיה הישראלית, אותה אני מעריך ומעריץ עד היום. נכשלתי. את ההערות על רחב הזונה, לימודי התנ"ך, גיוס החרדים ואחרות לא הצלחתי למנוע פשוט כי בדרך כלל הן יצאו החוצה בעת נאומים אל מול קהל רב אשר גם באין, באותה תקופה, אינטרנט, סמארטפונים או אייפונים למיניהם, היה שם תמיד לפחות עיתונאי אחד, ואם לא עיתונאי, מישהו שישב והקליט כדי שיהיה מה לספר לחבר'ה.

להבדיל אלף אלפי הבדלות משולמית אלוני, אשר היתה ועודנה, מנהיגה אמיתית, מוכיחה ח"כ מירי רגב שוב ושוב שמה שלומדים בקורסים הבסיסיים בדובר צה"ל ככל הנראה נשכחים ברגע שמגיעים לכנסת וחושבים שבהתלהמות ודברי נאצה ניתן להגיע מעלה מעלה. אני לא מקנא בדוברה של רגב בימים האלה. אם היה זה הוא, או היא, שהמליצו לה להפריח לחלל האויר את הפנינים הגזעניות מתוך מחשבה שהם יביאו לה עוד כמה קולות במרכז הליכוד, נדמה לי שהוא/היא טעו בגדול. אם היתה זו רגב עצמה שבחרה ללכת בקו הזה הרי שהיא ממשיכה להרחיק את עצמה ממי שהיו יכולים לתמוך בה בעשייה פרלמנטרית ענפה בתחומים בהם היא באמת היתה יכולה להוביל שינוי, תחום הדיור למשל.

עם תחילת כינונה של הכנסת הנוכחית נפגשתי עם רגב מספר פעמים, הצעתי לה להקים את השדולה למען הדיור בכנסת, כתבתי עבורה הצעות חוק בתחום הדיור והיא בהחלט הפכה לאחת ממובילות הנושא למרות עמדותיה המדיניות הקיצוניות. זה גם מה שאמרתי לחברי ששאלו אותי מדוע אני מתעקש לעבוד איתה. "כי אי אפשר לעבוד רק עם האופוזיציה", אמרתי "ויותר מזה. הרי אנחנו כל הזמן אומרים שצריך לעשות את ההבחנה בין שמאל וימין מדיני לבין שמאל וימין חברתי וזה בדיוק מה שאני עושה".

ברבות הימים התחלתי להתפכח. הבנתי שהאמירה שלי היא בהחלט נכונה אבל ככל הנראה לא מתאימה לכל אחד, לכל חבר כנסת. מעולם לא חשבתי שאצטרך לכתוב דברים קשים על יו"ר הכנסת, רובי רבלין, אשר למרות שעמדותיו המדיניות הן קיצוניות לשלי, הרי שבנועם הליכותיו ותמיכתו הבלתי מסוייגת בנושאים חברתיים בהם אנחנו עוסקים יום יום – בטחון תזונתי למשל, הוא עקבי ומאפשר שיתוף פעולה אמיתי, כך גם עם חברי כנסת אחרים בקואליציה בין אם זה זבולון אורלב ואורי אורבך, ציון פיניאן ואורי מקלב, יצחק כהן, ציפי חוטובלי ואחרים.

הבעייה, כבר למדתי מזמן, היא הסגנון, הדרך. ההופעה הציבורית. שיהיה לך פה גדול זה בסדר. גם לי יש. אבל נבחר ציבור, חבר או חברת כנסת חייבים, כפי שאומרים ברחוב הישראלי "לשקול מילים". לחשוב רגע לפני שאומרים משהו שיודעים שהשפעתו, במקרה שלנו שלילית, תהייה גדולה. לידיעת מירי רגב, הדוברת וחברת הכנסת – דברייך מעל הבמה בשכונת התקווה לא נשמעו רק על ידי ההמון הזועם והמתפרע שפשוט חיפש לעצמו הזדמנות לפורקן, הם נשמעו על ידי אזרחי המדינה הזו שיצטרכו לשפוט האם זוהי דמותו של חבר הכנסת שהם רוצים שייצג אותם בכבוד.

ח"כ מירי רגב, רקחה השבוע תבשיל בעל ריח לא טוב. ריח גזעני שאיתו אני לא יכול, סליחה, לא רוצה להתמודד למרות שעמדתי היא שיש להוציא את המסתננים מדרום תל אביב ועל הממשלה לפעול בנחרצות כדי להחזיר את איכות החיים לתושבי השכונות הדרומיות.

היא וחבריה הקיצוניים עמדו על הבמה בשכונת התקווה ועשו מעשה שאינו שונה בהרבה מהפגנת הימין המפורסמת בכיכר ציון בשנות התשעים המוקדמות, שנות הנהגתו של יצחק רבין ז"ל את ממשלת ישראל. ח"כ רגב שכחה, על אותה הבמה, את מה שהדוברת מירי ידעה כבר מזמן. דברים שנאמרים ומוקלטים לא נמחקים.

אני תוהה איך יוכלו עכשיו ארגוני הדיור, תנועות המחאה והפעילים החברתיים אשר שיתפו ומשתפים פעולה עם ח"כ רגב בנושאי הדיור שהם באמת החשובים ביותר היום במסגרת השיח החברתי כלכלי שלנו, לקיים שיתוף פעולה אמיתי עם מי שביד אחת מחבקת את השכבות החלשות ומעמד הביניים וביד השנייה משתמשת בביטויים גזעניים ומשפילים  שכל מטרתם להסית לאלימות.  אני רק מקווה שהארגונים הפמיניסטיים והארגונים הפועלים לשילוב נשים בפוליטיקה, לא יציגו בעתיד, את ח"כ רגב כדוגמא טובה לאיך הפוליטיקאיות העתידיות שלנו צריכות לנהוג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s