"מתקן שהייה למסתננים המתגוררים בתל אביב וגוש דן תוקם ליד אריאל, כך החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו", מה לדעתכם היה קורה אם כותרת כזו היתה מתפרסמת בעיתון ישראל היום, משודרת בפתיחת מהדורות הבוקר של קול ישראל וגלי צה"ל או אפילו מופיעה כהדלפה מתוחכמת בידיעות אחרונות.

למה בעצם לא להקים את עיר האהלים למסתננים ומהגרי העבודה באיזור יהודה ושומרון, מהרבה בחינות זה יכול להיות רעיון מצויין. מצד אחד העובדה שמדובר באיזור המלא בכוחות צבא ומשטרה מאפשר פיקוח הדוק יותר על כניסה ויציאה של המסתננים ובכך בעצם מונע מהם נסיונות חזרה מתמשכים לתוככי ישראל ומאידך העובדה שהם ישהו במתקן ממשלתי ליד ישוב יהודי המבין ומוקיר את ערך ההתיישבות ויחד עם זאת מקדם ערכים של פלורליזם, דמוקרטיה ושוויון לכלל האוכלוסייה, יכולה להבטיח שמירה על זכויות האדם של המסתננים ומבקשי המקלט עד אשר יקבע גורלם.

בעצם, למה לא לערב את האוכלוסייה ביהודה ושומרון, הרבה יותר בסוגיות הקיומיות האלה שלנו. עובדים זרים יש בכל מקום, גם מהגרי עבודה וכאלה שנמצאים כאן ללא אשרת שהייה מסודרת. אם המתנחלים רוצים להיות חלק מהחברה הישראלית כולה מדוע שלא יקחו חלק וישמיעו את קולם בסוגיות המבתרות אותנו ושאינן נוגעות רק לשאלת זכותם להתגורר בשטחים כבושים.

מחאת קיץ 2011 החלה בנסיון אמיתי לטשטש גבולות מפלגתיים. היא כמובן היתה מחאה פוליטית, כי הכל פוליטי אצלינו, אבל ראשיה השתדלו שלא להשתמש בפראפרזות השחוקות של השמאל אודות הסטת תקציבי העתק המועברים לשטחים כדי לקדם את הדרישות החברתיות, המופרזות. ביולי שנה שעברה עוד היה נסיון, אפילו אמיתי ברמה מסויימת, של צירוף ציבור הנתפש בשיח היומיומי שלנו כאילו הוא "מעבר לגדר" בכל הנוגע לזכויות חברתיות וזכויות אדם.

זה לא ממש הלך. אפילו הופעתו הבודדת של נפתלי בנט, במאהל המחאה התקבלה בהרמת גבה ממנה השתמע חוסר אמון במהלך ודיבור נוקב על "פופוליזם" שבא לנקות את המצפון.

לי למשל אין ספק שבין התושבים ביהודה ושומרון יש רבים המכבדים ומנסים לקדם את השיח החברתי, רבים מהמתנחלים מבינים כי זכויות אדם זה גם שלהם, שזכויות חברתיות כמו הזכות לחינוך, הזכות לתעסוקה, הזכות לדיור, הזכות לשרותי בריאות וביטחון תזונתי נאותים הם חלק מההוויה הקיומית גם שלהם.

האם יתכן שהעובדה שאין הם יוצאים לרחובות בדרישה לקבל את המגיע להם בתחומים אלה היא פשוט בגלל שהם מקבלים ככל שנדרש להם בניגוד לחבריהם לחברה הישראלית המתגוררים בחלקיה השונים של ישראל? באיזור הנגב ושפלת החוף, בגליל העליון התחתון והמערבי? באיזור חדרה והמשולש?

אני רוצה לחשוב שלא משנה מאיפה אתה בא, הזיקה האנושית, אישית הבסיסית שלך מחייבת אותך לקדם צדק חברתי שקובע שלכל אזרח יש זכויות חברתיות שאותן הוא זכאי לקבל בלי שום קשר למידת הנתינה שלו למדינה.

ומכאן בחזרה למסתננים. דווקא ציבור המתנחלים הנאבק יום יום אל מול התקפות קשות ודה לגיטימציה כמי שמטרפדים כל נסיון להגיע לשלום מדיני וכלכלי, דווקא הציבור הזה שרובו משרת בצהל או עושה שירות לאומי/אזרחי, דווקא הציבור הזה חייב להתערב גם בנושא המסתננים.

הקמת מתקן שהייה למסתננים ליד אריאל היתה יכולה להיות פתרון מצויין אתם לא חושבים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s