את יוסף, העולה הקשיש מרוסיה, שעל הז'קט שלו, שכבר ידע ימים טובים יותר, מעטרות עשרות מדליות ועיטורי מלחמה, פגשתי יחד עם חבריו למקבץ הדיור בשכונת פסגת זאב שבצפון ירושלים.

כבר 15 שנים שהוא וכ- 150 מחבריו, ניצולי שואה כולם, שרובם כבר עברו את גיל השמונים, מתגוררים יחדיו בדירות קטנות בנות שני חדרים במתחם שנשכר עבורם על ידי משרד הקליטה.

את סיפורם של מקבצי הדיור הללו כבר חקרו כבר מבקרי מדינה, ועדות כנסת ובחלק מהמקרים גם המשטרה התערבה. מדובר באחד הכשלונות המהדהדים ביותר של ממשלות ישראל מאז החלה העלייה הגדולה מחבר המדינות.

מישהו שם במשרד הקליטה, מגובה בפקידי האוצר, חשב שהדרך הכי טובה לשכן עולים קשישים היא על ידי שכירת מבנים מבעלי דירות ותשלום שכר דירה חודשי, שחלק ממנו, לא יותר משלושים אחוזים משולם על ידי הקשיש עצמו.

מכרזים יצאו לדרך והקבלנים החלו לדפוק קופות של מזומנים. על דירות של שני חדרים בגודל של 20-30 ש"ח הם גבו שלושת אלפים ארבעת אלפים ואפילו חמשת אלפי ש"ח לחודש. הממשלה שילמה ושתקה. לא היה לה פתרון אחר והיא, בחלמאותה כי גדולה, איפשרה לעצמה להסחט שנה אחרי שנה.

לבתים המשותפים קראו במשרד הקליטה מקבצי דיור, נתנו להם כל מיני שמות מפוצצים כמו "גולדן קולוני", שנמצא באחד הרחובות הקטנים בשכונת פסגת זאב בירושלים ונתנו לקשישים העולים להבין שזהו מקום מגוריהם הקבוע עד יומם האחרון.

כאמור, כבר למעלה מחמש עשרה שנים שיוסף וחבריו מתגוררים במקום, חלקם הגדול של הדיירים כבר לא ממש מסתדרים בעצמם, הם נעזרים בהליכונים, במטפלים סיעודיים ובכלל, נדמה כי הקהילה הקטנה והמיוחדת הזו היא מקום מושבם האחרון של קבוצת יהודים טובים שעלו לארץ בשנות התשעים אחרי שסבלו כניצולי שואה ואח"כ כאזרחי מדינות ברית המועצות לשעבר.

הבעייה החלה כאשר לפני למעלה מחצי שנה התברר לדיירים שהחוזה שלהם ושל משרד הקליטה עם בעל הבית, עוד מעט נספר לכם מיהו – יש לו תפקיד חשוב מאד בסיפור שלנו,  – עומד להסתיים במחצית חודש פברואר 2013.  לא עניין אף אחד שמדובר באנשים שגרים יחד כבר 15 שנים, שהחוזים שעליהם חתמו היו בעברית ואף אחד לא תרגם אותם עבורם, שהחברות והקשר שלהם אחד עם השני הם הם אלו שמחזיקים אותם בחיים במדינה שלא ממש דואגת לאזרחיה הקשישים.

הקבלן/יזם העשיר, החליט שסכום של 3,800 ש"ח לחודש מכל דייר לדירה פצפונת של 2 חדרים, זה מעט מידי, בועת הנדל"ן קורצת לו והוא החליט להעלות את המחיר ל- 8,000 ש"ח לחודש. תבינו לא מדובר במושבה הגרמנית בירושלים, בשכונת טלביה או רחביה בהן מתגוררים האלפיונים הירושלמים, מדובר בשכונת פסגת זאב, פריפריה ירושלמית המאופיינת במשפחות צעירות בראשית דרכן, ואוכלוסיות מעוטות הכנסה ששדרגו את מעמדן ועברו משכונת נווה יעקב השכנה או משכונות פריפריאליות אחרות.

משרד הקליטה, כצפוי וכמצופה, נעמד על רגליו האחוריות והודיע לקבלן שלא יהיה. הוא לא מוכן שהממשלה תיסחט בצורה כה בוטה. הקבלן, כך סיפרו לי הדיירים בעת שנפגשתי איתם השבוע במועדון העלוב שלהם במתחם ה"גולדן קולוני", אמר שמבחינתו זה בסדר, הוא יפנה את הדיירים ויכניס במקומם בעלי עסקים או משרדים אשר מהם יוכל לגבות את סכומי העתק שאותם הוא מבקש ממשרד הקליטה.

בשלב הזה הבינו הדיירים שהקהילה שלהם בסכנה. משרד הקליטה החל להציע להם פתרונות אחרים אשר המשותף לכולם היתה קודם כל העובדה שהקהילה המגובשת הזו עומדת להתרסק ומלבד זאת מדובר, כך התברר בפתרונות דיור שאינם מתאימים לדיירים כה קשישים הסובלים ממחלות וקשיים בתנועה.

לא נכנס כרגע להצעות שהתקבלו, לפשלות בדרך שמנעו, אולי, העברה של כל הקהילה בצורה מרוכזת למקום אחר. אבל דבר אחד ברור. אם לא יקרה משהו רציני, העולים הנהדרים האלה, יצטרכו להחליט אם הם מוותרים וכל אחד מהם יצטרך למצוא לעצמו מקום מגורים אחר או שהם מחליטים כבר עכשיו לצאת למאבק, קשה, בלתי מתפשר אבל כזה שישאיר אותם יחדיו. מאבק בקבלן העשיר, במשרד הקליטה ובראשיו שמתעלמים מהם ובכלל, בכל מי שחושב שקשישים ניצולי שואה הם חסרי כח ומעמד.

לשמחתם של הדיירים יש מי שרוצה לעזור להם זה מתחיל בשתי עובדות סוציאליות נהדרות, שהחליטו להתגייס למשימה, בארגונים לשינוי חברתי שמוכנים להביא לקבוצה את כל הידע, הנסיון והמקצועיות שלהם, נערים ונערות מתנועות הנוער באיזור וכמובן, בני ובנות המשפחה של העולים, נכדים ונכדות, נינים ונינות שבימים האחרונים החליטו שזהו. יוצאים למאבק על הבית.

וזה המקום להגיד לקבלן העשיר, שלמה דהוקי, הבעלים של חברת הבנייה פנטהאוס שהוא גם הבעלים של קניון הראל במבשרת ציון ושל נכסים רבים אחרים – זהו מאבק בין חושך לאור, בין הצודק לעושק, בין העשיר לקשיש בעל ההכנסה המעוטה.

משרד הקליטה שאשם לא פחות במצב שנוצר, גם הוא יצטרך לקחת אחריות על מחדליו ושאננותו. המאבק התחיל והוא יסתיים רק לאחר שהדיירים ימשיכו להתגורר. עד שהגולדן קולוני ישוחרר.  

אנחנו נמשיך לדווח ולעדכן. מי שרוצה להצטרף למאבק ולסייע מוזמן לכתוב לנו ואנחנו נשתדל לענות במהירות. 

yosefpisgatzeev

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s