בעוד כמה ימים הולכים להצביע. הצבעה גורלית שלפחות ממה שאני שומע, מעלה לפני השטח התלבטויות והתחבטויות קשות. בשבועיים שנותרו עד יום הבוחר אחלק איתכם את המחשבות שלי בדרך להחלטה, למי להצביע. והיום, מי באמת מייצג את מעמד הביניים

רבים מאיתנו רוצים שהבחירות לכנסת ה-19 יעסקו בהרחבה בשאלות הקיומיות שלנו. כל אחד מגדיר אותן אחרת. יש כאלה שטוענים שבלי פתרון לסכסוך היהודי ערבי לא יהיה פה טוב מבחינה חברתית וכלכלית. אחרים אומרים שבלי כלכלה חזקה וחברה בריאה לא יתכן פתרון לסכסוך.  

לא משנה מי חושב מהו הדבר החשוב ביותר, ברור היום כי כל אחד חושב שהוא מייצג מגזר מסויים, מפלגה אחת מייצגת את החרדים הספרדים, השנייה את האשכנזים, מפלגה שלישית מייצגת את חובשי הכיפות הסרוגות ומנסה למשוך אליו גם ציבור חילוני שאין לו בית. מפלגה רביעית מנסה להתנתק משורשיה במחנה השלום ולהגדיר מחדש את חברתי כלכלי ומפלגה אחרת טוענת שהיא היא מפלגת מעמד הביניים.

בואו נעצור רגע כאן ונבדוק את המושג הזה של מעמד הביניים. איזה מין מעמד ביניים זה, האם אנחנו מדברים על ההגדרה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה? האם בתוכם כלולים עשרות אלפי המשפחות של העובדים העניים? אולי מדובר על משפחות חד הוריות הנאנקות תחת חסמים בלתי אפשריים של ממשלות ישראל בעשור האחרון או או אולי אנחנו מדברים על העובדים בחברות הגדולות במשק, גם הציבוריות, שנשלטות על ידי ועדים כוחניים.

בשנים האחרונות מדברים על מעמד הביניים הקורס, זה שלא מצליח לגמור את החודש, שלא מצליח לרכוש לעצמו בית, שמשיכת היתר שלו הולכת וגדילה ועמה ההלואות שהוא לוקח מהבנק. ומה הפתרונות שמציעים אלו שמייצגים את מעמד הביניים? לגייס את החרדים, לחייב אותם לצאת לעבוד, להגביר את המיסים על העשירים ולהוריד מיסים עקיפים לחלשים יותר.

האם מעמד הביניים שמדברים עליו הוא זה שממשיך לרכוש מוצרים בידוריים ואחרים, שגם אם הפחית את קניותיו בביתו תמיד ניתן למצוא את הטלויזיה העדכנית, מכונית או שתיים בחניה, מכשירים סלולריים בהתחייבות לשלוש שנים וכמובן רהיטים של איקאה. האם מעמד הבניים הוא זה שמרויח טוב אבל מוציא יותר ממה שהוא מכניס כי יוקר המחיה עלה והוא לא מסוגל לתכנן את ההוצאות שלו בצורה מושכלת?

מעמד הביניים הוא רובנו. הוא שייך לכולנו. הוא לא בבעלותה של מפלגה זו או אחרת. כל אחת מהמפלגות המרכזיות המתמודדות בבחירות האלה מייצגת את מעמד הביניים. כל אחת עם תפישת עולמה, כל אחת בדרך שלה. השאלה היא בסוף איך לדעת למי להצביע.

האם להצביע למי שאין לו נסיון הנהגתי בכלל? למי שיש לו נסיון פרלמנטרי מסויים.? אולי למי שיש לו נסיון פרלמנטרי גדול יותר, או שאולי צריך להצביע למישהו שמנסה לייצג  ציבורים רחבים המרכיבים את החברה הישראלית. את אלו המשתייכים, בעל כורכם, לעשירונים הנמוכים יותר, לאלו שמוגדרים כמעמד ביניים קורס – העובדים העניים – לאותם אלו העובדים בחברות ציבוריות וממשלתיות ונהנים מתנאים טובים ואפילו טובים מאד – הם אגב משלמים מיסים שמממנים את שרותי הרווחה שלנו.

רבים מהמועמדים והחכי"ם המכהנים מבטיחים לשמור על מעמד הביניים, להציל אותו מקריסה לדאוג שפירות הצמיחה הכלכלית, כשתחזור, יגיעו גם אליו. אז מי באמת מייצג את מעמד הביניים? ובכלל, האם הבחירות האלו הן הבחירות של מעמד הביניים? בקיץ 2011 החלה מחאה שניתן היה להגדיר אותה כמחאת מעמד הביניים. היו שטענו שמעמד הביניים צריך דווקא לסייע לשכבות המוחלשות.

האם יתכן שהעובדה שמה שעניין את מעמד הביניים זה רק הוא עצמו הביאה לכך שהמחאה החברתית הכי גדולה שהיתה כאן מעולם קרסה?

לאף אחד אין בעלות על מעמד הביניים. בין השיקולים שלי למי להצביע אנסה לבחור במי שמבחינתו גם השכבות המוחלשות, המשפחות מעוטות ההכנסה, גם הן צריכות להיות חלק ממעמד הביניים.

 

תגובה אחת בנושא “מי באמת מייצג את מעמד הביניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s