לפני למעלה מעשרים וחמש שנים עבדתי בחברת מודיעין אזרחי. מין חוקר כזה וגם במחלקת הסקרים שאז נוהלה על ידי מינה צמח. אחד מהלקוחות היתה עירית ירושלים –  המחלקה לגני ילדים. היינו צריכים לבדוק את המבקשים הנחות בתשלום לגן. זה כלל ביקורים בבתים של המבקשים. ביניהן גם הרבה משפחות חרדיות, כולל הרבה תורתם אומנותם.

אני לא רוצה להתחיל בכלל ולתאר לכם איך הבתים הללו נראו. אם החרדים האלה היו יוצאים לרחובות בדרישה מהמדינה לקבל דיור הולם הם היו מראים שהם במצב יותר קשה, ברוב המקרים, מאשר זכאי הדיור הציבורי של היום. כדאי שתדעו. גם אם אברך מקבל 1000 וקצת ש"ח לחודש ועוד קצבת ילדים החיים בבית קשים מאד, גם אם האישה עובדת.

כשמדברים על שוויון בנטל השוויון היחידי שאנחנו צריכים לדרוש הוא שהחרדים ישתלבו בשוק העבודה. לעבוד וללמוד במקביל. מה שטוב לאמהות חד הוריות בהחלט יכול להיות טוב גם לחרדים. מה שטוב למשפחות סטודנטיאליות בהחלט יכול לשמש דוגמא גם להם.

השוויון בנטל משמעותו שכל אזרח יזכה לאותו סל שירותים מהמדינה. אותן הטבות. אומרים שהחרדים מקבלים הרבה יותר? אז תתנו לחילוניים גם. ואם זה יהיה כואב למדינה – אז שתקצץ לכולם. שוויונית.

הגיע הזמן להפסיק עם השינאה האוטומטית הזו. תלכו, תבקרו, תאשימו את החרדים בהדרת נשים ובעוד כל מיני. אבל רק אל תחשבו שהם מתעשרים מהמדינה, אני לא מדבר על הרמאים, אני מדבר על הרוב האחר, בדיוק כמו אצלינו החילוניים. זכות הקיום המינימלי בכבוד שייכת לכוווולם.

אני קורא את התגובות וההתייחסויות ברשתות החברתיות רובן נגד החרדים וחושב לעצמי כמה נורא שאנחנו נותנים לעצמנו ללכת עם אג'נדה בלי לבדוק את העובדות עד הסוף. הייתי שם. אני יודע. הייתי הדובר של התנועה הרפורמית, סייעתי לחשוף את השחיתויות של הכספים הייחודיים בסוף שנות השמונים ותחילת התשעים.

זה נכון יש מי שמרוויח הון  – זה לא האברכים. יש בהם גם רמאים, כמו במגזר החילוני, כמו אצל הכיפות הסרוגות. תחשבו על זה רגע. כמה חרדים יש בישראל. חצי מליון בערך. אתם באמת חושבים שהם הם הבעייה המרכזית שלנו? שהם אלו שהורסים את המדינה? פחות מעשרה אחוז מהאוכלוסייה? נו באמת. את הרמאים צריך לתפוס, את הישיבות שגונבות את הכספים לסגור ולפתוח אחרות בפיקוח.

אבל הטענה שלי היתה ונשארת אחרת. הגיוס לצבא לא יעשה שוויון. עבודה ותשלום מיסים כן. ועוד אחת. כל אדם זכאי לסיוע ממשלתי לקיום מינימלי. לדעתי צריך להוסיף לקיום המינימלי גם את המילה בכבוד ואז הקצבאות של הנכות, הבטחת הכנסה ואחרות יגדלו – כי ישראל צריכה להיות מדינת רווחה. וכן. כל אזרח צריך לתרום למדינה – גם מי שמקבל קצבה – אז הוא יכול להתנדב – איפה שהוא באמת יכול להואיל, וכל אחד יכול להואיל.

ואם אנחנו לא רוצים את כל זה אז נקום ונגיד שבגלל שהחרדים לא ציונים אין להם זכות לקבל שום דבר מהמדינה. ואז אנחנו לא שונים מהחבר'ה ההזוייים מהמפלגה הפשיסטית ההיא שלשמחתי לא נכנסה לכנסת.  צריך להוציא את כל מי שיכול לעבוד – כי זה בסופו של דבר עושה לכולם טוב – לא צריך להעניש את מי שלא יכול או שהחליט להקדיש את עצמו ללימוד – וחי בתנאים קשים ביותר.

הסטודנטים שכלכך הרבה מדברים – אני רוצה לראות משפחת סטודנטים אחת בתנאים שחיה משפחה חרדית – אח"כ שידברו. זה נורא טרנדי לשנוא היום את החרדים. אני יודע, הייתי שם גם. זה מאד לא פופולרי להגן על ציבור שהוא שונה ממך. אבל לרגע תתפסו את עצמכם ותגידו לעצמכם את הדבר הבא, רק לדוגמא – כמה חרדים משתמטים יש לעומת כמה חילוניים שהחליטו שלא מתאים להם לעשות צבא. כמה חילוניים יש שלא משלמים מיסים כחוק. מהו הנזק הכלכלי שהציבור החילוני והדתי ציוני גורמים למדינה בקומבינות חוקיות אבל מסריחות?

 

תגובה אחת בנושא “די עם השנאה לחרדים

  1. אתה מתחיל בהשטחה של הדיון, אין כאן שנאה, יש התנגדות לדרך. הבבעיה היא במנהיגי החרדים שאני חושד שאמנותם אנה תורתם אלא עוצמתם תורתם. הם עושים שטיפת מוח לצאן מרעיתם ודנים אותם לחיי דלות כמו שאתה מתאר ובונים סביבם גדרות שלא יחשבו בעצמם ולא תהיה להם אופציה זולת זו שמנהיגיהם מכניסים אותם לתוכה. איני מתנגד לכך שילמדו גמרא וישמרו מצוות, אבל זו תוספת. הכלל הבסיסי הוא בזעת אפיך תאכל לחם – תזיע, תאכל ותהיה חלק מקהילה יוצרת. המימשל החילוני נתן לחרדים את הכלים ההרסניים להתבצר כקהילת עולם שלישי שלא מפרנסת את עצמה, לא רוכשת כלים שיכולים לפרנס אותה, מיבבת (או שאתה מייבב בשמם) על דלותם וחייה (כן בדלות..) על חשבון הכלל. הם חיים במדינת ישראל שיש לה צרכי בטחון, נציגי החרדים השתתפו כמעט בכל ממשלות ישראל והחליטו על מלחמות ומבצעים למיניהם, לא שמעתי שמישהו מהם אמר שמול תקיפה או איום זה או אחר התשובה היא לימוד תורה, הם תמכו בפעולה, אז שלא יבלבלו את המוח בענין השרות הצבאי

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s