זהו יש ממשלה חדשה. יש שאומרים שהצעירים עשו בית ספר לפוליטיקאים הותיקים. כולם מדברים על פוליטיקה חדשה ועל העלמות הפוליטיקה הישנה. המון מאמרים ופרשנויות נכתבים בימים האלה על איזה פוליטיקה יביאו השרים החדשים של יש עתיד וישראל ביתינו, יש שאומרים שיתכן ואפילו שהישנים הותיקים יאמצו לעצמם את הפוליטיקה החדשה.

אני מודה שאני קצת סקפטי ולא, לא בגלל שהשיער שלי מתחיל לנשור, סקפטי כי אני תוהה אם הפוליטיקה החדשה מסוגלת לשנות את התהליך הממשלתי הידוע בשם "זו לא טעות, זו המדיניות".

והנה כמה עקרונות שאם יתממשו אהיה הראשון שאעמוד על מנחת המסוקים בעזריאלי ואצעק בקולי קולות – הפוליטיקה החדשה הגיעה והיא כאן להשאר. הינה כמה בקשות מהשרים החדשים של ממשלת ישראל, לפיד ובנט, פירון וכהן, אורבך וגרמן, שקד וכל האחרים – תקראו, אולי תפנימו ואם גם תבצעו אז באמת יהיה כאן טוב יותר

השירות לאזרח–  בואו נחליט שמהיום שהממשלה מתחילה בתפקידה היא שמה את האזרח במרכז. מהיום הלקוח כן צודק. מפסיקים עם התפישה שכל אזרח הוא קודם כל אשם עד שהוכיח את חפותו, שאזרח שמבקש לממש את זכויותיו אינו נודניק חסר תקנה אלא לקוח מכובד הזכאי להתייחסות ראוייה.

הנגשת השירות הציבורי – יש לנו מדינה שבה תושבים רבים פשוט אינם שולטים בשפה הרשמית, עברית או ערבית, יותר ממליון עולים מחבר המדינות שלמרות שחלקם בארץ שנים ארוכות, אינם מסוגלים לקרוא מילה בעברית, עולים מאתיופיה ואפילו מארצות הרווחה החזקות שאינם מסוגלים להבין מה כתוב במכתבים הרשמיים שנשלחים אליהם. אז תנגישו, אחים ואחיות שלי, תנגישו את השירות הציבורי.

הבטחה זו הבטחה – העובדה ששני יושבי הראש של יש עתיד והבית היהודי עמדו על הבטחותיהם בעת ניהול המשא ומתן הקואליציוני אין פירושה שמעכשיו ההבטחות בשטח יקוימו. הפוליטיקה החדשה משמעותה שהשרים אחראים גם לביצוע, לא נותנים יותר לועדי העובדים במשרדי הממשלה למסמס חוקים ותקנות רק כי מתחשק להם, לא נותנים יותר לפקידות לשלוט.

מלחמה בבירוקרטיה – זוהי אולי המלחמה החשובה ביותר, זהו החולי הקשה ביותר של החברה שלנו. בירוקרקטיה מטומטמת ומעצבנת שחוסמת כל רצון ויכולת ליצור משהו חדש. אומרים ששני האנשים הכי חשובים בכל משרד ממשלתי הם החשב והיועץ המשפטי – ובכן אחי ואחיותי, אם אתם רוצים באמת פוליטיקה חדשה תבינו שזה אחד הדברים הראשונים שאתם צריכים לשנות. החשב, הוא לא צריך להגיד לכם אם מותר לכם להוציא את הכסף בתקציב, הוא רק יכול להזכיר לכם בכל יום איפה אתם עומדים במסגרת הוצאת הכסף ואילו היועץ המשפטי שלכם, הוא צריך להפסיק להגיד לכם כל הזמן למה אתם לא יכולים לעשות, הוא צריך להתחיל לעזור לכם לעשות את מה שהבטחתם.

עמידה בזמנים – אחד הכשלים הציבוריים הגדולים הוא מריחת הזמן, מסמוס ההחלטות והביצוע שלהם בדרך של משיכת זמן, של הנחת התיק החשוב בתחתית הערימה. גבירותי ורבותי השרים וסגני השרים המיועדים, אתם חייבים לקבוע לוחות זמנים לביצוע ולעמוד בהם. לעבוד לפי תפוקות ולא לפי כותרות בעיתונים.

ועדות? יוק. – אין דבר שיותר אהוב על פוליטיקאי מאשר להקים ועדה. דרך נפלאה לדחות דברים בכמה חודשים, שנים ואח"כ להרויח כותרת על התוצאות שלה ואז למסמס אותה באחת המגירות בשולחנו של פקיד לא חשוב במשרד. אם אתם חייבים ועדות תעשו את זה קצר ויעיל. חודשים ספורים, המלצות ומסקנות ומשם מיד החלטות לביצוע.

מעקב ובקרה – אם הבקרה שלנו היתה עובדת כמו שצריך, הגרעון שלנו היה במקום אחר. תשקיעו בבקרה ובביקורת עצמאיים. אל תפזרו את כספי הביקורת למשרדי רואי חשבון ועורכי דין של מקורבים. תזכרו לממשלה יש שלושה תפקידים מרכזיים – אחד מהם מעקב בקרה ופיקוח על ביצוע המדיניות. זה התפקיד שלכם. אם תעקבו תדעו שלא מסדרים אתכם.

חוות דעת שנייה וחלופות – אל תלכו שבי אחרי הפקידות. מקצועית ככל שתהייה יש לה תמיד אג'נדה משלה, "זו לא טעות, זו המדיניות", זוכרים? תבקשו הצעות חלופיות, תבקשו הסברים, תעשו לכם יחידה שהתפקיד שלה לבדוק את ההערכות שאתם מקבלים, להציג רעיונות אחרים.

ולבסוף – תחשבו מחוץ לקופסא, תקבלו בברכה יוזמות חדשניות ומיזמים, תבדקו אותם, תשקיעו בהם קצת כסף, לא צריך הרבה, אם הם טובים תוכלו לנכס אותם לעצמכם ולשנות את פני המדינה שלנו.

אחי ואחיותי השרים החדשים וגם הותיקים. יש לכם הזדמנות להוכיח שאכן תהייה פה פוליטיקה חדשה. חובת ההוכחה עליכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s