עובדי הנמלים מכריזים כי הם ינצחו.

את מי בדיוק הם ינצחו. את כץ? את לפיד? את נתניהו? הם בסה"כ ינצחו אותנו. האזרחים הישראלים. את כולנו. זה לא רק עובדי הנמלים. אלו עובדי מפעלי ים המלח ורשות שדות התעופה וחברת החשמל ושאר המונופולים הממשלתיים או הפרטיים שיש לנו כאן בישראל.

 נכון, השמירה על כבוד העובד וזכויותיו היא אחד מהעקרונות המקודשים שיש לנו. שחייבים להיות לנו. אבל על איזה עובדים אנחנו מדברים?

על כאלה שדור ב' ו-ג' ו-ד' יבואו קודם כל מתוך המשפחות וקרובי המשפחה שלהם?

על כאלה שדור ב' ו-ג' יהיו עובדים סוג ב' כמו שראינו במפעלי ים המלח?

 מה שעובדי הנמלים צריכים להגיד היום זה שהם דורשים שהעובדים בנמלים החדשים, לא יהיו עובדי קבלן, שיקבלו לפחות 80% מהשכר לו הם זוכים. שיקבלו לפחות 80% מההטבות שמגיעות להם. שהם דורשים שלא יהיה נפוטיזם. שהנהלה תוכל לנהל ושהעובדים יעבדו ויקבלו שכר ראוי. יותר מראוי.

 הניצחון יהיה, שוב, של קבוצת עובדים קטנה על חשבונם של קבוצות עובדים גדולות. קבוצות שזוכות לשכר נמוך יחסית, שחלקן מועסק ללא ביטחון תעסוקתי ותוך קבלת התנאים הסוציאליים הבסיסיים בלבד.

 אם עובדי הנמל רוצים לנצח באמת הם צריכים לדרוש שתנאי ההעסקה בנמלים החדשים יהיו טובים כמעט כמו בנמלים הישנים – שעובדים חדשים יוכלו לפתח בהם קריירה לטווח ארוך, שהעובדים יהיו שותפים לרווחים הכספיים ושבתמורה הם יתנו את כל כולם למען מקום עבודתם.

 אם אלו יהיו דרישות עובדי הנמלים – אז הם יוכלו לבוא בלב מלא גאווה ולדבר על אחריות חברתית, על סולידריות, על שוויון תעסוקתי וכן, גם על תחרות – כי אז התחרות תהייה שווה כלי בלי לשלם בצורה ראוייה לעובדים יהיו לנו כאן נמלים שהעובדים בהם מרויחים, רובם, שכר מינימום ועוד קצת. יהיו לנו עובדים שמתחלפים כל שני וחמישי בגלל גחמות שונות ומשונות של מנהלי עבודה "יצירתיים"

 אם אלו יהיו דרישות עובדי הנמלים הם ימצאו לצידם הרבה יותר תומכים ממה שהם יכולים להעלות בחלומותיהם הורודים ביותר.

 הבעייה היא שככל הנראה זה לא יקרה. כי במדינה שלנו, כל אחד דואג רק לעצמו ולחלקת האלוהים הקטנה שלו ושכל השאר ילכו לעזאזל. עד שהרפורמה תגיע לקו הגמר שלה יעברו הרבה מים בנמלי אשדוד וחיפה. הרבה מריבות, הרבה הבטחות, גזירת סרטים והנחת אבני פינה. אבל בסוף שזה יקרה זה יכול להיות או עם שמחה גדולה בלבד – של הרבה מאד אנשים. או עם הקמתה של ועדת חקירה שתבדוק איך המדינה זרקה סכומי עתק על הקמתם של נמלים שיהיה מאד קשה להפעיל אותם.

 ובינתיים העובדים ינצחו – אותנו.

תגובה אחת בנושא “את מי ינצחו עובדי הנמלים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s