מה זה בדיוק בנק חברתי, בנק שמספק שירותים בעמלות נמוכות יותר? בנק שהבעלים שלו הם גם הלקוחות? אולי בכלל בנק שמאפשר לכל אלה שאין להם חשבון בנק, כאלה שיש להם חשבון בנק אך לא יכולים לקבל אשראי בגלל טעויות כלכליות שעשו בעבר, לפתוח דף חדש.

בתחילת ההסטוריה האנושית הדרך הכלכלית המקובלת היתה של החלפת סחורות. אח"כ טבעו מטבעות כסף עם דיוקנאות של דוכסים רוזנים ונסיכים ואלו הפכו לכלי מרכזי של ניהול פיננסי.

כבר לפני מאות בשנים הוקמו בנקים, אגודות אשראי ושאר גופים שחילקו כסף תמורת ריבית, אך עד לשנים האחרונות יכול היה כל אדם לפעול מחוץ למערכת הפיננסית המקובלת. הוא יכול היה לרכוש מזון ומוצרים בכסף מזומן בלבד, יכול היה להתנהל ללא מערכת אשראי מקובלת. בקיצור. להתנהל כמו כל אזרח מבלי להיות חלק מהמערכת הפיננסית שהלכה והתרחבה.

בשנים האחרונות חל השינוי. לחמש הזכויות החברתיות הבסיסיות, מדור (קורת גג/דיור) מורה (חינוך) מרפא (בריאות) מלבוש (תעסוקה) ומזון (ביטחון תזונתי), נוספה, לדעתי לפחות, זכות יסוד חדשה, הזכות לחשבון בנק. אני רוצה להרחיב ולהגיד שנוספה גם הזכות לנהל חשבון בנק על כל המשמעויות הכרוכות בכך.

בישראל של שנת 2013 יש למעלה ממאתיים אלף ישראלים ללא חשבון בנק. בנוסף להם, כך מעריכים בבנקים, כמליון בעלי חשבונות בנק אשר אינם יכולים לקבל אשראי בנקאי בתנאים סבירים, אינם מחזיקים כרטיסי אשראי והתנהלותם הפיננסית מבוססת אך ורק על מספר השקלים המצויים בכיסם בכל רגע נתון.

גורלם של אלו, אוכלוסייה הולכת וגדולה, נידון לעוני ולמחסור מתמשך. הסיכוי שהם יגדלו את הדור הבא של העוני בישראל הולך וגדל. זוהי המשימה הגדולה שלנו, שלכם בשנים הקרובות.

הבעייה הגדולה של אותם מאות אלפים היא שהחוקים החדשים, חוקי נתוני האשראי החדשים לא יאפשרו להם לפרוץ את מעגל העוני. לא  בעיית הדיור, לא בעיית החינוך. דווקא העובדה שהם יחשבו אזרחים סוג ב' וג' בעיני המערכת הבנקאית לסוגיה, בעיני המערכת הכלכלית והשלטונית, דווקא אלה יהיו המחסום בדרך שלהם למימוש הפוטנציאל שלהם ושל בני משפחותיהם בדרך לשוויון כלכלי וחברתי.

חינוך פיננסי, טוב ככל שיהיה, לא יוכל להואיל אם לאוכלוסייה שזקוקה לו באמת לא ניתן יהיה להעמיד כלים שיאפשרו לה ליצור לעצמה מחדש, בצורה מושכלת ומוקפדת, הסטוריה של אשראי, כזו שתוכל, בעידן של "חוק נתוני אשראי", לאפשר לה להשתמש בכלים פיננסים ובנקאים כאחד האדם.

אפשר וצריך לתקן את המצב. זה מה שאני וחברי בעמותת "ידיד" פועלים לתקן. רוצים להיות שותפים? רוצים לראות בנק חברתי אמיתי? לא כזה שצריך לשלם 3000 ש"ח כדי לפתוח בו חשבון?  הפרטים בקרוב

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s