אם יפעיל המפקח על הבנקים את תכניתו לחייב את הבנקים להמציא לכל אחד מלקוחותיהם תעודת זהות בנקאית, תהפוך זו במהירות לאחד מן הכלים המרכזיים שיגדילו את הפערים החברתיים ומתייג מאות אלפי משפחות ואף יותר מזה, בתחתית הסולם החברתי מבלי כל יכולת לפרוץ את מעגל העוני.

תעודת הזהות הבנקאית לא תייצר תחרות בין הבנקים. היא תהפוך במהירות לנייר שבלעדיו לא ניתן יהיה לשכור דירה, לרכוש מכונית, לקבל תכנית תשלומים ראוייה מרופא השיניים. תעודת הזהות הבנקאית תהייה חשובה יותר מהציונים בבחינת הבגרות, היא תהייה משמעותית יותר ממכתבי המלצה ואפילו מתעודת השחרור מהצבא או מהשירות האזרחי. תעודת הזהות הבנקאית תקבע לאיזה גן ילדים הילד שלכם יתקבל, לאיזה חוג במתנ"ס.

תעודת הזהות הבנקאית, בדרך בה היא מתוכננת היום תהפוך בקלות רבה לתעודת זהות חברתית, לסוג של מסנן של אוכלוסיות. אם תרצו מדובר בסוג חדש של שומר סף (סלקטור) העומד בפתח הדלת המובילה למועדון רק שפה מדובר בחיים שלנו. לא פחות.

תעודת הזהות הבנקאית מסוכנת כי היא תדחוף את האוכלוסיות החלשות לחפש אשראי בכל מחיר מחוץ לבנקים. חברות האשראי האפור ישגשגו. השוק השחור יגדל שוב. חברות חוץ בנקאיות יספקו אשראי יקר בריבית רצחנית לכל מבקש. כי ברור היום שבלי אשראי קשה מאד להתקיים במדינה כמו שלנו. תעודת הזהות הבנקאית לא רק שתגדיל את הפערים החברתיים היא תרחיב את עסקיהם של אלו שעושים רווחים על גב מעמד הביניים הנמוך והשכבות החלשות תוך שהם מקפידים לחזק ולקבע את חולשתם של אלו שכבר שנים מוגדים כמודרי אשראי על ידי הבנקים – קטנים כגדולים.

אם תצא לפועל, תהייה תעודת הזהות הבנקאית למסמר האחרון שישאיר את החברה הערבית מאחור, שימנע את שילובה הכלכך נדרש בחברה היהודית. תעודת הזהות הבנקאית תהייה זו שתקבור סופית את המתגוררים בפריפריה החלשה של ישראל ותידון לעוני רב דורי מאות אלפי משפחות במדינת ישראל.

תעודת הזהות הבנקאית באה כדי להגדיל לכאורה את התחרות בין הבנקים, לסייע לבעלי החשבונות הנהנים ממילא מאשראי אבל באותה נשימה ממש היא מתעלמת מהעובדה שכל אלה שיכולים לקבל כבר היום הלוואת בתנאים נוחים. כל שעליהם לעשות הוא להציג מספר דפי חשבון, תלושי משכורת והדלת פתוחה בפניהם לעבור מבנק אחד למשנהו. המהלך החדש של המפקח על הבנקים הוא מהלך הרסני לחברה הישראלית.

אנחנו לא באמריקה, אדוני המפקח על הבנקים. אנחנו לא רוצים להדמות למדינה הגדולה בעולם שם להיות זרוק ברחוב כי לא הצלחת לשלם את המשכנתא על הבית שלך הוא דבר שבשגרה. לכן למשל בישראל לא ממהרים לפנות אנשים מביתם. לכן בישראל הבנקים מחוייבים להעמיד דיור חלופי למי שלא הצליח לעמוד בתשלומים על ביתו. ישראל היא לא אמריקה, אדוני המפקח.

תעודת הזהות הבנקאית לא תייצר תחרות בין הבנקים. הדבר היחידי שהיא תגרום לו הוא העובדה שמי שאי פעם שגה בהתנהלותו הכלכלית לעולם לא יוכל יותר לייצר לעצמו מעמד כלכלי חדש. בישראל, גם מי שעבר על החוק ונרשם במאגר המירשם הפלילי זוכה אחרי מספר שנים למחיקת עברו כדי שיוכל לפתוח דף חדש בחייו.  לא במקרה שלנו. במקרה של תעודת הזהות הבנקאית לא הובנו לתוך המערכת בלמים ומאזנים כל שהם שיוכלו להעניק לאזרחים רבים כלכך אפשרות לחיים בטוחים מבחינה כלכלית. חיים בהם כל אזרח יכול להרגיש שווה זכויות באמת.

הבעייה הגדולה בתעודת הזהות הבנקאית היא שמדובר בפעולה חד צדדית. אין בצידה מנגנון ערעור, אין יכולת לשנות את הכתוב בה, היא בסופו של דבר מבוססת על החלטות שאינן קשורות בשיקול דעת אנושי אלא בפעילות ממוחשבת שבסופה נקבע לבעל חשבון הבנק ציון שאיתו הוא צריך לנסות ולהתקדם בחייו.

האם אתם באמת חושבים שמי שקיבל דירוג נמוך בשנה מסויימת יוכל לקבל אשראי או תנאים טובים אחרים מהבנק בו מתנהל חשבונו או מבנק אחר שאליו הוא רוצה לנסות את מזלו ולעבור? האם אתם באמת חושבים שתעודת הזהות הבנקאית תייצר תחרות שוויונית בין הלקוחות ובין הבנקים? לצערי התשובה שלילית. תעודת הזהות הבנקאית תחזק את החזקים אבל גרוע מכך. היא תחליש את החלשים.

אם אתם רוצים למנוע את ההחלטה להפעיל את תעודת הזהות הבנקאית בצורתה הנוכחית אתם חייבים לכתוב למפקח על הבנקים, אתם חייבים להגיע לועדת הכלכלה, מחר, יום שני בשעה 9 בבוקר כדי להגיד. עד כאן.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s