רק בישראל אפשר שביום שאחרי סערה כלכך קשה כשאלפי משפחות עדיין נמצאות בלי חשמל וחימום, אחרי ארוע מביך וזחוח של ראש הממשלה, ראש עירית ירושלים ומפכ"ל המשטרה, אחרי כל אלה שממשלת ישראל מחליטה לדון האם לתקצב מחדש תוכנית של 650 מליון ש"ח להקמת משכן רשמי לראש הממשלה ועובדי משרדו.

רק במדינה שבה הפערים החברתיים כלכך גדולים, שבה בעשר השנים האחרונות הישגי הצמיחה נשאבו כולם לחשבונות הבנק של העשירים והמליונרים ותוצאות המשגים של פקידי האוצר גרמו לעשירונים התחתונים ולמעמד הביניים לשלם את המחיר, מאפשרים לנשיא המדינה לחגוג כל שנה על חשבונינו, או על חשבונם של תורמים בעלי אינטרס שעדיף היה שיתרמו את הכסף למטרות טובות יותר, רק במדינה שכזו מחליטה הממשלה בחוסר הבנה ויהירות לדון בבית חדש לראש הממשלה.

במדינת ישראל, באותו זמן ממש דנה לה ועדת "אללוף", הועדה לבחינת דרכים למאבק בעוני הקשה השורר כאן, בדרכים לצמצם את הפערים החברתיים. בשיטות להקלה על מצוקת העובדים העניים, על אלו שחיים רק מקצבאות קיום עלובות, על פתרונות דיור לזכאי דיור ציבורי שממתינים לדיור שאינו מגיע או למקבלי הסיוע בשכר דירה שאינם יכולים לשכור באמצעותו, פשוט כי הוא נמוך מידי, דירה ראוייה להם ולמשפחתם.

ועדת "אללוף" היא גולת הכותרת החברתית של שרי האוצר והרווחה והשירותים החברתיים. זהו הדבר שיזהה אותם יותר מכל עם הנסיון לסייע לשכבות המוחלשות ולמעמד הביניים הקורס.

כדי שועדת "אללוף" לא תהפוך לעוד חוברת עברה שתידחס למגירה שכוחת אל במשרדי הממשלה השונים היא חייבת לקבל תקציבים. לאורך זמן. לחמש שנים לעשר שנים אולי ליותר. צריך להתחיל במסה גדולה של תקציב כדי לטפל במגיפה החברתית שכבר קיימת כאן אבל חייבים להסתכל על התמונה הכוללת ולטווח ארוך. לצורך כך ועדת "אללוף" צריכה להכין תכניות ארוכות טווח ולקבל מהממשלה תקציבים ראויים כדי לממש   אותן.

ופה נכנסים לתמונה, באופן ראשוני כמובן, 650 מליון ש"ח. לא כאלה שיפרשו על 20 שנה. אנחנו מדברים על סכום התחלתי שנתי. מינימלי. המאבק בעוני יעלה הרבה הרבה יותר אבל חייבים להתחיל איפה שהוא.

לא מדובר רק בכסף לבניית בית חדש לראש הממשלה. צריך להתחיל ולקצץ בתקציבי הנאות החיים של נשיא המדינה ופמלייתו, באלו של בעלי דירות השרד שנהנים לחיות על חשבונינו. בכלל. הגיע הזמן להבין שדין פרוטה כדין מאה. שזה בכלל לא חשוב אם מדובר במאה אלף ש"ח או במאה מליון ש"ח.

הגיע הזמן שממשלת ישראל תקצץ בשמנת, ויש הרבה שמנת, ותעביר את התקציבים לטובת התוכניות עליהן תמליץ ועדת "אללוף". יש המון כסף קטן ונהנתני שהופך לכסף גדול שנזרק לפח. יש מליונים של שקלים שהולכים ליועצים שכבר מזמן היה מתבקש שמבקר המדינה יבדוק את מקצועיותם ונחיצותם (ראו היועץ החדש לענייני הפרטת חברת החשמל).

ממשלה שמוציאה הון עתק על קטעי עיתונות רק בשביל שבכירי משרדיה יוכלו להגיד "אני זכאי לקטעי עיתונות", כזו שמאשרת כל יומיים יועץ תקשורת ואסטרטגיה חיצוני כדי להתמודד עם "המחאה הציבורית", כזו שמאפשרת לשירות הציבורי להתנהל כאילו אין מחר, ממשלה שכזו צריכה לעשות חשבון נפש מאד גדול לפני שהיא בכלל חושבת לדון בהקמת בית שרד לראש הממשלה.

והצעה קטנה – בימים אלה עומדת למכירה וילה שרובר בירושלים. לא רחוק מבית ראש הממשלה הנוכחי. אני בטוח שאת המחיר שמבקשים עבורה אפשר להוריד והעלויות להסב אותה לבית ראש ממשלה חדש לא יהיו בשמיים – בעיקר אם נביא בחשבון שאת בית ראש הממשלה הנוכחי אפשר למכור בסכום כסף ניכר ובכך להוזיל בצורה משמעותית את התקציב שנדרש כדי שלראש הממשלה שלנו יהיה בית מרווח מספיק. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s