בקיץ 1992 קיבל יצחק רבין החלטה אסטרטגית. בעצה אחת עם שר האוצר החדש שלו, אברהם (בייגה שוחט) ושרת החינוך החדשה שולמית אלוני, הוא החליט להעמיד את תקציב משרד החינוך על 12 מליארד ש"ח לשנה. יותר מכפול מהתקציב שהיה למשרד קודם לכן.

היתה זו החלטה הסטורית, כזו שהביאה לשדרוג משמעותי ביותר של מערכת החינוך בישראל, כזו שהחלה תהליך שאיפשר פתיחתן, בתוך מספר שנים בדחיפתו של שר החינוך אמנון רובינשטיין, של מכללות בכל הארץ. החלטה הסטורית שאמרה שממשלת ישראל משקיעה את כל מה שצריך כדי שהילדים של כולנו יזכו לעתיד טוב יותר.

התוצאות כפי שאנחנו יודעים, לא היו משהו. הכוחות הפוליטים והאינטרסנטים שכללו את ארגוני המורים השונים עשו הכל כדי למסמס את העקרונות עליהם נשענה ההחלטה. רק אחרי יותר מעשר שנים התחילו במשרד החינוך להבין את הטעות ולנסות לתקן. זה בעבודה.

עברו 22 שנים. ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר לפיד ושר הרווחה כהן עומדים בפני החלטה אסטרטגית הסטורית. מאבק אמיתי וללא פשרות בעוני. יותר מ- 20% מאזרחי המדינה חיים בעוני. יותר מכפול מהכמות במדינות ה- OECD זה לא חדש.

מה שחדש הוא שאפשר אחרת. היום יוגש לראש הממשלה, שר האוצר ושר הרווחה, דו"ח ועדת אללוף – הועדה למאבק בעוני. החלטה לא קלה עומדת בפני ראש הממשלה ושרי האוצר והרווחה. לקבל או  לדחות. מה לקבל. מה לדחות. כמה כסף.

אבל מעבר לכל אלה – עומדת בפני ראש הממשלה היכולת ואפילו הזכות לקבל החלטה אסטרטגית הסטורית. למגר את העוני בישראל. למנוע את העניים הבאים. להוציא את העניים הקיימים ממעגל המצוקה.

הויכוח הגדול בין חברי הועדה – בעיקר מול משרד האוצר ובנק ישראל הוא לא על הכסף. אלא לאן הוא ילך. לי נדמה שההחלטה צריכה להיות קודם כל כזו שאומרת יש כסף. ניתן לכם אותו. כמה שביקשתם. שבעה מליארד? אחלה. זה לא בשמיים – יש לזה מספיק מקורות. עכשיו בואו נתעדף על אמת.

בואו נראה מה אפשר לעשות בלי הגדלה בקצבאות. אולי זה אפשרי, אולי אם נגדיל באופן משמעותי את הסיוע בשכר דירה זה יתקזז מול הקיצוץ בקצבת הילדים. אולי אם ניתן מענקי עבודה חודשיים קבועים זה יוכל לבוא במקום הגדלת הבטחת הכנסה. אולי אם נגדיל את ההנחות בארנונה בתחבורה ציבורית, מעונות יום, הנחות בחשמל ומים, הוצאות הבריאות וכד' לאוכלוסייה המוחלשת ביותר, זו שאינה יכולה לעבוד (לא משתמטת) נוכל להגדיל להם את ההכנסה הקבועה בלי לפרוץ את המושג שכלכך מפחיד את האוצר – קצבאות.

יש מספר עקרונות שאם הם יכנסו להחלטות המתועדפות של ועדת אללוף  וכבר לתקציב 2015 יש הרבה סיכוי למהפך הסטורי. מהפך שעליו יהיו חתומים בנימין נתניהו, יאיר לפיד ומאיר כהן.

  • ההגדלת סכומי הסיוע בשכר דירה ועדכון הקריטריונים לזכאים לסיוע ולקורת גג ראוייה לחיים שלמים.
  • ההגדלת התמריצים והמענקים לעובדים ברמות שכר נמוכות
  • ההפעלת מרכזים למיצוי זכויות לא רק למטופלי הרווחה אלא גם למעמד הביניים הנמוך
  • פפתרונות להתמודדות עם חובות ככלי להגדלת ההכנסה הפנוייה
  • ההפעלת מסלולים מיוחדים בבנקים לטיפול בלקוחות "מודרי אשראי"
  • nמתן הקלות בתשלומים ממשלתיים ועירוניים למקבלי קצבאות
  • nמערכות תמיכה כלכלית מיידית לאנשים ומשפחות במצבי חירום ומשבר

נתניהו לפיד וכהן. זו השעה שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s