ישבתי אתמול בכנסת. מחכה לדיון חשוב בועדת הכלכלה. לידי התיישב חבר. אנחנו מכירים כבר עשרים שנה בערך. שנינו עבדנו בממשלת רבין, הממשלה שהכפילה את תקציב החינוך כי ראש הממשלה, שר האוצר ושרת החינוך היו מספיק אמיצים כדי לקבל החלטה אסטרטגית ללכת על החינוך.

די מהר עברנו לדבר על הדיון שעמד להפתח בועדת הכספים על תוכניתו של שר האוצר על מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה. "זו ממש לא תוכנית טובה", הוא אמר. "למה אתה חושב", עניתי. "כי כולם אומרים? כי מישהו ניסה את זה וזה לא עבד? תיזכר ב- 1992. בממשלת רבין היו שינויים ענקיים בעיקר בחינוך אבל לא רק.  ההצלחה של ממשלת רבין היתה רק בגלל שמי שהיה אחראי אמר די. די לברברת. די עם החשיבה המרובעת והמונוטונית.. צריך כבר לעשות.

יותר מחמש שנים שאנחנו נמצאים במשבר דיור שהולך ומחריף. ממשלות התחלפו ושרים עברו ממשרד למשרד, כלכלנים בכירים, פרשנים ובעלי אינטרסים שונים ומשונים לכל אחד יש מה להגיד על  התכניות להורדת מחירי הדיור, או יותר נכון, על התוכנית שתאפשר למי שכלכך רוצה לרכוש דירה לעשות זאת במחיר סביר. כל אחד עם הרעיונות שלו. כל אחד עם התאוריות הכלכליות שלו. בינתיים אף אחת לא הצליחה.

אני לא יודע אם תוכנית ביטול המע"מ תעבוד. גם לא תוכנית מחיר המטרה. אבל אני מסיר את הכובע בפני שר האוצר שעושה, אגב, גם שר השיכון. שלא רק מדברים. אני מודה שקשה לי לשמוע את ה"חכמים הגדולים", הכלכלנים המקלקלים. אלו שנדמה להם שניחנו ביכולת הנבואה, שיודעים להגיד כל הזמן למה כל תכנית היא לא טובה. הם והפקידים. איך בדיוק הצליחו התוכניות שלכם בשנים האחרונות? מה בדיוק אתם עשיתם שהצליח להוריד את שכר הדירה המטורף שאני משלם או את מחיר הדירות לזוגות צעירים שכלכך חשוב להם להשתעבד למשכנתא.

בחודשים האחרונים זה נהייה מן טרנד כזה לחבוט בשר האוצר. זה חלק מההתנהלות שלנו כל השנים. לחבוט בשרים ובמיוחד בשר האוצר. הבעייה היא שבכל מה שקשור לדיור – כל הנסיונות שעשו בשנים האחרונות אלה שעכשיו מתנגדים למע"מ אפס, לא הצליחו. יש כאלה שאפילו לא ניסו, סתם צעקו.

הכלכלנים מפרסמים בחודשים האחרונים עשרות מאמרים ובהם מודלים שמסבירים למה התוכנית לא תעבוד. אותי למדו שכלכלה זה המדע הכי לא מדוייק. אתה יכול לבנות מודלים, לקבל עליהם פרס נובל, להניח הנחות  ולשער השערות אבל בסופו של יום השוק מתנהג כמו שהשוק רוצה ואם רוצים לשנות צריך לשנות את הנחות היסוד.

מפחידים אותנו שהקבלנים ואולי גם אחרים יעשו על תכנית מע"מ אפס "סיבוב" שיגרום להנחה להתמסמס. אז  תכניסו אכיפה ראוייה, בלמים, מה שאתם רוצים. ותראו עם זה עובד. ואם לא, אז תעצרו. בכלל, תגידו לי אתם המקטרגים שיודעים הכל יותר טוב איפה בין התכניות שלכם הצעתם למשל לטפל בבנקים ודרכי המימון שלהם את הבנייה? בקבלנים וביזמים שמעלים את המחירים רק כי הם יכולים ומתחשק להם?

אתם אומרים שאפשר לעשות עם הכסף שיחסך דברים אחרים כדי לפתור את בעיית הדיור. למשל שהממשלה תקנה בעצמה דירות ותמכור או תשכיר אותן. אבל לזה גם יש תוכנית. תגידו שיש בעייה שחסרות דירות, אבל אתם נלחמתם נגד החקיקה שתאפשר בנייה מהירה כי אתם חושבים שאפשר לבנות יותר טוב יותר מהר ובמקומות אחרים. אבל למה לא עשיתם את זה קודם.

לסיום. גם לי יש הצעה לשר האוצר. נדמה לי שדבר אחד טוב נוסף שהוא יכול לעשות כדי לפתור את משבר הדיור. להקים שולחן עגול, של חברי קואליציה ואופוזיציה. כאלה שנושא הדיור בוער בהם, שיודעים לחשוב מחוץ לקופסא, שיכולים להסתכל על התמונה הכוללת למשל ח"כ יצחק הרצוג, ח"כ מירי רגב ואחרים ויחד לעשות דיון אמיתי שיבחן את ההצעות לא דרך הפריזמה של הפקידים והיועצים המשפטיים אלא דרך הפריזמה האמיתית שצריכה להפעיל את הפוליטיקאים ובטח כאלה שרוצים להנהיג – פריזמה של חזון, של מעוף ושל לקיחת סיכונים. ואחרי שיבחנו יעברו לבצע לפחות חלק מהם יחד.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s