ירית בערבים קבל אננס חינם

"ירית בערבים? איך זה היה? קח. קח חבילה של אננס. עליי. מגיע לך". את המשפט הזה שמעתי הבוקר בעת שישבתי לקפה של שישי בשכונת בקעה בירושלים. הדובר, אחד מבעלי חנויות הירקות בשכונה. מקבל האננס, חייל צה"ל שהגיע עם חברותיו לאתנחתא של סוף שבוע עם הרובה המאובק שלו.

01ananassmall

שכונות בקעה והמושבה הגרמנית בירושלים היו במשך שנים מעוזי השמאל בבירה. אמריקאים דמוקרטים שעלו לארץ והקימו ארגונים למען זכויות אדם, יושבי ראש אינטלקטואלים של ארגוני שמאל למיניהם. בכלל, להסתובב בשכונות הללו היה כמו להסתובב במדינה בפני עצמה. אנגלית התערבבה בעברית והשיח הכולל היה שיח של כמיהה לשלום, של דו קיום, של הבנה.

בשנים האחרונות חל שינוי בשכונות שהפכו להיות שכונות יוקרתיות המלאות בדירות רפאים של תושבי חו"ל המגיעים לארץ לחופשות, בעיקר כיפות סרוגות וחרדים. הסגנון האמריקאי התחלף בקיצוני יותר, כמות דוברי הצרפתית עלתה פלאים ומאז פתיחתו של מתחם תחנת הרכבת מספר התיירים המסתובבים ברחובות ושוכרים דירות לקיץ גדלה.

היום, בבתי הקפה בבקעה אפשר לשמוע, שיח קצת שונה. הרבה יותר קיצוני. כזה שמכה אותך בפנים וגורם לך לחשוב האם זו באמת הארץ שלך. למזלי דבריו של בעל חנות הירקות נאמרו בשקט יחסית אחרת מי יודע איזה ריב היה מתפתח בבית הקפה. אגב, החייל וחברותיו ממש אהבו את פילחי האננס שנחתכו ונעטפו בניילון צמיד, כי כך זה במדינת בקעה. הירקנים, שמודעים לקליינטים שלהם אפילו חוסכים להם לחתוך את הפירות.

מה זה בכלל שמאלן. מיהו השמאלני. תלוי את מי שואלים.

מאז החל מבצע צוק איתן לא עובר יום שבו אני מנסה לברר לעצמי איפה אני ממוקם במפה הפוליטית הישראלית. אחרי ההתקפות הבלתי נסבלות על כל מי שמגדיר את עצמו כאיש שמאל חשבתי שאולי הגיע הזמן לעשות בירור. יש תשובה? לא בטוח. אתם תחליטו.

אז כך.

במילוג כתוב ששמאלן זה " בעל השקפה פוליטית המזוהה בין השאר עם תמיכה וקידום של זכויות אדם, פשרנות מדינית, תמיכה בסוציאליזם או במדיניות רווחה, תמיכה במעורבות המדינה בכלכלה ובחיי האזרחים, חילוניות וחופש דת.

לעומת זאת לשאלה מיהו שמאלני יש הרבה מאד תשובות אחרות למשל "שמאלני הוא מישהו אלה שאומר שהוא מחפש צדק ושלום אבל שיש לו בן זוג ערבי אסיר ביטחוני משוחרר שניסה לדרוס חייל צה"ל" או לחילופין מה שעולה בחיפוש הראשון בגוגל: "שמאלני זה יהודי שאוהב ערבים ומוכן לתת להם את מדינת ישראל"  וגם זה אנשים שמחפשים לסגור שלום שבתמורה הם יכולים להפקיר את מדינת ישראל".

אז מי אני?

אני בעד זכויות אדם בכלל וזכויות חברתיות בפרט. אני בעד שיהיה שלום ומוכן לויתורים בשביל זה, אפילו כואבים, אני חושב שהמדינה לא צריכה לעשות הכל בעצמה. היא חייבת לקבוע מדיניות ולתקצב אותה אבל בהחלט יכולה להפעיל גורמי חוץ כדי לבצע אותה ובתנאי שחלק מהפיקוח שלה על הביצוע כולל גם שמירה על זכויות העובדים.

אני בעד מדינת רווחה אבל חושב שלא צריך לתת קצבאות לבעלי הכנסה גבוהה. אני חושב שהמדינה חייבת להיות מעורבת בכלכלה ובחיי האזרחים ולאפשר לכל אחד חופש דת וכן, גם חופש לאום. חושב שהמדינה צריכה להיות אחראית על הכספים שאנחנו משלמים לה. להיות שקופה עם ההוצאה שלהם ולדאוג שמונופולים וטייקונים לא יעשקו אותנו.

אני אוהב בני אדם, זה לא משנה אם הם יהודים או ערבים. יש לי קושי גדול עם אנשים רעי לב, אנשים טיפשים ואנשים עם ראש קטן. אני חושב שחייבים להלחם באפלייה מגדרית ולסייע לאוכלוסיות מוחלשות, גם אם זה עולה הרבה.

אני חושב שכל אחד צריך לשרת בצבא ומי שלא יכול שיעשה שירות אזרחי. מקומם אותי מאד שמשתמשים בבני ובנות השירות האזרחי/לאומי כתחליפים לעובדים שצריך לשלם להם כסף ולהעניק להם תנאי עבודה.

אני חושב שצריכה להיות שקיפות מכסימלית בעבודת הממשלה וחייבת להיות חלוקה שוויונית של משאבי הציבור. אני משוכנע שהשירות הציבורי שלנו לא מספיק טוב. בין השאר בגלל הקביעות בעבודה. ביטחון תעסוקתי כן, קביעות שמאפשרת זילזול בציבור, ממש לא. חושב שהמדינה חייבת לדאוג לקורת גג לכל אחד מאזרחיה ותושביה אבל לא בהכרח לתת לכל אחד מהם רכוש שיהיה רשום על שמו והוא יוכל להוריש אותו.

אני חושב שאנחנו כבר מזמן לא כור היתוך אלא חברה רב תרבותית. זה אומר בין השאר שכל אחד זכאי לשמור על הזהות התרבותית שלו וחובת המדינה לאפשר לו להבין את התנהלותה מולו בשפה אותה הוא יכול להבין בקלות.

אז מה זה אומר עלי? שאני שמאלני?מרכז? ימני?

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s