001stairstonothingsmall

גם אני כמו, אני מניח, רבים אחרים, קראתי את הפוסט של ירום אריאב. מודה שהוא הצחיק אותי. לא בגלל שהוא מצחיק אלא בגלל שהוא הזכיר לי פגישה עם אריאב כשזה היה מנכ"ל משרד האוצר, היה אז משבר כלכלי לא קטן. העמותות קרסו, מיידוף נעצר ונכלא. הלכתי לאריאב, שלא הכרתי קודם, כדי לבקש את הסיוע של משרד האוצר. הוא זרק אותי ואת חברי מכל המדרגות. יש לי סימפטיה אליכם הוא אמר אבל אין לי יכולת לעזור. אח"כ, אחרי שעזב את המשרד הוא פתאום הפך להיות יקיר החברתיים, זה שבונה ומקים ומקדם אגרות חוב חברתיות. אתה יודע משהו ירום. זה לא חוכמה להגיד את הדברים מבחוץ. אתה צריך לעשות אותם כשאתה בפנים.

זה בדרך כלל קורה לפקידים בכירים שלפני שהם באים לתפקיד הם אומרים דבר אחד וכשהם שם הם מתנהגים אחרת לגמרי. זה קורה גם לפוליטיקאים כמובן, לחברי כנסת באופוזיציה שפתאום הולכים לקואליציה ואפילו להיות שרים, התמונה משתנה די מהר.

אבל בואו נחזור למע"מ אפס. כולם נגדו, כמעט כולם. אני לא. ואחזור ואגיד למה

1. כי מדובר בתוכנית שבאה לתת פתרון לטווח קצר והיא חלק ממהלך כולל ורחב ואם מותר לי להגיד, אמיץ.

2. כי לוקח זמן לבנות דירות וגם אם יתנו עכשיו את כל קרקעות המדינה בחינם יקח 2-3 ואף יותר לבנות ומה בינתיים?

3. כי כל המלעיזים והחומולוגים למיניהם לא הצליחו לעשות שום דבר אחר במהלך חמש השנים האחרונות והם בזבזו לא מעט כסף בתוכניות שפשוט לא עבדו אבל הן היו "לפי התאוריות הכלכליות".

4. כי אם נותנים מענקים, וראינו את זה בעבר, הקבלנים מיד עושים על זה את הקופה שלהם (תראו מה קרה בירושלים למשל). דווקא במתווה הזה, הקבלנים לא יעזו לגלגל את הרווח לטובתם  ולכן הם היו בעד המהלך בהתחלה, אבל עכשיו אחרי שזה עצר את הרכישות הם בלחץ. אגב, לחץ לא סביר, למה? כי הם היו יכולים להגיד שהם מוכרים וסופגים את המע"מ – זה עובד במכשירי חשמל ובמחשבים במבצעים מיוחדים אז למה לא בדירות?

5. אומרים שהבעייה היא ההיצע ולא הביקוש. נו באמת. למה שניתן לעובדות לבלבל אותנו, הקבלנים מחזיקים בעשרות אלפי מטרים מאושרים לבנייה. למה הם לא מתחילים לבנות? מי בדיוק מפריע להם.

6. אומרים שדווקא החילוניים לא יהנו ממעמאפס ואפילו מראים את זה בטלויזיה. אז אחרי שאנחנו רואים תוכניות בטלויזיה ש"מוכיחות" שיש בעייה עם רכישת הדירות על ידי החילוניים אנחנו משוכנעים שזה נכון. למה? כי כשבתוכניות הללו משווים בין תפוחים לתפוזים – משווים את מחירי הדירות בנתיבות לאלו של רמת גן, מצליחים ל"עצב" את העובדות לפי האג'נדה.  עם כל הכבוד לתושבי מדינת תל אביב ולכתבים הכלכליים המתגוררים שם, מדינת תל אביב היא לא חזות הכל, יש הרבה מאד משפחות צעירות שרוצות לגור באשקלון, בקרית גת, באשדוד, ביוקנעם המתפתחת להפליא, בחדרה ובמקומות אחרים שבהם בהחלט ניתן לרכוש את הדירות במחירים שיהנו מהנחת המע"מ אבל לא. הם לא נספרים בכלל. הם בפריפריה. ואגב, אחרי שיעברו לגור באשדוד יבנה ומקומות דומים גם בראשון ירדו המחירים.

7. וזה, אני מודה, נימוק קצת פופוליסטי. כי הפוליטיקאים, בשם המאבק הפוליטי מוכנים לדפוק את ציבור הבוחרים שלהם. ואם זה מה שהם מוכנים לעשות, אז אני חושב שתוכנית מעמ אפס היא תוכנית בהחלט ראוייה. כי תארו לכם למשל שהציבור החרדי יודה ליאיר לפיד על כך שהוא חסך להם 100-150 אלף ש"ח. תארו לכם את הצעירים המזוהים עם השמאל אומרים ליאיר לפיד תודה על זה שאיפשר להם דירה במחיר סביר.

בעיית הדיור בישראל אינה, רק, בעיית הקרקעות הממשלתיות. היא בעיית הקבלנים והיזמים המחזיקים בקרקעות מתוכננות או כאלה שאפשר לתכנן עליהן אבל יושבים על הגדר ומחכים לעוד ועוד רווחים. היא בעיית הבנקים שנותנים את המימון ליזמים ולקבלנים ואשר דורשים שולי רווח כלכך גדולים שזה מעלה את מחירי הדירות. זאת בעיית משכירי הדירות שחושבים שהם יכולים לקחת כל סכום שהם רוצים על דירה ומנפחים את השוק כי הכנסת לא מסוגלת או רוצה לחוקק חוקים שיפקחו על שוק הדיור להשכרה, פיקוח שבאופן מיידי יוריד את מחירי הדירות כי מי שרוכש דירה להשקעה ויודע שיכולת ההשכרה שלה מוגבלת גם יתווכח עם הבנק והקבלן על המחיר ואז המחירים ירדו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s