עוד שלושה ימים לבחירות. בשבוע האחרון הגשתי רשימה של שאלות ליו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד וליו"ר כולנו, משה כחלון. אני בטוח שרבים כבר שאלו אותם. אבל אני רציתי לקבל את התשובות לעצמי. ישירות. כי אני חושב ששלושת אלה יחד עם טובים אחרים ירכיבו את הממשלה הבאה.

הערב אני מפרסם את התשובות הראשונות שקיבלתי. אם תרצו, ראיון כתוב עבור פעיל חברתי די ותיק. מחר נמשיך.

——————————————————————————-

זה היה בחודש ינואר 2010. כתבתי אז מאמר לבלוג שלי "האם יאיר ישא את הלפיד" קראתי לו. וכך בין השאר היה כתוב בו. "יכנס לפוליטיקה או לא יכנס. לי נדמה שזו בכלל לא שאלה. ההתלבטות הפומבית הזו מתוחכמת מידי. היא די צפויה. האמת היא שדי בצדק. יש בו ביאיר לפיד את כל התכונות שיכולות להפוך אותו למנהיג בעוד כמה שנים. שמעתי את חנן קריסטל, הפרשן הפוליטי של קול ישראל, כשהוא מתנבא שבעוד כ-6-7 שנים המועמד לראשות הממשלה יהיה גדעון סער, היום שר החינוך, בהחלט מועמד ראוי, אבל נדמה לי שבתקופה הזו אחד המועמדים שיכולים לעמוד מולו ואף לנצח יהיה יאיר לפיד…….. דווקא במדינה משוסעת חברתית כמו שלנו, כאשר הקיטוב בין בעלי ההון לבין חסרי הכל הולך וגדל, נדמה שיאיר לפיד הוא המנהיג שאנחנו מצפים לו. אבל רק אם הוא יעבוד חכם. לא ירוץ קדימה, לא יתן למאורעות להכתיב לו את הדרך.

…..לפיד צריך לקבוע את הדרך בעצמו. הוא צריך לקחת נשימה ארוכה ולהתחיל במסע מפרך ומתיש לליבה של החברה הישראלית. יש לו את כל המדדים להצליח ולעבור את המסע בהצלחה יתרה….. לפיד בהחלט יכול להתיישב בנוחות במשבצת של "המנהיג שאנחנו כלכך זקוקים לו". האם יצליח לממש הבטחה ולהיות מנהיג של עם? לא יודע. אבל רק אם יחליט לנסות אז נדע…… אי אפשר שלא להגיד כמה מילים על עיתונאים שעוברים לפוליטיקה ולנסיון להנהיג. אפילו החוזה היה כזה. אבל לפיד הוא סוג של מיינסטרים. הוא לא יהיה קיצוני לשום כיוון מה שיוכל לתת לו את היתרון על כל השאר"…..

lapid

במידה ותיבחר לתפקיד שר האוצר או השיכון האם תחזור לתוכנית מע"מ אפס כפתרון לטווח קצר של בעיית הדיור? במידה ולא מהו הפתרון שלך לטווח הקצר (המיידי)

מע"מ 0 מעולם לא היה "תכנית הדיור". הוא פריט בתוכה – ואפילו לא פריט גדול במיוחד. תכנית הדיור שלנו, שמתמודדת עם עליית מחירים של 80% בדיור כתוצאה משנים של הזנחה, עוסקת בהעלאת היצע דרך שורת צעדים אגרסיביים: קיצור תהליכי התכנון, תכנית "דירה להשכיר" לבניית 150 אלף דירות להשכרה, הסכמי גג, תמרוץ ראשי ערים לבניית דירות קטנות, ועוד ועוד. ככה הוצאנו לדרך בניית 112,000 דירות תוך שנה ושמונה חודשים. מע"מ אפס הוא הוראת שעה שמטרתה צדק חברתי. כי נדל"ן זה שוק שמגיב לאט, ועד שמכלול הצעדים בהם נקטנו יורידו את מחירי הדיור, אנחנו נותנים הקלת מס של כ-240 אלף שקל לחבר'ה צעירים כדי להקל עליהם לקנות את דירתם הראשונה.

אם יוצעו ליש עתיד 3 תפקידי שר (ללא שר האוצר) אלו מהתיקים תעדיף לקבל למפלגה ואיזה תיק תבחר לעצמך?

אני לא מתעסק בתיקים. אלך לאן שישלחו אותי אזרחי ישראל. יותר חשוב ממה אהיה זה מה שאעשה. כן הייתי שמח להעביר את תקציב 2015, שהוא התקציב שיתחיל את התיקון בחברה הישראלית. תקציב חברתי שמגדיל ב-10 מיליארד שקלים את ההשקעה בחינוך, בבריאות וברווחה, בלי להעלות מיסים.

האם נכון הדבר שבפגישה האחרונה שלך עם ביבי (זו שבה הוא פיטר אותך) ביקשת ממנו לאשר את העלאת קצבאות הקשישים והחד הוריות והוא סירב?

זו לא היתה אותה פגישה, אבל זו היתה הדרישה. "אפילו אם אתה מתעקש על הבחירות חסרות האחריות האלה, תן לנו לפחות להעלות קודם 190 אלף קשישים מעל לקו העוני."

האם גם בממשלה הבאה תדרשו להקצות לפחות 200 מליון ש"ח לשנה לנושא הביטחון התזונתי

בהחלט! יש עתיד היתה הראשונה להפעיל את הבטחון התזונתי, שמספר עשרות אלפי ארוחות חמות ביום לתלמידים, לקשישים, לנוער בסיכון ולניצולי שואה.

במידה ויציעו לך את תפקיד שר השיכון האם תקבל את ההצעה. במידה וכן האם תקבל אותה גם אם היא לא תכלול את האחריות למינהל מקרקעי ישראל

כאמור רן, אני לא עוסק עכשיו בתיקים. הבחירות האלה לא נועדו לסידורי עבודה לפוליטיקאים. הבחירות האלה הן על העגלה בסופר, על מחירי הדיור, על היכולת לסייע לחלשים.

האם תסכים להיכנס לממשלה שלא תתחייב לממש את דוח ועדת אללוף בהיקף של 3-4 מיליארד ש"ח לשנה לתקופה של חמש שנים כולל טיפול בקשישים ובאמהות החד הוריות

אני לא אנקוב במספרים, אבל בוודאי שזו המטרה. הקמנו את ועדת אלאלוף לא בשביל קוסמטיקה אלא כדי ליישם מדיניות. והתחלנו. תקציב 2015 כלל יישום מדורג של תכניות כמו להזדקן בכבוד ותכנית לאימון משפחות להתנהלות כלכלית נכונה, ובמקביל קידמנו את הרחבת הסיוע לאימהות החד-הוריות כדי לעודד אותן להשתלב בשוק העבודה. ממשלות ישראל לדורותיהן טעו לחשוב שהן צריכות רק לעזור קצת לעניים, זו אינה המטרה. המטרה היא להוציא את העניים ממעגל העוני.

האם תסכים להרחיב את הרפורמה המוצעת שלכם בביטוח הלאומי בעיגון בחקיקה אשר ימנע מהאוצר להשתמש בכספי הביטוח הלאומי לצרכים שונים.

הרפורמה בביטוח הלאומי שמאיר כהן החל לקדם עוד כשהיה שר הרווחה, מבטיחה בין היתר שהכסף ישמש לטובת טיפול ראוי ומהיר יותר במי שצריך לקבל דמי אבטלה, במי שצריכה לקבל דמי לידה, או מי שזכאי לקצבת נכות ושאר תשלומי הביטוח הלאומי. הכסף הזה מיועד לציבור ונבטיח שאליו הוא יגיע.

האם אתה תומך בעדכון קבוע של סל התרופות בהיקף של 2 אחוז לשנה לפחות

יחד עם יעל גרמן חתמתי על הסכם להרחבת התקציב לטכנולוגיות ותרופות חדשות בסל הבריאות, בסכום של 900 מיליון שקלים, על פני 3 שנים – 2013-2015. ההחלטה הביאה לתוספת מעשית לסל הבריאות ב-600 מיליון שקלים בשנים 2013-2014 ו-300 מיליון שקלים נוספים תוקצבו בתקציב 2015, עליו נתניהו ויתר.

האם תסכים להחלת מס ירושה על בעלי הכנסות גבוהות ובאיזה תנאים. במידה ואינך מסכים, מדוע.

אני נגד מס ירושה, כי המשמעות שלו לחייב פעם נוספת במס כסף שכבר מוסה.

האם תסכים לקדם חקיקה הקובעת שלכל ילד בישראל יפרישו, מקצבת הילדים שלו, כל זמן שהוא מקבלה, סכום מסוים לטובת חסכון פנסיוני

אני מאמין שהכסף עבור הילדים צריך להגיע לילדים ישירות – דרך הזנה בבתי הספר, קייטנות משרד החינוך, דרך קידום מצוינות בפריפריה וצמצום פערים חברתיים.

האם תסכים לתמוך בחקיקה הקובעת שלכל ילד בישראל יפרישו, מקצבת הילדים שלו, כל זמן שהוא מקבלה, סכום מסויים לחסכון לטווח בינוני כדי ליצור לו מעין מענק לחייו הבוגרים

זה רעיון מעניין, אבחן אותו בהמשך.

האם תתחייב להכניס לפחות 5% של דירות המיועדות לדיירי הדיור הציבורי בכל פרוייקט מגורים המתבצע ביוזמת או באישור הממשלה (דיור בהשכרה ארוכת טווח – לתקופה של חיים שלמים)

אנחנו חייבים לבצע, אחרי הרבה שנים של מבחנים מיושנים, בחינה מחודשת של הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי. נפעל להקים ועדה ציבורית אשר תקבע את התנאים לזכאות ואת הדרכים למימושן. כיו"ר קבינט הדיור הקמתי את חברת "דירה להשכיר", במטרה לבנות 150,000 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך, כאשר רבע מהן במחיר מפוקח.

במהלך כהונתך כשר האוצר נדמה היה כאילו, במקרים רבים, אתה גורם לפקידי האוצר להבין שמי שמתווה וקובע את המדיניות הוא שר האוצר (דבר חיובי לכל הדעות) – האם גם אתה הרגשת כך ומה אתה חושב יקרה עתה אם לא תשוב לתפקיד.

כשר אוצר אתה אחראי על סדר העדיפויות התקציבי של מדינת ישראל. זו הגדרת התפקיד. תפקידם של הכלכלנים המצויינים העובדים באוצר ליישם באופן המיטבי את המדיניות הזו. הסיוע לניצולי השואה לדוגמא אינו צעד כלכלי, אבל זה דבר שמדינה חייבת לעשות.

בזמן כהונתך כשר אוצר נתת לשרי יש עתיד גמישות רבה בשימוש בתקציב המשרד שהוקצה להם – האם אתה בעד להפחית את כוחם של חשבי משרד האוצר במשרדים השונים.

אני בעד הגדלה הדרגתית של עצמאות המשרדים ואף התחלנו בהכנת תוכנית נסיונית מול חמישה משרדים ראשונים כדי לקדם את הנושא.

האם לדעתך יש לרסן את מעמדם ותפקודם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה באשר הם, במקרים רבים, שמים מקלות בגלגלי תפקודה של הממשלה.

 לא הייתי מגדיר כך את תיפקודם. הם גם שומרי הסף מפני מעשים רבים של שחיתות שלטונית.

האם תתמוך בהצעות חוק נוספות המגבילות את שכר הבכירים במשק – כולל ברשויות סטוטוריות כמו רשות החברות, רשות המים, רשות החשמל וכד'

אני מאמין שלכל אדם מגיע להשתכר בכבוד אבל אני נגד ההשתוללות והתחרות שנכנסה לעולם שכר הבכירים והוציאה אותו מפרופורציה. הצעת החוק שקידמתי להגבלת שכרם של בכירים במערכות הפיננסיות, כבר הביאה לעצירת ההשתוללות במשכורות שמשולמות מכספי הפנסיה של הציבור.

במידה ויציעו לך להיות שר הרווחה האם תסכים לקבל את התפקיד

אני אלך לכל מקום אליו ישלח אותי הציבור הישראלי.

האם תשב בכל ממשלה שתקום.

יש עתיד קמה כדי לשנות, כדי להחזיר את המדינה הזו למקום בו היא ראויה להיות. אנחנו נהיה בכל מקום שאליו הציבור הישראלי ישלח אותנו, כל עוד נוכל לפעול על-פי הערכים שלנו. לא נשב בממשלה שתבטל את השוויון בנטל, שתחזיר את הממשלות המנופחות ואת השרים בלי תיק ושתבטל את לימודי הליב"ה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s