עוד יומיים לבחירות. בשבוע האחרון הגשתי רשימה של שאלות ליו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד וליו"ר כולנו, משה כחלון. אני בטוח שרבים כבר שאלו אותם. אבל אני רציתי לקבל את התשובות לעצמי. ישירות. כי אני חושב ששלושת אלה יחד עם טובים אחרים ירכיבו את הממשלה הבאה.

היום אני מפרסם את התשובות שקיבלתי ממשה כחלון. אם תרצו, ראיון כתוב עבור פעיל חברתי די ותיק. מחר נמשיך.

——————————————————————————-

את משה כחלון הכרתי בכנסת כבר לפני עשור. את עיקר הפעילות המשותפת עשינו כשכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה. אין ספק שהוא היה ממוקד בחברה הישראלית. שאכפת לו באמת מהאיש ברחוב. במרכז הארץ או בפריפריה, זה לא ממש משנה, כחלון רצה להגיע למצב שהוא משנה את המערכת ולא ממש חשוב איך.

אחד מההישגים החברתיים הגדולים שלי לא יכול היה להתבצע בלי משה כחלון. יחד איתו ועם חברי הכנסת איתן כבל ורן כהן הצלחנו להעביר, כנגד כל הסיכויים, את החוק המכונה "חוק דודי השמש בדיור הציבורי", אחד החוקים הכי חברתיים שעברו כאן. חוק שקובע שממשלת ישראל תתקין דודי שמש בבתיהם של דיירי הדיור הציבורי כדי שיוכלו להקטין את התשלומים העצומים שהם משלמים לחברת החשמל. וזה עובד.

יחד עם כחלון וח"כ לשעבר רוחמה אברהם העברנו את חוק המועצה לבטחון תזונתי וגם קיימנו את הפיילוט המוצלח של פרוייקט ארוחה חמה בחופשה – מתן ארוחות חמות לילדים במהלך החופש הגדול. הפרוייקט הגדול ביותר שלנו עוד לא הסתיים, הפיכת בנק הדואר לבנק חברתי. התחלנו בו לפני שש שנים. עם כחלון בממשלה אין לי ספק שנסיים אותו בקדנציה של הממשלה החדשה. אפשר להגיד על כחלון הרבה דברים אבל יש דבר אחד שאף אחד לא יקח ממנו – הנחישות והעקשנות. כשהוא מחליט על משהו זהו זה.

kahlon001

אם יוצאו לכולנו תפקידי שר (ללא שר האוצר) אלו מהתיקים תעדיף לקבל למפלגה ואיזה תיק תבחר לעצמך

אנחנו נדרוש את תפקיד שר האוצר למשה כחלון ותפקידים מיניסטריאליים חברתיים וכלכליים שיאפשרו לכולנו לנצח במאבק ביוקר המחיה ומשבר הדיור. כולנו היא המפלגה החברתית היחידה בישראל ובכך בכוונתה לעסוק, לפעול ולשנות.

האם תשמור על תקציבי הביטחון התזונתי כפי שהובטחו על ידי הממשלה הנוכחית ותקצה אותם בהיקף של 230 מליון ₪.

בהחלט. ישראל היא מדינה עשירה. מציאות של ילדים רעבים לא מקובלת עלי. צריך להפוך את הדיבורים למעשים.

האם תסכים להיכנס לממשלה שלא תתחייב לממש את דוח ועדת אללוף בהיקף של 3-4 מיליארד ש"ח לשנה לתקופה של חמש שנים כולל טיפול בקשישים ובאמהות החד הוריות

יישום דו׳ח העוני של אלי אללוף  תהיה דרישה מנדטורית שלנו במו"מ הקואליציוני. אלי אללוף חבר ברשימת כולנו לכנסת. אנחנו מאמצים את הדוח שחיבר ומתחייבים לפעול על מנת לממש אותו כחלק מתכנית כלכלית-חברתית רחבה, בניגוד לממשלת לפיד-נתניהו – בנט שהתעלמה מהבעיה ומסמסה את מסקנות הדוח.

האם תסכים לקיים רפורמה בביטוח הלאומי שתכלול, בין השאר, בעיגון בחקיקה אשר ימנע מהאוצר .להשתמש בכספי הביטוח הלאומי לצרכים שונים.

כספי הביטוח הלאומי שייכים לחוסכים. זה ייעודם וזו מטרתם. לא אאפשר לעשות שימוש בכספי הציבור ובעיקר לא בכספי הציבור שזקוק ביותר לכספים האלה בשביל אוכל ותרופות. הרפורמה המהותית ביותר בביטוח הלאומי צריכה להיות בשינוי תפיסת השירות לציבור. המבוטחים אינם עול והם זכאים לשירות מקצועי ואמין וליחס ראוי מצד הביטוח הלאומי.

האם אתה תומך בעדכון קבוע של סל התרופות בהיקף של 2 אחוז לשנה לפחות

נפעל בכדי שסל התרופות יתעדכן בהתאם לצרכי האוכלוסייה המתבגרת והעדכונים והחדשנות הרפואית הטכנולוגית. סל הבריאות הוא קודם כל סל חיים וערובה לצמצום פערים חברתיים בתחום זה.

האם תסכים להחלת מס ירושה על בעלי הכנסות גבוהות ובאיזה תנאים. במידה ואינך מסכים, מדוע.

העיקרון נכון והכרחי. הפרטים ייבחנו באופן מקצועי בסמוך לכניסתנו למשרד האוצר.

האם תסכים לקדם חקיקה הקובעת שלכל ילד בישראל יפרישו, מקצבת הילדים שלו, כל זמן שהוא מקבלה, סכום מסוים לטובת חסכון פנסיוני

קצבת ילדים היא חלק מרכושה של המשפחה שצריכה להחליט איך היא מחלקת אותו בין צריכה לחסכון.  לעיתים הכסף הזה נחוץ יותר לשימוש היום יומי.

האם תסכים לתמוך בחקיקה הקובעת שלכל ילד בישראל יפרישו, מקצבת הילדים שלו, כל זמן שהוא מקבלה, סכום מסוים לחסכון לטווח בינוני כדי ליצור לו מעין מענק לחייו הבוגרים

כנ"ל

האם תתחייב להכניס לפחות 5% של דירות המיועדות לדיירי הדיור הציבורי בכל פרויקט מגורים המתבצע ביוזמת או באישור הממשלה (דיור בהשכרה ארוכת טווח – לתקופה של חיים שלמים)

נפעל לביטול התור הרב שנתי לדיור ציבורי בכל הכלים שעומדים לרשותנו. כולל הגדרה שמחייבת בניה שכזו. זאת לצורך הפסקת ההפקרות בדירות נ"ר וחידוש המלאים הציבוריים לשם כך.

האם תפעל לתת עצמאות כלכלית גדולה יותר למשרדי הממשלה. דהיינו – יכולת גדולה יותר לחלוקה פנימית של התקציבים וסמכויות מעטות יותר של החשבים מטעם משרד האוצר

סמכות ואחריות הולכים יחד. כל משרד וביצועיו ייבחנו בהתאם להתנהלותם וביצועיהם.

האם לדעתך יש לרסן את מעמדם ותפקודם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה באשר הם, במקרים רבים, שמים מקלות בגלגלי תפקודה של הממשלה.

לא. תפקידם של היועצים המשפטיים הוא לסייע לקידום מדיניות הממשלה והשר. שר שעושה למען הציבור לא ייעצר על ידי יועצים משפטיים כל עוד הוא פועל במסגרת החוק והכללים. הבעיה אינה בשומרי הסף.

האם תתמוך בהצעות חוק נוספות המגבילות את שכר הבכירים במשק – כולל ברשויות סטטוטוריות כמו רשות החברות, רשות המים, רשות החשמל וכד'

אנחנו בעד שאנשים ירוויחו אבל נגד חזירות.  אנחנו בעד צמצום הפערים ובעד מעמד הביניים הישראלי והשכבות החלשות שלא מצליחות לסגור את החודש. אנחנו בעד שוק תחרותי אבל מתנגדים לעושק ולחזירות

במידה ויציעו לך להיות שר הרווחה האם תסכים לקבל את התפקיד

בכוונתי לדרוש להיות שר האוצר הבא של מדינת ישראל כי משם ניתן להשפיע על כל הגזרה החברתית והכלכלית. ממשרד האוצר ניתן לקבוע מדיניות והקצאת משאבים ראויים גם למשרד הרווחה. המדיניות החברתית הכוללת נקבעת שם.

האם תשב בכל ממשלה שתקום.

כל ממשלה שתאמץ את האג׳נדה הכלכלית חברתית שלנו ותאפשר לבצע אותה תמצא בנו שותף, יחד עם זאת, כולנו היא מפלגה חברתית ולאומית. איני רואה את כולנו חברה בקואליציה הנשענת על רוב של המפלגות הלא ציוניות.

———————————–

ומילה נוספת לסיום: אפשר להעליב את העובדים בישראל, אפשר להעליב את הזוגות הצעירים שלעולם לא יוכלו לקנות דירה, אפשר להעליב את הילד מול המקרר הריק, אבל יותר חשוב לשרת. לשרת את הציבור הישראלי בגובה העיניים, בחמלה, בצניעות ובממלכתיות. מי שיצביע עבור כולנו יקבל ישראל הוגנת יותר, כזו שנלחמת למען החברה שלנו, של כולנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s