השנה 1996. בעוד כמה חודשים בחירות. שמעון פרס נגד בנימין נתניהו. הבחירות שהוכרעו אחרי פרסום הססמה "נתניהו טוב ליהודים" ו"פרס יחלק את ירושלים"
אני עיתונאי, העיתון – דבר ראשון (הנסיון האחרון להחזיק את העיתון דבר בחיים). תחום הכיסוי שלי משטרה וחרדים בירושלים. מחבלים מתפוצצים בירושלים. פיגועי תופת נוראיים.
תא כתבי המשטרה שכלל אז כתבים מעולים כמו יעקב גלנטי ממעריב, משה נוסבאום מערוץ 2, אביב בושינסקי מקול ישראל, יעל שטרנהל מגלי צה"ל ואחרים.
לא מעט כתבות מגזיניות וראיונות מיוחדים היו לי אז.
כשאני קורא אותם היום אני לא יכול שלא לחשוב ששום דבר לא השתנה.
אז הינה אחת מהכתבות מאז.
 
ומה הם יגידו אם המזל יגמר?
———————————– ——————-
"הרבה מזל היה לנו וזאת לא בושה גם למזל יש חלק נכבד בעבודה שלנו", כך סיכם בשבוע שעבר מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב אריה עמית, את הארוע בדרום ירושלים בו התפוצץ מחבל אשר הכין מטען חבלה בכוונה להגיע לתחנת הסעה או לעלות על אוטובוס ולהתאבד.
 
מתברר שהמזל עומד לצידנו לעיתים קרובות מידי בזמן האחרון. במהלך שלושת השבועות האחרונים בירושלים נמנעו, רק בעזרת המזל, שלשה פיגועים אשר לפחות שניים מהם היו יכולים להמיט אסון כבד אם היו מתבצעים. בפעם הראשונה החליט המזל לפעול במלון במזרח ירושלים במטווחי קשת ממשרד המשפטים ומתחנת המשטרה החדשה שנפתחה לבטחון התושבים. אותו מזל גרם לכך שמטען חבלה שהוכן על ידי מחבל התפוצץ בידיו וגרם לפציעתו הקשה. גם למחבל הפצוע שיחק המזל והוא לא הגיע לכותרות העיתונים בין השאר בגלל ארועי "ענבי זעם".
 
הפעם השנייה שמר מזל בא לעזרתנו היה ביום העצמאות. בבוקרו של החג התפוצץ במזרח העיר מטען קטן בסמוך ללשכת משרד הפנים במזרח ירושלים, כן, אותה לשכה שנהגה לספק תעודות זהות ודרכונים תמורת כסף. מהר מאד התברר שלא מדובר בנקמה על רקע עוגמת נפש של מי שלא קיבל את תעודת הזהות שלו. לטענת המשטרה יתכן בעיקר ומדובר בנסיון לפגוע במאבטחים ששהו במקום כי הרי ביום חג מדובר והלשכה סגורה.
 
בפעם השלישית המזל שיחק לנו עוד יותר. כעשרה קילוגרמים של חומר נפץ בצורה ובמבנה המזכירים את המטענים שהתפוצצו רק לפני כחודשיים בקו שמונה עשרה ובדיזנגוף התפוצצו על גופו של המחבל שעל פי כל ההערכות והמידעים היה בדרכו לבצע פיגוע התאבדות. אמנם היו שמועות כי מישהו, מהחברה הטובים עזר למחבל להתפוצץ אך שמועות אלו לא קיבלו אישור ממקור כל שהוא גם לא ברמז. בקיצור, כפי שאמר עמית המזל לטובת מי שעובד קשה.
 
וחוץ מהמזל מה יש. ביום בו התפוצץ המחבל בקו שמונה עשרה בפעם השנייה הודיע ראש הממשלה על הזרמת כוחות לירושלים והשר לבטחון פנים יחד עם צמרת משרדו וצמרת המשטרה הציגו את תכניות האבטחה בבירה שככלו בין השאר הצבת זוגות חיילים בתחנות האוטובוס. בימים הראשונים זה עבד והיה אפילו מרשים אבל לאט לאט הם החלו להעלם עד אשר התברר ששלשה ימים לפני יום העצמאות לא היו כמעט חיילים בירושלים.
 
עיתונאים שניסו לשאול שאלות ולבדוק את הנושא ולהבין מדוע דווקא לפני יום הצמאות ולאחר שיש התרעות כלכך ברורות ובעיקר בעת שמבצע ענבי זעם מתנהל והוא עצמו מהווה סיבה לארגוני הסרוב לנסות ולבצע פיגוע קשה, צריכה המשטרה לצמצם ולדדלל את האבטחה בירושלים. אף אחד לא רצה לתת תשובה מוסמכת. המשטרה אמרה שהיא מקבלת בוחות על פי הקצאת צה"ל. דובר צה"ל אמר שהוא מקצה כוחות על פי דרישת המשטרה, במשטרת ירושלים אמרו כי הם מקבלים כוחות על פי הקצאה של המטה הארצי. ראש העיר ירושלים אמר שהוא סומך על המשטרה וכוחות הביטחון.
 
כולם סומכים על כולם וכולם מתנהגים כראוי אבל המזל הוא הדבר עליו סומכים יותר מכול.
 
ובכך לא נגמרה בעיית האבטחה וההסתמכות המוגברת על המזל. "מפכ"ל המשטרה מזהיר מפני פיגועים עד לבחירות", זעקו כותרות העתונים. חפץ הודה כי כל אסיפת בחירות היא מקום פוטנציאלי לביצוע פיגוע והודיע לעיתונאים שפנה לראשי מטות הבחירות של המפלגות וביקשם לקיים את כנסי הבחירות באתרים סגורים שקל לאבטח אותם. "אני לא רוצה להפחיד את הציבור אמר חפץ אבל בהחלט צריך להביא בחשבון שכינוס של אנשים במקום מוגדר יכול להיות בעייה". "גם הפינוי הצפוי של חברון עלול לעורר את השטח מחדש ומשני הצדדים ", אמר המפכ"ל. הוא גם שיבח את הפעילות המשותפת החדשה של המשטרה עם יחידת אבטחת האישים של השב"כ "אנחנו מתאמנים ביחד ומתרגלים פעולות אבטחה ויש לנו גם שיתוף פעולה פורה עם הרשות הפלשתינית".
 
ובכל זאת התעקשו העתונאים, להבין מדוע המשטרה דיללה את האבטחה בירושלים., "המשטרה לא מסוגלת לעמוד בלחץ גדול לאורך זמן." אמר רב ניצב חפץ. לאחר כחודש וחצי שהרשינו לרשות הפלשתינית לפעול בשטח זה הזמן לרדת בהיקף הכוחות, לאפשר לשוטרים להתאוורר. ההערכה שלנו היא שפעילות כוחות הביטחון השיגו השפעה ותוצאה. הצלחנו להפעיל לחץ על הגיהאד והחמאס, פגענו ביכולת שלהם אבל לא לחלוטין. אבל הלחץ שלנו גורם להם להתעסק בהגנתם במקום לפעול נגדנו".
 
ובואו לא נשכח את בתי הספר. הרי רק לפני כשלוש שנים נכנס מחבל לבית ספר תיכון בדרום ירושלים, בערך רבע שעה הליכה מהמקום בו התפוצתץ המחבל, ורק בנס לא נגרם אז אסון. בתגובה לשאלה שהופנתה לדובר העיריה בנוגע לתגבור האבטחה בבתי הספר בירושלים לאור ההתרעות קיבלנו את התשובה הסטנדרטית דהיינו "עקב הפיגועים יש דריכות רבה במערכת החינוך. עירית ירושלים מקיימת את ההוראת וההנחיות שדל משטרת ישראל בנושא אבטחת מוסדות חינוך בעיר ביתוף עם משרד החינוך. בנוסף משלימה העיריה את גידור מוסדות החינוך. וראש העיר עדיין מסרב להתבטא בנושא.
 
ורק שלא נגיע למצב שנצטרך לשאול אותם מה קרה שהמזל נגמר לנו.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s