התוכנית שיזמה עמותת ידיד נועדה לאפשר ללקוחת הבנקים המתקשים לקבל אשראי במחיר סביר, או שאינם מצליחים לקבל אשראי כלל, לייצר לעצמם דירוג אשראי חיובי בעזרת הממשלה

אין ספק שחייבים רפורמה בשוק הבנקאות והאשראי. אין ספק שאנחנו, הצרכנים, משלמים הרבה יותר מדי ריבית. זה לא שאין מספיק שחקנים בשוק, אבל מכיוון שיש עלינו נתונים שליליים כבר כ–12 שנה, חייבים לייצר משהו נוסף כדי שהתחרות תהיה אמיתית, כדי שלשחקנים האחרים יהיה כדאי לתת לנו אשראי. אחד מהכלים האלה הוא קרן הלואות ממשלתית למשקי בית מודרי אשראי. הקמת הקרן היא כלי מרכזי ליצירת נתוני אשראי חיוביים למיליון משקי בית שכיום לא יכולים ליהנות מהרפורמה שמתכנן שר האוצר, משה כחלון.

יותר ממיליון אזרחים בישראל כיום הם מודרי אשראי ופיננסים. לרובם המכריע יש חשבונות בבנקים המסחריים, אך אלה חשבונות הפועלים על בסיס מזומן בלבד, שמשמעותו חוסר יכולת לקבל אשראי בנקאי בתנאים סבירים, ובמקרים רבים אפילו זה לא. אוכלוסייה רחבה זו אינה נחשבת ללקוחות טובים של הבנקים. הם אינם חוסכים כסף, לא לוקחים או מקבלים הלוואות, וכמות הכסף שהם מגלגלים במערכת הבנקאית נמוכה יחסית, בעיקר ביחס ללקוח הבודד. מדובר במיליון משקי בית שצפויים להיפגע קשות מהרפורמה אותה מתכנן כחלון בשוק הבנקאות והאשראי.

הטיפול בנושא התחרותיות אינו פותר את הבעיה. טיפול אמיתי ונכון חייב לכלול שורה ארוכה של כלים, מיזמים ופעולות שיאפשרו לאוכלוסיות מודרות אשראי למצוא את מקומן במערכת כלכלית שמי שאינו פועל בתוכה נתפש כאזרח סוג ב'.

יש כמה כלים להתמודד עם הבעיה, חלקם משפטיים הנוגעים לתיקונים הכרחיים לחוק נתוני אשראי וחוקים אחרים, בהם חוק ההוצאה לפועל ונוהלי בנקאות שונים, וחלקם כלים פיננסיים, שאחד החשובים שבהם הוא הקמתה של קרן הלוואות ממשלתית למשקי בית מודרי אשראי. זהו כלי מרכזי שיאפשר לאוכלוסיות מודרות אשראי לייצר לעצמן היסטוריית אשראי חיובית וליהנות מהתחרות אותה מבקש שר האוצר לקדם.

התוכנית שיזמה עמותת ידיד נועדה לאפשר ללקוחת הבנקים המתקשים לקבל אשראי במחיר סביר, או שאינם מצליחים לקבל אשראי כלל, לייצר לעצמם דירוג אשראי חיובי בעזרת הממשלה. במסגרת התוכנית, שבשנה שעברה זכתה לתמיכתו של המפקח על הבנקים ונגידת בנק ישראל, כחלק מהצעדים המשלימים להפעלת תעודת הזהות הבנקאית תוקם קרן הלוואות למשקי בית שתאפשר לגופים פיננסיים מסחריים וגופים הפועלים לתועלת הציבור ושלא למטרות רווח, לתת ללקוחות אלה הלוואות עבור צורכי חיים חיוניים, לרבות הוצאות כספיות בלתי צפויות, שהן חלק משגרת החיים, למשל פיצוץ צינור בבית, ביקור דחוף אצל רופא בשיניים ועוד. הלווים מהקרן לא יצטרכו להציג ביטחונות או ערבים. הנחת היסוד שעליה מבוססת התוכנית קובעת שכל לקוח יבין כי אם לא יעמוד במחויבותו — הוא יפגע ביכולת הקרן להעמיד הלוואות לאחרים.

התוכנית מבוססת על חוק הקרן לעסקים קטנים ובנויה על מודלים הקיימים בעולם, שבהם הלווה יודע שעל כתפיו מוטלת אחריות כבדה להחזיר את ההלוואה שקיבל. זוהי ההזדמנות השנייה שלו — ואסור לו לפספס אותה.

————-

המאמר התפרסם בדה-מרקר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s