טרנד חדש הגיע, כך זה נראה לפחות ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת המסורתיים והממוסדים המגינים על תא"ל אופק בוכריס בכל מחיר. החברים מהצבא. גם החברות. "לא יכול להיות הן אומרות ואומרים". לא יכול להיות? כי מה. כי הוא חובש כיפה כמו רבים מהעבריינים שדקה אחרי שהם נעצרים על ידי המשטרה הם מיד חובשים על ראשם כיפה. בדרך כלל לבנה? לא יכול להיות כי הוא קיבל את צל"ש הרמטכ"ל? אות הצטיינות? הוכיח כי הוא יודע להשתמש בנשק בצורה מופתית וסימן קווים רבים על כת הרובה שלו? לא יכול להיות כי הוא אב מסור לילדיו ובעל אוהב לאשתו, גם כאשר ישנם שבועות רבים שהוא כלל לא מגיע הביתה?

התמיכה הגורפת בבוכריס היא מראה עלובה של החברה שלנו. היא עוד סוג של הפחדה כלפי נשים שסוף סוף מעיזות להרים את הראש, להישיר את המבט קדימה ולהתלונן.

זה לוקח להן זמן. לפעמים אפילו הרבה זמן וברגע שהן עושות את זה הן יודעות בדיוק מה הולך לקרות להן. ככל שהדמות בכירה יותר, "גיבורה" יותר, ציבורית יותר, כך הסיכון של המתלוננת גדול יותר.

שיימינג זה בהחלט דבר רע. נורא אפילו. בשביל זה אפשר לחוקק חוקים שישנו קצת את ההגדרה והמסגרת של חופש הביטוי. שיקבעו למשל שלא כל מה שכותבים בפייסבוק מותר לצטט באמצעי התקשורת המסורתיים. להבין שצריך לקיים סוג של צנזורה עצמית. להסתכל על התמונה כולה, לחשוב פעמיים אם ומתי מותר לעיתונאי ל"תפוס" צד. ועוד בנושא שכזה.

007

אי אפשר בלי להזכיר את הכתבים הזכרים לענייני צבא בטחון וארשת חשיבות מופרזת של "אני יודע יותר מכם אבל אסור לי לספר". ההתגייסות שלהם כדי לפאר ולקלס את החשוד כאילו בצורה שכזו יוכיחו לעולם כולו כי אין ולו בדיל קטן של סיכוי שהוא עשה את מה שמייחסת לו המתלוננת, מבישה. ראינו את זה בפרשת לירון חג'בי ולצערי אנחנו חווים את אותה הסצנה גם עכשיו. רק שעכשיו לא מדובר בסגן אלוף אלא בתת אלוף – זה עוד יותר גרוע.

ממה בדיוק הם פוחדים שם החיילים והחברים מהצבא, שבוכריס לא יהיה רמטכ"ל? אם אכן יתברר שהוא עשה את המעשים המיוחסים לו הרי שזה מזל שתפסו את זה לפני שהוא התקדם עוד שלב בסולם הדרגות והתפקידים.

התפקיד הבכיר של בוכריס ואחרים לא יכול לשמש אותם כבסיס ליצירת תדמית תקשורתית חיובית על חשבון הנשים שהחליטו לקום ולדבר. אם המתלוננת תפרה לבוכריס תיק היא תצטרך לשלם על כך מחיר כבד. אבל אם יתברר שדבריה אמת ושהתא"ל שהכחיש מהיום הראשון את המעשים שיוחסו לו, אכן עשה אותם, כולם רובם או חלקם, הרי שמדובר בכשל הרבה יותר גדול מכשל של קצין בכיר בצבא ההגנה לישראל, מדובר בקביעה שחייבת לקעקע את אושיות הצבא שלנו ולשנות אותו מהמסד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s