בגאווה גדולה עמד על הדוכן ח"כ יואב קיש והכריז כי חוק השוואת תשלומי שיזם הולך לעבור בכנסת. שרת המשפטים, איילת שקד הודיעה שבתוך 3 חודשים היא תציג הצעת חוק מתוקנת המבוססת על חלוקה שוויונית של תשלומי מזונות הילדים בין שני ההורים.

גם אם התפישה העקרונית מציגה הגיון מסויים הרי שבחינה לעומק של הדברים מראה כי יוזמי ההצעות לא ממש חשבו על התוצאות האפשריות עד הסוף. אך לפני שאגע בסוגיות המהותיות והחשובות אני מבקש לשתף אתכם במכתב ששלחתי אתמול לשר החינוך ולשרת המשפטים. השמות כמובן בדויים, מי שירצה יוכל לקבל את הפרטים ואף לשוחח עם מיכל (שם בדוי) אמו של דניאל (שם בדוי).

גברתי שרת המשפטים, אדוני שר החינוך. המכתב הזה, המופנה אליכם הוא לא רק סיפור אישי של ילד היושב בבית מבלי ללכת לבית הספר אלא סיפורם של עשרות ומאות ילדים העלולים בקרוב מאד למצוא את עצמם באותו מצב בדיוק.

הסיבה שאני כותב מכתב זה אל שניכם היא קודם כל כי צריך לפתור את הבעיה הנוגעת לדניאל בן ה- 11, ילד מדהים, ולאחר מכן לראות כיצד מוודאים שמקרים כאלה לא מתרחשים ולא יוכלו להתרחש עוד במדינה בה ילדים להורים המחליטים להתגרש הופכים לכלי משחק במאבק על תשלום המזונות המיועדים לאחזקתם.

את אמו של דניאל, מיכל, הכרתי לפני מספר שנים כשהצטרפה לקבוצת אמהות חד הוריות שכל חפצן היה להסיר את החסמים הממשלתיים המונעים מהם לעבוד ולהתפרנס בכבוד. במהלך השנים, מיכל שעבדה בחברת הייטק החליטה להקים עסק עצמאי לשרותי תוכן באינטרנט ובמקביל הצליחה למצוא בן זוג חדש איתו היא החליטה לפתוח פרק ב' בחייה. כבר בתחילת הכרותינו התברר כי אביו של דניאל אינו בקשר עמו. הוא אינו מגיע לבקרו, אינו לוקח אותו לביתו ואף מסרב לשלם את תשלומי המזונות בהם הוא מחוייב. במקביל התברר כי הוא הקים לעצמו משפחה חדשה ולו היום 3 ילדים.

uorcjqynbdabhzhhb5kj

לאחר תקופת זוגיות חדשה ולא קצרה החליטה מיכל לעזוב את הדירה הקטנה בבניין הרכבת בו התגוררה במרכז הארץ ולעבור להתגורר עם בן הזוג החדש בעיר אחרת וזאת בהתאמה להנחיות הסכם הגירושים שלה שקבע שהיא לא יכולה להתרחק יותר מ- 40 ק"מ מהעיר בה היא מתגוררת.

התברר שההחלטה הזו של מיכל עולה לה ולדניאל ביסורים קשים. על פי החוק והנוהלים הקיימים, במקרה של גירושים, ללא תלות בהסדרי המשמורת ובמידה ולא נקבע כי האב אינו זכאי להיות מעורב בהחלטות משמעותיות בחיי ילדיו, הרי שבכל החלטה שכזו נדרשת הסכמה ובכתב, של האב. כך גם במקרה שלפניכם. דניאל היה אמור להתחיל אתמול את לימודיו בבי"ס חדש. חבריו ומורותיו בבי"ס בעיר הישנה כבר ערכו לו מסיבת פרידה והוא הכין את עצמו בשימחה גדולה לבית הספר, ללימודים, לפגוש ולהכיר חברים וחברות חדשים.

פה התחילה הבעייה. מסתבר שאביו של דניאל מסרב לחתום על האישור להעברת בנו לבית הספר החדש. לכאורה מדובר ברצונו כי דניאל ילך ללמוד בבי"ס דתי, אך מתברר שלמרות שכבר לפני שנה ניתנה לו האפשרות לעשות פעולות שיאפשרו זאת הוא לא ביצע ולו אחת מהן והסיבה הפשוטה לכך התגלתה ממש עכשיו בעת בקשתה של מיכל האם להעביר את דניאל לבית הספר הקרוב למקום מגוריו החדש. "תוותרי לי על חוב המזונות", אמר האב למיכל ואני אחתום.

מיכל ההמומה התייצבה בבית המשפט וביקשה את הסעד המגיע לה בשם החוק והצדק. אחרי ימים ארוכים וטרטורים לא פשוטים נתן השופט את החלטתו. הוא דחה את בקשתה, ככל הנראה בטענה פרוצדולית.

וכאן אנחנו נמצאים היום. דניאל, ילד בן 11 שאינו הולך לבית הספר והוא יושב בבית בכעס ובעצב רב, מיכל, אם חד הורית שמתאמצת לבנות את חייה מחדש הולכת ונשחקת מתחת לגלגלי הבירוקרטיה וחוסר הצדק ואב גרוש, שכבר שנים אינו בקשר עם ילדו אך משתמש בו כדי להתנקם בגרושתו ולהפחית את חוב מזונות הילדים בו הוא מחוייב.

למצב זה חייבים למצוא פתרון ומיד. דניאל חייב להתחיל את לימודיו בבית הספר כבר מחר. לאחר מכן צריך לדאוג איך החקיקה החדשה עליה מדברים לאחרונה ואשר באה לבשר "חלוקה שוויונית של מזונות הילדים", תראה הלכה למעשה ותמנע פגיעה כל שהיא בילדים.

ואני ממתין לתשובתם. ובינתיים אי אפשר שלא לחשוב על איך הסיפור הזה יהפוך, די בקלות לסיפור אופייני של משפחות שעברו תהליך גירושים, לאחר תיקון החקיקה המבוססת על דוח שיפמן, הוא הדו"ח שקבע שיש לחשב אחרת את תשלומי מזונות הילדים.

נדמה לי שחייבים לשים כמה בלמים ומאזנים לכל חקיקה שתבוא ותנסה לשנות את המצב הקיים ובכלל זה:

  1. השינוי אינו רטרואקטיבי ואינו אוטומטי ומותנה בתצהירים והוכחה אמיתית של הכנסות.
  2. לא יהיה ביטול חובות עבר.
  3. הפחתת מזונות תעשה רק למי שאין לו חובות של מזונות לא במסלול הביטוח הלאומי ולא במסלול הרגיל של ההוצאה לפועל או לחילופין למי שעומד בתשלום חובות אלה במסלולים השונים.
  4. תתוגבר האכיפה בהוצאה לפועל בגביית חובות של מזונות הילדים.
  5. חלוקה מחדש של המזונות תבוטל אם יתברר שהאב אינו עומד בהם וגם לא בהסדרי הראייה ושאר ההסדרים שנקבעו לו לתקופה של חודשיים ומעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s