נתחיל מהסוף. משרד האוצר קובע כי קרנות הפנסיה החדשות לא חייבות לקבל אנשים שמנים המבקשים לעשות פנסיה. "מי שיפסיד במקרה שיקבלו "עמיתים שאינם בריאים" זה יתר העמיתים בקרן." אומרים במשרד האוצר

לפני מספר חודשים צלצל אליי ב. חבר טוב שמעסיק בחברה הקטנה, אך הרווחית שלו, מספר לא גדול של עובדים. לכולם יש פנסיה. זה החוק.  ב. רצה לעשות פנסיה גם למנהלת המשרד שלו. בחורה  צעירה, עם אנרגיות מדהימות. "הבעייה" היחידה שיש לה נעוצה בעובדה שהיא שמנה. היא בריאה, היא עושה ספורט, הכל. אבל אישה גדולת ממדים. נקרא לה ציפי.

אבל יש מכשול קטן בדרך לפנסיה. העובד חייב לעשות לעצמו גם ביטוח חיים. למקרה של אובדן כושר עבודה או מוות. בלי זה אין פנסיה. יש אופציות אחרות, פחות טובות.

הלכה ציפי לסוכן הביטוח של ב. ביקשה למלא את הטפסים לפנסייה אצל חברת ביטוח מהגדולות במשק. מילאה את הטפסים, סטנדרטים למדי שכוללים גם שאלון רפואי מהסוג שכולכם מכירים. לסמן וי במקום שבו אתה מאשר או מכחיש האם אתה מעשן סמים, סובל ממחלת לב, ממחלת כליות או נזקק לתרופות פסיכיאטריות על בסיס קבוע או זמני. בראש השאלון מופיעות עוד שתי קוביות, שם מתבקש המבוטח הפטנציאלי לרשום את גובהו ואת משקלו.

נחזור לציפי. היא מילאה את הפרטים, והמחשב של חברת הביטוח פלט מיד החלטה שקובעת שהיא אינה יכולה להתקבל לקופת הפנסיה של החברה. ציפי ביקשה להגיש מסמכים רפואיים, ביקשה להיבדק. כל מה שצריך. היא אמנם שמנה, אבל בריאה. תשובת חברת הביטוח לא איחרה להגיע:

"לא נוכל לאשר את הצטרפותך לקרן עקב מצבך הרפואי."  מהו אותו מצב רפואי – בתחתית העמוד מופיעות שתי מילים "משקל חולני".

למיטב ידיעתי משקל יכול להעיד על סכנות אולי. יש הרבה מאד אנשים שחיים עם הרבה מאד עודף משקל ואפילו גדול, הרבה מאד שנים האם זה קריטריון לא לפתוח קרן פנסיה? את השאלות הללו הפניתי למשרד האוצר. עברו לא מעט חודשים ולא מעט התכתבויות, שיחות טלפון וגם פגישות.

התשובה האחרונה שקיבלתי אומרת כך "החרגת פונים לקרנות פנסיה נעשית על פי מדיניות רפואית שזהה למדיניות המקובלת בעולם. בפועל קרנות הפנסיה פשוט מעתיקות את הטבלאות ותנאי החיתום מחב' ביטוח משנה (אלו חב' בינלאומיות גדולות). חשוב להגיד שלקרן הפנסיה אין רווחים ממדיניות זאת (הקרן מרוויחה מדמי ניהול ולכן יש לה עניין לקבל כמה שיותר מבוטחים). מי שיפסיד במקרה שיקבלו "עמיתים שאינם בריאים" זה יתר העמיתים בקרן."

וממשיכה התשובה של משרד האוצר "לעניין בעלי משקל עודף – הקרן מפנה לקבלת חוו"ד רפואית את הפונים שה-BMI שלהם גבוה מ-40 או נמוך מ-17. מעל BMI של 45 לא יתקבלו עמיתים לקרן, בהתאם לתנאי מבטחי המשנה כאמור לעיל." ממשיך אגף הביטוח ומדהים עם הנתון הבא. "לפי משרד הבריאות בקרב אזרחי ישראל יש פחות מ-1% מעל BMI 40. לכן המדיניות של קרנות הפנסיה מחריגה אוכ' קטנה יחסית. בכל מקרה לא מדובר במחצית מהאוכלוסייה כמו שחששת. (כמו שדיברנו בשיחתנו, אלו שלא התקבלו לקרנות הפנסיה יכולים לחסוך בקופות גמל אישיות, בהן אין השפעה על עמיתים אחרים.)"

ואני חייב לשאול אם הנתונים נכונים ומספר השמנים "הקשים" הוא פחות מאחוז באוכלוסייה, איפה בדיוק הנזק לקרנות הפנסיה וחברות הביטוח אם יבטחו אותם. הרי זה מספר כלכך קטן. ואם ממש רוצים הרי אפשר להגיד לאנשים השמנים שישלמו עוד 20 או שלושים ש"ח לפוליסה ובכך יכסו את עצמם.

והמאבק ימשיך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s