תעזבו אותי מועדות מומחים וישיבות חירום. תתחילו לעשות. את האלימות נגד נשים אפשר יהיה להפסיק רק אחרי שיעצרו את מי שמבצע אותם ולפני שהם עוברים משלב של אלימות מילולית לאלימות כלכלית לאלימות פיזית קלה וכך הלאה. רק אם גברים אלימים יבינו שאלימות כל שהיא תגרור סנקציות קשות ביותר וביניהן מעצר מיידי, ביטול רשיון נהיגה, איסור לעבוד במוסדות חינוך ובמקומות נוספים (בדיוק כמו עברייני מין), רק אז אפשר יהיה להגיד שהמאבק האמיתי בטרור המגדרי החל.

בדיוק לפני שנה. ביוני 2016, נרצחה אנסטסיה על ידי בן זוגה. כמה ימים לאחר הרצח המיותר והמכעיס שלה כתבתי מאמר ובו האשמתי את גופי האכיפה בישראל באוזלת יד מכעיסה ומבישה. כתבתי אותו בסערת רגשות גדולה אחרי עוד אחד ממעשי הרצח המיותרים שאפשר היה למנוע אם האחראים היו עושים את עבודתם כראוי. נדמה לי שמאז דבר לא השתנה. האחראים עדיין לא עושים את עבודתם כראוי ומחפשים כל סיבה שהיא להסיר מעליהם את האחריות למחדל ארוך ומתמשך.

בימים האחרונים אני קורא ושומע שוב ושוב שאם יהיה חינוך נכון, אם יהיו כלים לעובדים הסוציאלים אם יהיה שיקום לגברים אלימים אז אולי אפשר יהי למנוע את מקרי הרצח הבאים ימנעו. ואני חושב שלפני שמשקמים את הבעלים, החברים, האחים האלימים צריך קודם כל להפחיד אותם. לקחת מהם את החירות הבסיסית שלהם כדי שהם לא יוכלו לקחת את החיים של הנשים שלהם, של החברות, של האחיות.

ביומיים האחרונים חשבתי הרבה על מה אני רוצה לכתוב. מה להגיד. כן, גם אני אהיה מחר באחת ההפגנות שיתקיימו ברחבי הארץ. כי חייבים כי אנחנו נמצאים במלחמה אמיתית על החיים שלנו. חשבתי שאם חפצי חיים אנחנו, אם אנחנו לא רוצים לבכות על חברות, ואחיות ובנות משפחה ובכלל, על נשים שהסיבה שהגיעו לכותרות העיתונים היא העובדה שחייהן נלקחו מהן ללא שום סיבה על ידי גבר אלים, אנחנו חייבים לשנות את השיח. אנחנו מוכרחים לשנות את דרך החשיבה. אנחנו חייבים להביא למצב בו הרוצחים בפוטנציה ידעו שהם על הכוונת כבר בפעם הראשונה שם ירימו יד על אישה. ברגע הראשון שבו הם יטיחו אותה אל הקיר ומיד יבקשו סליחה ויגידו שזו פעם ראשונה ואחרונה.

לפני עשרים שנה לערך, כתבנו, עו"ד אירית רוזנבלום, אז היועצת המשפטית של ויצו והיום יו"ר ארגון משפחה חדשה (שהיה לי הכבוד להיות בין מקימיו) ואנוכי הצעת חוק בשם "שיפוט מהיר לעברייני אלימות במשפחה". שני עקרונות מרכזיים עמדו בבסיס הצעת החוק. חשבנו שאין שום סיבה שבעולם שאישה המאויימת על ידי בן זוגה, בעלה, חברה בעבר או כל גורם אחר המקורב אליה, תאלץ לברוח למקלט לנשים מוכות כדי להסתתר מהפחד פן תרצח, בריחה שתרסק באחת את חייה וחיי ילדיה, את מרקם החיים שבנו לעצמם. כתבנו אז כי במקרה שכזה חובה על משטרת ישראל לעצור את הגבר נגדו הוגשה התלונה ולהחזיקו במעצר מספר ימים שבמהלכם, במהירות הבזק, יוגש נגדו כתב אישום.

כך ניסינו, בהצעת החוק להשיג שתי מטרות חשובות ביותר. האחת לשנות את התפישה השלטת ולפיה במאבק משפחתי האישה מוותרת על זכויותיה, בורחת מביתה באישון לילה והולכת להסתתר במרכז חירום או מקלט, זאת מבלי לפגוע כמובן, בפעילות המצויינת והנדרשת של המקלטים ומרכזי הסיוע השונים. מטרה זו יכולה להיות מושגת רק בדרך אחת –  לגרום למשטרה לפעול במהירות ובנחישות ותוך מתן עדיפות גדולה למניעת פשע על רקע של אלימות בתוך המשפחה כדי לאתר את הגבר המסוכן ולעצור אותו. שהוא ישב במעצר במקום אישתו או חברתו.

המטרה השנייה להכות בברזל בעודו חם. לא להמתין חודשים ארוכים לדיונים בבית המשפט שבמהלכם האישה ממשיכה להיות מאויימת, ממשיכה להסתכל מעבר לכתפיה ולחשוש מאיפה תבוא המכה. שיפוט מהיר כמו לעברייני רכב. מעצר, משפט גזר דין. במהירות, כדי שגברים אלימים יחשבו פעמיים לפני שהם מנסים להשתמש בשריריהם במקום בשכלם נגד מי שהחליטו שלא מתאים להן יותר להיות בחברתם.

החוק הצליח להגיע למשוכת הקריאה הראשונה ואז נקבר. היו סיבות רבות לכך, כמדומני גם חלק מארגוני הנשים לא אהבו אותו, אני מודה שלא ממש ניסיתי להבין מדוע הם התנגדו, לא קלטתי שהפוליטיקה והכסף משחקים גם כאן. ניחא. החיים המשיכו עד שהגיע קצין המשטרה הבכיר וכהמשך לספין המשטרתי בסגנון הארי המזוהם הכריז בלי למצמץ ובלי להתבייש כי הוא מציע כי במקרים מסויימים של איומים על חיי נשים הן תושמנה במעצר הגנתי. אין חוצפה גדולה יותר מההצעה הזו וטוב היה שלא היתה נאמרת.

אם משטרת ישראל היתה עושה את עבודתה כראוי יש סיכוי שחלק מהנשים שנרצחו בשנים האחרונות על ידי בן זוגן או בן משפחתם היו עדיין בחיים. אם משטרת ישראל רוצה לשמור על נשים שחבריהם או בני זוגם לשעבר מאיימים על חייהם, שתצמיד להם שמירה צמודה ובמקביל תעשה את עבודתה כנדרש. לפחות בשמירה שכזו האישה המאויימת לא צריכה להשאר כלואה מאחורי חומות גבוהות של מקלטים או חס וחלילה חדרי מעצר או דירות משטרתיות המרחיקות אותה  באחת מחיי היום יום שלה, גורמות במקרים רבים לאובדן מקום העבודה והפרנסה שלה וזורעות פחד וחרדה בקרב הילדים שלה.

אני יודע שיהיו רבים שיגידו שאם יטילו סנקציות על הגברים האלימים הרי שהם רק יגבירו את סף האלימות שלהם. האמנם? אם משטרת ישראל תעשה את עבודתה כראוי, גבר אלים ימצא את עצמו מיד במעצר במקום שאישתו או חברתו או אחותו ימצאו את עצמן במקרה הטוב במקלט לנשים מוכות ובמקרה הגרוע בבית הקברות.

גם אני קורא די לטרור המגדרי.  גם אני אבוא להפגין נגד האובדן הנורא של חיי נשים בישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s