נתחיל באמירה פשוטה: מי שצורך חשמל צריך לשלם עבורו. מכאן הסיפור שלנו הולך ומסתבך. לא רק מסתבך הוא פשוט הופך למרגיז ומכעיס.

בסיפור שלנו רוב העובדות ברורות

עובדה ראשונה – למוריה, אם חד הורית לשתי פעוטות המתגוררת בדירה שכורה באחת מערי הלווין של חיפה היה חוב לחברת חשמל.

עובדה שנייה  – במהלך היום ממש במהלך מזג אויר סוער וקר, בתוך עין מערכת האקלים הסוערת העוברת על ישראל, ניתקו טכנאי חברת החשמל את מוריה (שם בדוי) מזרם החשמל.

עובדה שלישית – כשהגיעה אליי הבקשה לסייע למוריה פניתי לגורמים הבכירים בחברת חשמל וביקשתי מהם שקודם כל יחברו את מוריה בחזרה למערכת החשמל – הם החלו לפעול אבל זה היה מאוחר

עובדה רביעית – במהלך שעות אחה"צ המאוחרות שילמה מוריה את כל חובה (6,000 ש"ח) לחברת חשמל לאחר שלקחה הלוואה בריבית נשך ממלווה בשוק השחור בשכונת מגוריה אחרי שתשובות שקיבלה מגורמים שונים מחברת חשמל הביאו אותה להכרה כי תחינותיה להחזרת זרם החשמל נפלו על אוזניים ערלות.

מבלי בכלל להכנס לשאלה האם החוב שצברה מוריה הוא חוב אמיתי או לחילופין האם התנהלותה של מוריה כצרכנית מול חברת החשמל היא ראוייה, יכול בכלל להיות שמדובר בחייבת סידרתית ומתחמקת מתוחכמת כל אלה לא יכולים לעמוד מול העובדה שכמו שלא מנתקים חשמל בסופי שבוע וחגים כך אסור בשום פנים ואופן לנתק חשמל בתקופות חורף כפי שאנו חווים אותם בימים האחרונים שלא לדבר על אלו הצפויים לנו בעתיד הקרוב.

זכותה ואף חובתה של חברת חשמל לדאוג לכך שצרכניה ישלמו את חשבונות החשמל שלהם אבל אני בטוח שיש גם כמה צרכנים מסחריים גדולים שמפגרים בחשבונות החשמל שלהם והזרם לעסקיהם לא נותק, בטח לא היום.

הלחץ שהופעל על מוריה היה גדול. היא נסתה לדבר על ליבם של אנשי חברת החשמל שלא לנתק את הזרם לדירתה, להחזיר אותו אחרי שנותק והם מצידם ניסו לדלות מידע על בעל הדירה, על המחזיק בחוזה השכירות על מה לא רק כדי לוודא שמוריה אכן מתגוררת בדירה. הרי את כל אלו ניתן היה לעשות גם מבלי לנתק את החשמל. לפני שבוצעה הפעולה האגרסיבית הזו.

הלחץ הלך וגבר עד אשר מוריה ברוב יאושה פנתה למי שפנתה וקיבלה הלוואה "מבן אדם שמלווה פה" ואתם הקוראים תבינו בעצמכם מיהו האדם ומה גובה הריבית שמוריה נדרשת לשלם רק בגלל שחברת חשמל החליטה כי אי אפשר להמתין עם ניתוק החשמל עד שימי הסערה יחלפו להם והטמפרטורה תעלה מעט.

וזה לא הכל. לשאלה מדוע לא צמצמו למוריה את החשמל או אפילו התקינו בביתה מונה תשלום מראש, התברר כי בחברה דרשו כי היא תשלם לפחות מחצית מחובה לפני שפתרונות אלטרנטיביים יוצעו לה.

איפה הדיבורים היפים על תשלום חובות בתשלומים ובמזומן. איפה כללי האסדרה של רשות החשמל שקובעים שצריך לבצע בדיקה כלכלית וסוציאלית לפני שמנתקים אם חד הורית שככל הנראה סובלת מקשיים כלכליים ואחרים מחשמל שהוא בוודאי מוצר יסוד בסיסי.

ואני חושב שכבר מחר בבוקר צריך לקום ראש רשות החשמל ולהודיע קבל עם ועדה כי הוא משנה את מדיניות ניתוקי החשמל ומורה לחברת החשמל לא לנתק חשמל בימים בהם הטמפרטורה צונחת מעבר ל- 15 מעלות. שהוא מורה לחברה שבימים בהם ברור שיש מערכות אקלימיות קשות הכוללות גשמים, רוחות וטמפרטורות נמוכות אין ניתוקים. פשוט אין. חברת החשמל הגדולה למרות המצוקה הכלכלית בה היא נמצאת יכולה לחכות כמה ימים עד שמוריה תגיע להסדר ראוי לתשלום חובה מבלי שתצטרך לדאוג כיצד תוכל לבצע אינהלציה לביתה הקטנה.

אני מצפה מיו"ר חברת החשמל ומנכ"ל החברה שיוציאו מחר בבוקר הודעה לעיתונות ובו הם מכריזים כי בימי החורף הקשים לא יבוצעו ניתוקי חשמל בבתי הצרכנים וכי החברה תפעל בדרכים חוקיות אחרות לגביית הכספים המגיעים לה.

ובינתיים צריך לחשוב איך מסייעים למוריה לצאת מהבוץ הכלכלי, התעסוקתי, הריגשי שבו היא נמצאת ובמיוחד איך אפשר לסייע לה להחזיר את ההלוואה שלקחה במהירות הכי גדולה שאפשר כדי שהמצוקה אליה נקלעה לא תהפוך למצוקה גדולה יותר אם לא תצליח לעמוד בהחזר תשלומי ההלוואה והריבית הגבוהה מאד שבאה יחד איתה.

אני מקווה שיקומו עכשיו עיתונאים וחברי כנסת וידרשו מחברת חשמל נתונים מיידיים על כמות ניתוקי החשמל שביצעה החברה ביומיים האחרונים ואלו המתוכננים לביצוע עד סוף השבוע ולאחר שיקבלו את הנתונים ידרשו להפסיק את הניתוקים לאלתר ולחבר מייד את כל המנותקים בחזרה למערכת החשמל שהרי לא יתכן שחברת החשמל תשתמש בקור העז ובגשמים כאמצעי לחץ על צרכנים לשלם את חובם. יש דרכים אחרות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s