אם יש משהו שחייבים ללמוד מחקירות נתניהו השונות הוא העובדה המעציבה אך הידועה לרבים כי כמעט כל החשודים בתיווך, הפעלה, השפעה וניהול של פעולות שמטרתן להשפיע ולהכווין את מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה ובכנסת עשו הלכה למעשה פעולות המוגדרות כפעולות של לובי רק שכמעט כל הנוגעים בדבר אינם מוגדרים כלוביסטים, אינם רשומים כלוביסטים ואינם מחוייבים לחוק ולכללים ובטח לא לכללים בסיסיים של אתיקה מקצועית.

אחד הכשלים הגדולים שאיפשרו ומאפשרים את רוב הפעולות שנמצאות היום בחקירות משטרה הוא זה שהחריג מחוק הלוביסטים המקורי שקידמו ח"כ שלי יחימוביץ וגדעון סער ולאחר מכן בתיקונים שנוספו לו, את הלוביסטים השחורים, יש שיאמרו המעאכרים שביניהם נכללים, עורכי דין ויועצי תקשורת, יועצים אסטרטגיים וקבלני קולות של המפלגות השונות, רואי חשבון ואנשי נדל"ן, בכלל כל מי שמקורב לשר או מנכ"ל לחבר כנסת או פקיד באחד מאגפי משרד האוצר או משרדים כלכליים אחרים.

העובדה כי החוק המסדיר את עבודת הלוביסטים אינו כולל כל אסדרה הנוגעת לפגישות המתקיימות במשרדי הממשלה השונים, העובדה כי הוא אינו מחייב כל דיווח על פגישות מחוץ לכנסת ובעיקר העובדה שהוא עוסק רק בלוביסטים המקצועיים המכבדים את עבודתם ומקפידים, ברוב הזמן, על כללי אתיקה ברורים וחדים, הוא אחד הכשלים המרכזיים שאיפשרו את הפעולות לכאורה, שנחקרות היום על ידי המשטרה והפרקליטות. כל מי שעוסק בקידום מדיניות ואינטרסים חייב להירשם כלוביסט ולפעול בשקיפות מלאה.

מה שחשוב יותר הוא לחייב את חברי הכנסת, מנכל"י המשרדים והפקידים העוסקים בקביעת המדיניות, בהחלטות על רכש ומכרזים בדיווח שוטף שקוף ומלא של כל הפגישות שלהם עם בעלי עניין או המייצגים שלהם.

הגיע הזמן לחוקק את החלק השני של חוק הלוביסטים, זה שיחייב את הרשימה הארוכה של אלו שחושבים שהם יכולים לבצע פעילות שדולנית הלכה למעשה תוך שהם מסתתרים בצילו האפור או השחור של הלקונה החוקתית, לחשוף את מעשיהם לאור השמש והשקיפות.

זוהי שעת כושר אמיתית לא רק להחזיר לעיתונות את מעמדה וכבודה שנשחק ונרמס בפעולות החשודים הצועדים בשבועות ובימים האחרונים לחדרי החקירות ואולמות בתי המשפט אלא לאסדיר פעם אחת ולתמיד את הכשלים שמאפשרים ל"מקורבים" ו"יועצים" למיניהם, להתנהג כאילו הם הם בעלי הבית האמיתיים בבית המחוקקים ובמשרדי הממשלה.

זוהי קריאה לחברי הכנסת להרחיב את חוק הלוביסטים כך שיחייב את פקידי הממשלה לחשוף את הפגישות שיש להם לא רק עם לוביסטים רשומים אלא עם כל אזרח המבקש לקדם מדיניות או פעולה כל שהיא. תיקון חוק שיחייב גם את הלוביסטים השחורים להירשם במאגר הלוביסטים בכנסת ובמקביל להקים אחד כזה גם במשרד המשפטים בו ידרשו להירשם כל מי שמבקשים לקדם את עסקיהם של לקוחות ובעלי עניין.

המאמר פורסם בגלובס:  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001226132

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s