מודה, קשה לי לקרוא להם פליטים. למרות הנתונים, למרות ההתבטאויות אני משוכנע שיש ביניהם רבים שהם מהגרי עבודה, אני משוכנע שיש גם מסתננים וכאלה שלא צריכים להיות כאן. זה לא שאני לא מאמין לדברים שיוצאים מפיהם של האנשים המופלאים בעמותות הסיוע, מהדברים המרגשים של שולה קשת, מהעובדה שהנסיון להפוך את הסיפור הזה לסיפור של שמאל וימין פשוט מגעיל אותי ורק הוא בלבד אמור לחזק בי סוף סוף את ההרגשה שיש כאן פשוט עניין של רוע לב, הרבה אגו וצרות עין.  אז אני מתנצל שזה הגיע רק עכשיו.

ממש עכשיו לפני פסח משהו בי השתנה. ולא בגלל שאני חושב שאנחנו צריכים להכיל את כל מי שנמצא כאן ומי שרוצה להגיע לכאן כפליט פשוט בגלל שאנחנו אמורים להיות מדינה מוסרית שמבינה היטב את מצבם של אלו שאין להם מקום אחר להיות פה אלא פשוט בגלל הפרגמטיות המתבקשת מהשארותם כאן וצירופם לכח העבודה.

אספתי בימים האחרונים נתונים על מספרי העובדים הזרים המגיעים לכאן. על כמויות הכסף האדירות שעוברות ממקום אחד לשני כדי שבעלי חברות כח האדם ירויחו עוד ועוד על חשבונם ובטח גם על חשבונינו ואמרתי לעצמי למה להיות כאלה מטומטמים. למה לא להקטין את מספר העובדים הזרים ולקלוט במקומו לחקלאות, לסיעוד למסעדנות כמובן, את הפליטים.

הרי מה הם בעצם מבקשים, עבודה מגורים ויחס הגון להם ולבני משפחותיהם. ולמה שלא ניתן להם את זה תמורת העבודות שהם יעשו שאנחנו ממילא לא רוצים לעשות אותם. זה לא שאנחנו שומרים את העבודות הללו לפלשתינאים, זה לא שאנחנו יודעים שאפשר במהירות הבזק להביא לכאן עובדים זרים למערכת הסיעוד הקורסת.

הדבר היחידי שאנחנו כן יודעים שמישהו כאן גוזר קופון. קופון גדול. ואני שואל את עצמי למה. למה אף אחד לא עתר נגד הבאת עובדים זרים בדרישה למלא את מקומם בפליטים, לפחות עד שממשלת ישראל היעילה כלכך תסיים את עבודתה ותחליט למי מגיע מעמד ולמי לא. למה אף אחד לא עתר כאן נגד הממשלה לא בשל השיקולים הלא מוסריים וההומניטריים שלה אלא בשל העובדה שהיא גורמת נזק ממשי לכלכלה הישראלית. לחיים שלנו כאן.

אני רוצה להתנצל על כך שלא הייתי מספיק פרגמטי לחשוב שיש כאן מצב של win win. שלא השכלתי להבין שיכולת ההתמודדות שלנו כמדינה עם 50 או 60 אלף איש שנמצאים פה ושבהחלט יכולים להשתלב בדיוק במקומות בהם יש לנו מחסור, הוא נמוך פשוט בגלל שמישהו צריך להרויח מסחר בעובדים זרים.

יש לנו בישראל עשרות אלפי מבקשי מקלט ואת שתתברר זכאותם חייבים לתת להם לעבוד במקומות בהם אף ישראלי לא רוצה לעבוד ואת כל זה לעשות בלי שסוכנויות הסחר בעובדים זרים ישמנו את כיסיהם בכסף שכולו בא מאיתנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s