תוכניתם של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושל סגנו ז'קי לוי להרחבת פתרונות הדיור הציבורי בישראל, היא לא פחות מרעידת אדמה. לראשונה מזה שנים רבות שפוליטיקאים שמים על השולחן באופן ברור, חד ומדוייק את נושא הדיור הציבורי, אחד מהכלים המרכזיים האמור לסייע לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות להתמודד עם יוקר הדיור והמחייה.

התוכנית עליה עמל, חודשים ארוכים, המנכ"ל הנמרץ והבלתי נלאה של המשרד, חגי רזניק, היא בעצם השלב הראשון בדרך להקמת רשות סטטוטורית לדיור ציבורי, מודל שכבר פועל במדינות רבות בעולם ואשר שואב אליו, בצדק רב, משאבים רבים שמטרתם אחת, לממש את חובת המדינה לספק קורת גג ראויה לאזרחיה.

אפשר להתווכח עם גלנט לוי ורזניק על יכולת המימוש של התוכנית, על חלקים משלביה השונים אך אי אפשר שלא להסיר בפניהם את הכובע על האומץ והמחוייבות לא רק לזכאי הדיור הציבורי הממתינים בתור אלא בעיקר ל- 160 אלף המשפחות המקבלות, דרך קבע, סיוע מהמשרד כדי שיוכלו להתמודד עם מחירי שכר הדירה הממשיכים לעלות.

בתוכנית שהוצגה בשבוע שעבר יש פנינים של ממש לדוגמא מודל "משכנתא רוכשת" שהוא בעצם ליסינג לדירה. מודל שיכול בהחלט לשפר את מצבן של מאות אלפי המשפחות המקבלות היום סיוע בשכר דירה.

התוכנית של משרד השיכון שאפתנית לא רק ברצון לרכוש אלפי דירות חדשות לדיור הציבורי מידי שנה אלא בעצם ההבנה כי מדובר בפרוייקט לאומי אשר אם שר האוצר וראש הממשלה יבינו את הרווח הפוליטי הגדול שיכול להווצר להם מתמיכה בתוכנית הרי שהיא תתקדם במהירות בדיוק כפי שקרה עם חוק ארוחה חמה לתלמיד שהפך מהצעה למעשה בתוך חודשים ספורים רק כיון שראש הממשלה דאז, אריאל שרון, הבין כי זהו הדבר שנכון לעשות. זה התחיל אז בתקציב קטן של 200 מליון ש"ח והיום מתקצבת ממשלת ישראל כ- 1.6 מליארד ש"ח לשנה לפרוייקטים של הזנת תלמידים בבתי ספר, במוסדות חינוך ואחרים.

לפני מספר שנים סייעתי למספר חברי כנסת להכין הצעת חוק הקוראת להקמת רשות לאומית לדיור ציבורי. גוף סטטוטרי שישתווה בסמכויותיו לגופים סטוטוריים אחרים כמו רשות החשמל והמים, רשות הביטוח ושוק ההון, הרשות לניירות ערך ועוד. לא הצלחנו לקדם אז את הצעת החוק שמאז עברה גילגולים שונים והנוסח האחרון שלה, כמדומני, הונח על ידי ח"כ דב חנין.

התוכנית השאפתנית של משרד הבינוי והשיכון היא הזדמנות נפלאה להקים את הרשות הלאומית לדיור ציבורי, רשות אשר לא תהייה תלוייה במדיניות של שר זה או אחר אלא תפעל אך ורק בשם האינטרס הציבורי של מאות אלפי משפחות ויחידים אשר הכנסתם אינה עומדת ביחס ישיר למחירי הדיור והם זקוקים לסיוע ממשלתי כדי שיוכלו לדאוג לעצמם לקורת גג ראוייה.

אגב, למי שחושב מי יכול לעמוד בראש הרשות החדשה. נדמה לי שאת התשובה שלי נתתי בתחילת הדברים.

המאמר פורסם גם בעיתון דה מרקר. ניתן לקרוא אותו בקישור: https://www.themarker.com/opinion/1.6217214

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s