למה צריך לשלם קצבת ילדים לכווולם, השאלה הזו עולה על השולחן מידי פעם והתשובות אליה תמיד זהות, אנשי השמאל החברתי טוענים בתוקף כי רק קצבאות אוניברסליות יכולות להתקיים לאורך זמן ואילו קצבאות או מענקים שניתנים לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות יופחתו אט אט במהלך השנים עד שיעלמו לגמרי תוך שהן גורמות נזק אדיר לאוכלוסייה שנזקקת להם יותר מכל. "שווה לשלם חלק מהכסף גם לחזקים ולעשירים מאשר לאבד את היכולת להעביר כסף גם לחלשים יותר", אומרים חלק מהפרופסורים הידועים לעבודה סוציאלית ורווחה כלכלית.

IMG_20190313_123418_180

אז מה בדיוק קרה אתמול כאשר ראש הממשלה הודיע, יחד עם שר האוצר כמובן, אסור לי שלא להזכיר אותו אחרת יוטל עלי חרם ד'רבנו גרשום, הודיעו על הענקת סכומי כסף הנעים בין 750 ל-3000 ₪ לכל אזרח ומשפחה בישראל כדרך לסייע בהתמודדות עם המשבר הכלכלי שאנו חווים כעת. איך זה שדווקא במקרה הזה קפצו רוב המומחים התומכים בדרך כלל בקצבאות אוניברסליות, ככל הנראה, כשהן לא מפריעות לאג'נדה הפרטית שלהם, ותקפו את תכנית ראש הממשלה בטענה כי מדובר בזריקת כסף לריק.

האמת היא שמי שעוקב אחרי מה שקורה כאן בחודשים האחרונים מבין שלראש הממשלה לא היתה ברירה. בכל רעיון או רצון אחר שלו לעזור לציבור בישראל הוא נתקל בחומה בצורה של אנשי משרד האוצר המתעקשים כי האמת היחידה הקיימת, לשעתה או שלא, היא האמת שלהם. רק הם יודעים מה טוב לאזרחים, מה טוב למדינה והם קובעים שכסף צריך לחלק רק למי שבאמת זקוק לו ושרוב הישראלים פשוט לא זקוקים לסיוע ממשלתי, הם פרזיטים שמנסים כל דרך כדי לא לעבוד ולקבל כסף בחינם מהמדינה.

האמנם? דוח שהתפרסם לאחרונה מעיד על כך שבין מקבלי קצבאות הקיום יש רוב לאנשים שרוצים לעבוד. בדוח נקבע כי תפישת העולם של נתניהו ומשרד האוצר בשנת 2003 כאילו קיצוץ בקצבאות הקיום כדרך בלעדית לגרום לאנשים לצאת לעבוד פשוט לא נכונה. האם המשמעות היא שהתוכנית לפיזור כסף משמיים היא נוראית או אולי הרע במיעוטו או אולי תכנית טובה. נדמה לי שאין תשובה אחת. מה שברור לי זה כך.

1. חלוקה אוניברסלית מפחיתה בירוקרטיה ומקצרת תהליכים ולוחות זמנים

2. צריך להוסיף לתוכנית מנגנון שיאפשר למי שרוצה לוותר על המענק – למשל שכל מי שלא רוצה לקבל אותו יוכל למלא שתי שורות באתר הביטוח הלאומי וזהו

3. צריך להוסיף לתוכנית החלטה ולפיה כספים שויתרו עליהם לא חוזרים לאוצר המדינה אלה עוברים למימון פעולות של משרדי הרווחה והבריאות או לחילופין מועברים לחשבונות הבנק של מקבלי קצבאות קיום של הביטוח הלאומי כי הם הנפגעים הכי קשים מהמצב.

4. ונכון אפשר גם בעוד דרך אחת – ולפיה יתנו מענק אפילו יותר גדול לכל מי שרשומים בביטוח הלאומי ובמס הכנסה כאנשים שנפגעו – לכאורה זה טוב, הכי טוב, איפה הבעייה, יש הרבה מאד שלא רשומים. הם יפלו עכשיו בין הכסאות ולא יקבלו דבר.

5. ודבר אחרון שתמיד טוב לעשות זה לקבוע קו שמעליו לא מקבלים מענק, אתם רוצים לנסות לקבוע את הקו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s