היו כבר מעשי אונס אכזריים אבל נדמה שמה שקרה השבוע באילת חצה את כל הגבולות.

אני לא אשה, לא הייתי ולא אהיה ולכן לא אוכל לעולם להרגיש מה עוברת אישה צעירה, נערה, כשחבורה מטורפת של זכרים מתעללת בה. יצא לי להפגש בחיי עם מספר נשים שעברו אונס. שעברו התעללות מינית, השפלה. את רובן הכרתי לפני המעשים הנוראים כך שיכולתי לראות את השינוי שהתחולל בהן.

כשאומרים שהחיים נהרסים אלו מילים עדינות מידי. מלבד הקושי הנפשי מדובר במצוקה שהולכת וגדלה בכל תחומי החיים. העתיד מתרסק, הזכות לחלום, זכות בסיסית של כל אדם, נעלמת באחת.

איך גברים יכולים להיות כלכך מנוולים ולחשוב שהם יכולים להתנהג כך לאדם אחר, לאשה, ולצאת מזה בשלום. יש דברים שהגיע הזמן שמערכת המשפט הישראלי תטפל בהם בצורה אחרת. שהמחוקק הישראלי ישנה את החוקים הרלוונטים כדי לייצר הרתעה שאין חזק ממנה.

zcutontekifafinal-small_Page_1

אסור לאנשים מעל גיל 18 לקיים יחסי מין עם נשים שהן פחות מגיל זה. נקודה. זה בכלל לא משנה מה הגבר חושב. שיבקש תעודת זהות. שיצלם אותה. שיוודא בוודאות הגבוהה ביותר שהוא לא מבצע אקט מיני עם מי שטרם הגיעה לגיל 18.

צריך לערוך משפטים מהירים לחשודים באונס. מערכת האכיפה והשפיטה חייבים לפעול במהירות. אין זמן לבזבז. לאסוף עדויות, לתחקר כמה שיותר מהר להגיש הצהרת תובע ומיד לעצור ולקיים את המשפט במהירות האפשרית. אם צריך להקים בשביל זה בית דין מיוחד, זה מה שצריך להיות. שופטים מקצועיים שיעסקו רק בעבירות מין ותקיפות מיניות.

צריך לבנות יחידה חדשה לאיסוף עדויות מנאנסות. יחידה שמורכבת מאנשי המקצוע המתאימים והקשורים לנושא מכל התחומים. כזו שכוללת מלבד חוקרות משטרה גם פסיכולוגיות עובדות סוציאליות, עם כל הכבוד, זה ממש לא מספיק. יחידה שיש בה אנשי מקצוע המתמחים בטיפול בילדים ובבני נוער.

חייבים לשנות את נוהלי המשטרה בכל הנוגע להתנהגות השוטרות והשוטרים כשמגיעה אישה צעירה או יותר מבוגרת ומבקשת להתלונן. אומרים שהנוהלים מסודרים אבל מי שמכיר את הנתונים לאשורם יודע שחלק גדול מהמקרים כלל לא מגיעים לתחנת המשטרה או לכל מקום רשמי אחר מהפחד מפני הצפוי, מהידיעה שבסופו של יום המערכת לא תומכת, לא מגיבה כמו שצריך, במקרים רבים הופכת למערכת שמאשימה את הקורבן.

יסלחו לי אותם גברים מעטים שנגדם הוגשו תלונות שווא על אונס או תקיפה מינית. המספרים שלהם בשוליים. הגיע הזמן לחשוב על הנשים. לא רק שנשים יחשבו על נשים. שגברים יחשבו על נשים.

הגיע הזמן שר המשפטים של מדינת ישראל לא יעסוק רק ברפורמה במח"ש והשר לבטחון פנים לא יחשוב מי מתאים לו שיהיה המפכ"ל, שישבו שני הזכרים האלה, הם בטח מרגישים כמו זכרי אלפא ויובילו מהפכה אמיתית בטיפול בתלונות על עבירות מין ותקיפה מינית.

ובסוף הגענו לבתי המשפט. גם מהם אנחנו צריכים לדרוש יותר. יותר מהירות, יותר נחישות, ענישה יותר קשה. אומרים תמיד שהענישה מתבצעת לפי הרף שנקבע בעבר. ובכן, נדמה לי שהגיע הזמן להעלות את הרף. לקבוע ענישה מינימלית הרבה יותר גבוהה על עבירות מין ותקיפה מינית, בטח של נערות מתחת לגיל 18. בלי אפשרות של שחרור מוקדם על התנהגות טובה, בלי אפשרות לחנינה. הרסת חיים של אישה צעירה, תשלים את העונש שלך במלואו.

רק אם תהייה אכיפה כמו שצריך, רק אם נשים יפסיקו לפחד להגיע ולהתלונן, רק אם הענישה תהייה חזקה מספיק, רק אז יתכן ותפישות חינוכיות ותרבותיות שמאפשרות לגברים להתנהג כמו מפלצות ישתנו ומספר הנשים שאיבדו את עתידן ואת חייהן בגלל התנהגות לא ראוייה של זכרים צעירים או מבוגרים יפחת משמעותית.

לפני שנתיים בערך, עבדתי עם סטודנטיות שלי מבית ספר לעבודה סוציאלית, על הסיבות שגורמות לכך שמספר הנשים המתלוננות על תקיפה מינית קטן מאד ביחס למספר התקיפות בפועל. הסטודנטיות הכינו אז מעין זכותון פשוט אותו הפצנו בכל הארץ. לצערי לא הצלחנו להמשיך ולקדם את הנושא ואני מנסה לעשות זאת בימים אלה ממש. רצ"ב הזכותון. אשמח אם תפיצו

רצ"ב הקישור להורדה: zcutontekifafinal-small

שתהייה שבת שקטה, ככל שניתן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s