המחירים עולים. של הכל. מדברים על מחאת הקוטג' החדשה אבל זה קשקוש. צריך להעלות שכר, חייבים להעלות קצבאות קיום.  הגיע הזמן לעבור לשפה כלכלית אחרת. לזכותו של כל אדם לחיות ברווחה כלכלית.  לא במצב שאם יגדילו את קצבת הזקנה ב-80 ש"ח אז באופן סטטיסטי האזרחים הותיקים בלי הפנסיה יהפכו ללא עניים. לא לא. הזכות לרווחה כלכלית מורכבת לא רק מכמה כסף יש לו לאדם למחייה אלא מכמה כסף הוא חייב להוציא כל חודש וכמה מזה נשאר לו כדי לחסוך לימים גשומים.

רווחה כלכלית עוסקת בזכותו הבסיסית של כל אדם לא רק לחיות בביטחון תזונתי דיורי ובריאותי אלא גם לאפשר לו להתנייע בבטחה ובנוחות, להנות מתרבות הפנאי ומהזדמנויות לרכישת השכלה ומקצוע הולמים לא רק את כישוריו אלא גם את רצונותיו וחלומותיו.  לחיות ברווחה כלכלית משמעותה לא לפחד מהמחר. לא לחשוש פן ינותק החשמל כי הכסף במונה נגמר, לא לחשוש כי הצ'ק של שכר הדירה יחזור והעירייה תטיל עיקול על חשבון הבנק כי הארנונה לא שולמה בזמן.

הגיע הזמן לשנות את השפה. לשנות את התפישה. לשנות את דרך החשיבה והחיים.

איך עושים את זה? עושים restart. משימה מצויינת לממשלת השינוי לא? משבר הקורונה הראה שזה אפשרי, בזמן הסגר הראשון העבירו כסף מפרוייקט ארוחה חמה לתלמיד שלא בוצע כי בתי הספר היו סגורים כדי לתת ארוחות חמות לאזרחים ותיקים – מסתבר שאפשר.

כשהממשלה החליטה שהיא מוכנה להשקיע, גם לאורך זמן, בהתקנת דודי שמש לדיירי הדיור הציבורי, הסתבר כי התקנתו של כל דוד שכזה חוסך לדיירים שהכנסתם נמוכה כ- 300 ש"ח כל חודש בחשבון החשמל, זה הרי הרבה יותר מהחסכון מעמלות הבנקים בתחרות שכלכל מדברים עליה אבל היא לא עובדת.

חסכון גדול של כסף נוצר ברפורמת הסלולר המפורסמת שהדבר שהביא להצלחתה הוא היכולת האמיצה לחשוב מחוץ לקופסא.

הגיע הזמן להפסיק לדבר על עוני, ממילא המדידה שלו בעייתית ולא רלוונטית ולהתחיל לדבר על הזכות לחיים ברווחה כלכלית.  לדבר על מיצוי זכויות אקטיבי של הממשלה במסגרתו המשרדים הממשלתיים ידאגו לפנות לאזרחים ולהודיע להם שיש להם זכויות שמגיעות להם. על כל אזרח שיממש את זכויותיו הפקיד הממשלתי יקבל בונוס. זה נקרא לעבוד בשביל האזרחים, תוכנית מפורטת בקרוב.  הגיע הזמן להתחיל לחשב הוצאות מול הכנסות בבואינו לבדוק את מצבו הכלכלי של האזרח לצורך מימוש זכויותיו.

מזמן כבר היה צריך להוציא לכלל הציבור את מחשבון הזכויות המפורט באמצעותו יוכל כל אזרח לקבל את מה שמגיע לו בפשטות ובקלות שלא לדבר על כך שסוף סוף צריך ליפול האסימון ולגרום למשרדי הממשלה להעביר בינם לבין עצמם מידע רלוונטי על אזרחים המבקשים לממש את זכויותיהם פשוט כדי לחסוך לאזרחים את הבירוקרטיה ולגרום לכך שההכנסה שלהם גדלה פשוט כי מגיע להם.

לפני כמה שנים חוקק חוק מענק עבודה. חוק מצויין. התברר לי אז שעובד שנפטר ולא הספיק להגיש את הטפסים לקבלת המענק לא יקבל אותו, בניגוד למצב בו העובד נפטר והשאיר אחריו חובות והם מגולגלים על הירושה שלו, במידה וקיימת. למה ככה? כי אפשר. אז היה צריך לתקן את החוק ובינתיים עובדים שהיו זכאים למענקי עבודה נפטרו והמשפחות שלהם שהיו כלכך צריכות את הכסף לא קיבלו אותו. למה? כי ככה הממשלה שלנו עובדת.

ממשלה שמתייחסת לאזרחיה המבקשים את המגיע להם בתור גנבים, כאנשים שמנסים להונות אותה היא ממשלה רעה, ממשלה ללא חמלה. ואת זה הגיע הזמן לשנות.

אז האדונים בנט, לפיד ליברמן סער והורוביץ, הגברות שקד, מיכאלי, ברביבאי, מירב כהן ופנינה תמנו שטה, הגיע הזמן לשנות. יש לכם הזדמנות לחשוב אחרת, מחוץ לקופסא, אבל בעיקר. לעשות את זה מהר. זה לא בשמיים. רק צריך לרצות, להחליט ולהורות לפקידים לבצע. זה תפקידם. ותפקידכם לדאוג שזה יבוצע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s