לעיתים קרובות, בעיקר כאשר מועלית ביקורת כלפי התנהגות הפוליטיקאים, הן זו הפרטנית והן הקבוצתית, אנו שמועים את הפוליטיקאים מתרצים הנתנהגות זו בכך שהפוליטיקה דורשת שימוש בכח ודחיפות מרפקים.

התנהגותם של הפוליטיקאים הישראלים מוכיחה כי הקמפיין הגדול שנוהל להפחתת האלימות במגרשי הכדורגל לא ממש הצליח. הוא פשוט עבר לאולמות בהם השחקנים לובשים חליפות מעונבות אך מתנהגים כאילו מעולם לא לימדו אותם את הכללים הבסיסיים של התנהגות אנושית ראוייה.

תמי לנצוט-ליבוביץ, תלמידתה וממשיכת דרכה של כוהנת הנימוסים חנה בבלי, הגיבה כבר לפני כ-30 שנה לדבריו של שמעון פרס שאמר כי " מירוץ בחירות אינו יכול להתנהל עפ"י כללי השולחן הערוך של חנה בבלי", כי אכן, תחום הפוליטיקה מצריך ביטויים של כח, נחישות והחלטיות, אולם בין כח וכריזמה לבין איבוד עשתונות ובניית מצב מלחמה, ארוכה הדרך.

דווקא הנימוס, אשר נתפש לעיתים קרובות כחולשה, הוא זה אשר יש ביכולתו לבנות לפוליטיקאי עמדת כח ולעזור לו בצבירת נקודות זכות. למעשה, הפשטות של הנימוס הינה בכך שהוא בעצם מדבר על התייחסות נאותה ועל כבוד הדדי, ובכלל זה, כבוד האדם לעצמו וכבוד לסובבים אותו.

הטמעת כלי ההתייחסות וההבנה הבסיסיים מהווה את אבני הדרך לא רק לזירת פעולה בריאה ונוחה יותר, אלא אף יעילה, סמכותית וכזו אשר באמת יכולה לתת ביטוי להיותו של הפוליטיקאי מנהיג.

פוליטיקאי אשר יאמץ את כללי הנימוס וישתמש בהם כבכל כלי מחשבתי אחר, יצבור לעצמו יתרון רב כפי שיבוא לידי ביטוי החל בבניית תדמיתו האישית ועד ליצירת עמדה מנהיגותית, כריזמטית ומקצוענית.

הגיע הרגע שועדת האתיקה של הכנסת בתמיכתו ועזרתו של יו"ר בית הנבחרים הישראלי, יקיימו סדנאות חובה של התנהלות מנומסת לכלל חברי הכנסת. מצחיק? ממש ממש לא. הילדים שלנו רואים את המראות, שומעים את הקולות ואין להתפלא כי הם יתנהגו בדיוק כמו שנבחרי הציבור מראים להם שאפשר. הגיע הזמן להראות אחרת. נבחרי הציבור חייבים לתת דוגמא אישית שונה מזו שמצטיירת בציבור היום. זו חובתם.  (מעוניינים בסילבוס. כתבו לי ואשלח לכם).

במקביל חייבים אמצעי התקשורת המרכזיים, ערוצי הטלויזיה, הרדיו, אתרי האינטרנט והעיתונים לחתום על אמנת ההתנהגות הנאותה והכבוד ההדדי שעיקרה פשוט, פוליטיקאי שיקלל ויפגע באדם אחר.ת לא יוזמן לראיונות, לא יקבל סיקור ולא תינתן לו כל במה להצגת עמדותיו עד אשר ישנה את דרכי התנהגותו. רק הפעלתה של אמנה מסוג זה יכולה להתחיל ולעשות שינוי שהוא כה הכרחי היום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s