תזכורת וגילוי נאות –באמת חשוב לי להדגיש שאני לא מחפש שקופת חולים תפתור לי את הבעייה האישית ותייצר לי פגישות מיידיות עם רופאים. יש משהו לקוי במערכת שלה ואת זה חייבים לתקן. בינתיים אגב, הסוכר שלי לא רק שלא מאוזן אני כנראה צריך להתחיל להזריק אינסולין גם במהלך היום. אבל בואו לא נקדים את המאוחר.

זה התחיל אתמול בערב. לתיבת הדוא"ל שלי הגיע מסר קצר ממנכ"ל מאוחדת. " ידידי, דר מ. יעשה הכל כדי לעזור לך. מקווה שאתה עדין סומך על המערכת. אתה כמובן זכאי לפנות ולעשות ככל שתחליט. מאחל לך בריאות טובה"

"כמו שכתבתי" השבתי לו, "לא מדובר רק בבעייה האישית שלי, אני מבין שאתם מתכננים מהלך רחב – ואשמח לקבל עליו פרטים, אין לי ספק שאתם אחת מקופות החולים הטובות – אבל יש דברים שעם קצת רצון גמישות ויצירתיות אפשר לעשות בהם מהפכות אני עושה כאלה כבר שנים – חשבתי שגם איתכם זה אפשרי לכן כתבתי לך.

תשובה על הטקסט הזה כמובן שלא הגיעה. במקומה הגיע הבוקר הטקסט הבא, הפעם ממשרד הדוברות/יחצנות של הקופה. "מר מלמד שלום, להלן תגובתנו המפורטת לקמפיין שאתה מוביל בפייסבוק. אך לפני הכל, נאחל לך מזור מהיר לכל מכאוביך ובריאות טובה יותר ונבקש להביע הערכה לפועלה של "עמותת ידיד".

נקדים ונבהיר כי אכן אין כל סיבה לשלם באופן פרטי על הבדיקות הנדרשות, שכן ניתן לבצע את כולן בזמן סביר בקופת חולים. תנאי הפרוטוקול של משרד הבריאות לאישור ניתוח בריאטרי מחייבים כל מועמד לבצע מספר בדיקות ומפגשי ייעוץ עם גורמים מקצועיים:, 1. בדיקות דם. 2. בדיקת אולטרא סאונד בטן. 3. בדיקת הדמיה של מערכת העיכול העליונה. 4. יעוץ כירורגי 5. יעוץ פסיכיאטרי. 6. יעוץ דיאטני. כניסה למערכת זמינות התורים של מאוחדת – מבלי להפעיל פרוטקציה כלשהי, מעלה את הממצאים הבאים: לבדיקות דם – אין צורך בקביעת תור מראש. לבדיקת אולטרא סאונד בטן– ניתן לקבוע תור לשבוע הקרוב. 1. לצילום בריום ושט-קיבה – ניתן לקבל תור מהיום למחר והכי מאוחר שבוע המתנה. 2. ליועץ כירורגי – קיימת במערכת זמינות לתור מחרתיים ב-31/8. 3. לפסיכיאטר – קיימת במערכת זמינות תור ל-1/9. 4. לדיאטנית – קיימת במערכת זמינות לתור ב-31/8. בטוחני שאין חולק על כך שמדובר בזמן סביר בהחלט בהתחשב במצב הרפואי ובמיוחד בהליך הנדרש – ע"י משרד הבריאות, קודם לאישור ניתוח בריאטרי.

באשר להצעתך לקדם בתור אנשים עם "הרבה מספרים אדומים בגיליונות הבדיקה שלהם" כהגדרתו, הרי שלמעשה, זו מיושמת מלכתחילה כאשר באמת מתעורר צורך בטיפול רפואי דחוף. גם באשר לסוגיית תא הלחץ, ערכנו בדיקה מול אסף הרופא שמעלה כי עלות הטיפול עומדת על 350 ₪ בלבד (ולא 1500 ₪ כנטען!!!) .מאסף הרופא נמסר לנו כי זמינות לטיפול – שטרם הוכחה יעילותו, הינה כחודש ימים ואף יותר. אלו העובדות וחבל שציינת נתונים אחרים.

באשר לטענה על העברת האחריות כביכול ללגורמים אחרים, נדגיש את שכסמנכ"ל עמותת ידיד אתה יודע היטב; לא קופת החולים (שלנו או אחרת) קובעת את סדרי העדיפויות הלאומיים, הקצאה לבריאות וגם לא את סל התרופות והטכנולוגיות. לפיכך, הפנייה בעניין אכן צריכה להיות מופנית למכותבים בהעתק במכתב הפומבי שפרסמת. באיחולי בריאות טובה".

ran1212

מודה ש"התרגשתי", עוד לפני שקיבלת תשובה מנציב פניות הציבור של הקופה קיבלת מייל תשובה מהמנכ"ל, אחד מן הרופאי המשפחה ביקש שאתאם איתו תור ואפילו ואפילו המערכת התקשורתית של קופת החולים "התגייסה לסייע לי", אחת מהעובדות נכנסה לאתר הקופה ואיתרה שם את כל התורים הפנויים באיזור ירושלים. זה הרי לא חשוב אם הדיאטנית שטיפלה בי יכולה לפגוש אותי רק בעוד חודש וחצי, יש אחת אחרת תלך אליה מחר. ורופא הריאות שמטפל בי כבר 3-4 שנים, הוא פנוי רק בעוד חודשיים, אבל מה זה חשוב, תלך לראות רופא אחר, כולם הרי אותו הדבר. העיקר שיש תורים במיידי.

צלצלתי למשרדו של היחצ"ן. רציתי לדבר איתו. השארתי הודעה וחזרתי לעבודת יומי השגרתית כלכך. מסתבר שהוא חזר אליי למשרד והשאיר הודעה. לפני שצלצלתי כתבתי לו מסר נוסף וכך נאמר בו בתגובה לדברים שנכתבו: בוקר טוב, ולפני שאתקשר אליכם שוב אני מבקש לענות למייל שלכם. ברמה הפרטנית – תור לכירורג – ניתן היה לבצע ואכן בוצע. התורים האחרים – אחרי שיחות טלפון – אין מקום כרגע. ומכאן לדברים שאסור לכם לעשות – למשל לקרוא ללקוח שלכם שקרן – ובמה הדברים אמורים – תא הלחץ באסף הרופא – הנתונים שמסרתם נוגעים לטיפולים המאושרים על ידי קופת החולים – לא מדובר בטיפולים לחולי פיברומיאלגיה שאינן מאושרים על ידי הקופה – אז בפעם הבאה שאתם קוראים לי שקרן – תזהרו – אתם בדרך לתביעה על לשון הרע. אם אסף הרופא אמרו לכם שהם נותנים את הטיפול ב- 350 ש"ח אני מבקש לקבל את זה בכתב – לי יש הקלטה שאומרת אחרת כולל העובדה שהטיפול לחולי פיברו אינו מסובסד בחלקו או במלואו על ידי קופת חולים מאוחדת

ולסיום – לא מדובר בהקצאות של תקציבים אלא בהתנהלות פנימית של קופת החולים – ועובדה כי רופא הקופה מציין, בכתב ובמפורש כי הקופה פועלת להחיל נוהלים חדשים בנושא – הוא רק מסרב לומר מה הם אבל דבר זה בעצמו מעיד על כך שאתם מבינים שיש אצלכם כשל גדול – והדבר נוגע גם "למספרים האדומים" כי ככל שנוגע אליי ולעשרות עדויות שכבר הגיעו אליי ויחשפו בקרוב – היחס במקרה הזה הוא מביך ומביש.

נסיון נוסף להשיג את היחצ"ן בטלפון לא צלח ואז הגיעה התגובה הבאה לשיפוטכם. "מר מלמד, העמותה שאתה מייצג חשובה מכדי שכך תתנהל. חזרתי אליך והשארתי הודעה במשרדך. במאוחדת אנו מקפידים להשיב לכל לקוח – גם אם אינו מחובר או מתוקשר ביעילות ובשקיפות הראויות. אבל אם זה הסגנון – שלצערי ע"פ עדות עובדי משרדי, אפיין גם פניות קודמות שלך, אכן אל תטרח להתקשר. "תביעת לשון הרע", כתב אישום על רצח ארלוזורוב או כל עניין אחר שיעלה על דעתך – כמו גם שאלות ענייניות ייענו בכתב בלבד. ולמען הסר ספק: כל מועדי התורים שצויינו במענה שלנו נלקחו מהמערכת הפתוחה לכל מבוטח. המידע לגבי תא הלחץ נמסר – בדיוק כפי שציינו במייל, בשיחת טלפון שקיימנו עם אסף הרופא כ"אזרחים מן השורה" בלי כל אזכור למאוחדת או לגורם אחר כלשהו. העתק: עו"ד מומי דהן, יועץ משפטי מאוחדת"

אז אדוני היחצן. אכן, בפעמים הבודדות בעבר שהתקשרתי למשרדך כדי לסייע ללקוחות של הקופה שהתנהגתם אליהם בזלזול ובהשפלה אכן דרשתי מכם לתת להם את הזכויות המגיעות כחוק. העובדה הברורה היא שבכל אחד מהמקרים בעבר לאחר הפניות שלי קיבלו לקוחות הקופה בדיוק, אבל בדיוק מה שהגיע להם בדין. בזכות.

לא ביקשתי ממך לשלוח לי תגובה. את ההתכתבויות שלי אני מקיים מול מנכ"ל הקופה, נציב פניות הציבור ומיידע על כך את הרגולטור שלכם הלוא הוא משרד הבריאות מרמת השר והמנכ"ל ולמטה מזה. אני מניח שבקרוב, בנוסף לחברי הכנסת, נעבור גם למבקר המדינה וגורמים נוספים, כי אתם פשוט מתנהגים בשרלטנות.

נחזור רגע להתחלה. בשעות הבוקר קיבלתי שיחה ממרפאת הסוכרת. ביקשו לבדוק מה מצב המספרים שעל מד הסוכר שלי. לאחר שיחה קצרה הם אמרו "טוב, כנראה שתצטרך להתחיל להזריק גם לפני הארוחות במהלך היום, נתראה ביום חמישי".

ולכם החברים שלי בפייס, או אלו שמקבלים את הסיפורים שלי במייל. אני מצטער שאני מעיק אליכם, אולי זה עוזר לי פשוט להתמודד עם המצב הרפואי החדש שלי. אבל באמת. לא מדובר רק בי. מדובר ברבים אחרים שפשוט מתנהגים אליהם בגסות רוח. לקוחות של קופות חולים שהבירוקרטיה הפנימית של הקופה, ללא שום קשר לתקציבים או החלטות של מדיניות ממשלתית, גורמת להם לסבל, לטרחה, לציפייה מיותרת וארוכה לתורים לרופאים. במקרים מסויימים את זה אפשר לשנות.

ושוב, אם יש לכם כח, תעשו לייק ותשתפו. רק כך ניתן יהיה לשנות.  – הטקסט מופיע בעמוד הפייסבוק שלי: https://www.facebook.com/ran.melamed

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s