גם לאנשים שמנים מגיע לגור בדירה הולמת. על אחת כמה וכמה אם מדובר באנשים שמנים מאד, נכים בכסא גלגלים, שמתפקדים לחלוטין וכל מה שהם רוצים זה שתהייה להם קורת גג שתאפשר להם חיים נורמליים, כמו כל אחד אחר. אחד מהשמנים האלו הוא אלכסנדר זכרוב.

אלכסנדר (65) עלה מרוסיה לפני יותר מעשר שנים. הוא כבר בדרך להיות עולה ותיק. מהנדס רכב במקצועו שמתגורר באשדוד יחד עם אישתו ראידה (67). לא רחוק מהן מתגוררות ביתם ונכדתן. גם להן יש חלק חשוב בסיפור שלנו.

אלכס הוא איש שמן. שמן אמיתי, כשעמדתי לידו לפני מספר ימים הרגשתי ממש רזה. אלכס הוא שמן חולה. הוא שוקל היום למעלה ממאתיים קילו. לפני 4 שנים הוא שקל 60 קילו יותר. ניתוח קיצור הקיבה שעבר הצליח להוריד ממנו חמישית ממשקלו וזהו. שם זה נעצר.

המשקל הכבד והמחלות שמתלוות אליו הפכו את אלכסנדר לנכה. 105% נכון להיום. מספיק כדי לקבל קצבת נכות וקצבת שרותים מיוחדים מהביטוח הלאומי, לקבל רכב נכים מיוחד וכסא גלגלים עצום בגודלו. שיהיה ברור – לא מדובר בכסא גלגלים רגיל. מדובר בכסא הגדול בחמישים אחוז לפחות מכסא גלגלים רגיל.

אלכס הוא איש אופטימי. מאד קשה לו להתנייד. מאד קשה לאישתו לסייע לו. הבת והנכדה מגיעות מידי יום לסייע לראידה לטפל באלכס. כבר למעלה משמונה שנים שאלכס מחכה לדיור ציבורי. בשפה שלנו קוראים לזה דירת נ"ר (נכסי רכישה) דירה מיוחדת שהמדינה רוכשת עבור נכים בכסא גלגלים. אבל לאלכס יש בעייה. הוא עלה מברית המועצות לשעבר ולכן הוא שייך למשרד הקליטה, לא למשרד השיכון. המשמעות. התור שלו נמצא במשרד הקליטה. שם יש רק מעט מאד כסף לרכישת דירות נ"ר. למה הם לא מבקשים תוספת ממשרד השיכון? כי אחרת לא היתה סיבה לקיים מחלקה שלמה של שיכון במשרד הקליטה.

וכך עוברות השנים ואלכסנדר וראידה מחכים לדירה מתאימה. בינתיים הם משלמים למעלה מאלפיים ש"ח לחודש, בקושי יכולים לקנות תרופות, איכות החיים, לא משהו, ההוצאות על רכב הנכים שלהם די גבוהות ומשרד הקליטה פשוט מבזבז את הזמן. דוחה מיום ליום. לאחרונה אלכס עבר בדיקה של רופא מטעם משרד הקליטה. הרופא קבע שהוא בכלל זקוק לאשפוז במוסד סעודי. למה? כי לטענת הרופא וועדת החריגים הוא ואישתו אינם מסוגלים לנהל משק בית עצמאי. אני רוצה לשאול את משרד הקליטה. מה בדיוק הם עושים בשנים האחרונות? לא מנהלים משק בית עצמאי? כמובן שכן. רק שמאד מאד קשה להם.

נמשיך. המשרד החליט שאין לו כסף לרכוש לאלכסנדר דירת נ"ר אך הוא משאיר אותו ברשימת הממתינים לדיור ציבורי – מספר 10 ברשימה – אסל לעזאזל. גם אם תתפנה דירה היא הרי לא תתאים לצרכים שלו כנכה. אז למה לא פשוט לנסות ולבקש את הכסף לרכישת דירה מתאימה? פשוט כי ככה החליטו.

אנחנו בעמותת "ידיד" החלטנו לערער על ההחלטה. ללחוץ על משרד הקליטה. קיבלנו תשובה משפטית מאד מפורטת. בשורה התחתונה שלה נאמר שאין מה לעשות. אלכס צריך ללכת למוסד כי הוא לא עצמאי, אבל אם תתפנה דירה הוא יקבל אותה – למרות שהוא לא עצמאי – חלם כבר אמרנו?

המשכנו ללחוץ. פתאום אלכס קיבל הודעה. יש דירה. אבל תגידו הם לא אמרו שהוא לא עצמאי? אז מה פתאום מציעים לו דירה? החלטנו להמשיך ולהקשיב לממשלה. התברר שהדירה המוצעת נמצאת בדימונה. דימונה זה טוב. זה אפילו מצויין אלמלא שתי בעייות קטנות. הראשונה, קטנה מאד, אם הוא יעבור לדימונה, הבת והנכדה לא יוכלו לסייע לו ולראידה במטלות היום יום, כי הרי אשפוז סעודי המדינה רוצה לתת אבל מטפלת צמודה, חס וחלילה. הבעייה השנייה קצת יותר מסובכת. על פי חוות הדעת הרפואית שמחזיק אלכסנדר נקבע במפורש כי האוויר היבש של דימונה מזיק מאד לדרכי הנשימה שלו. הוא זקוק לאויר לח. אויר של ים. כמו זה שקיים באשדוד.  האם זה מעניין את משרד הקליטה. את זה נדע בעוד מספר ימים.

ובינתיים השנים עוברות, הזמן חולף ונדמה שבמשרד הקליטה רק מחכים שגם אלכס יגיע לגיל הפנסיה. אז תתבטל זכאותו לדיור ציבורי והמקום היחידי שיתאפשר לו לחיות יהיה דיור מוגן של המדינה. ככה חוסכים כסף לא גדול אבל מייצרים שבר ענקי במי שרוצה לחיות כאן ולקיים את עצמו בכבוד. 

ומשהו לסיום, במין מאמר מוסגר. בשבוע שעבר, לאחר שפגשתי את אלכס וצילמתי אותו ואת ראידה, פרסמתי את התמונה, כמין פרומו לסיפור כולו. שלחתי אותו לכתבים שונים כדי לראות מי מהם רוצה להרים את הכפפה ולפרסם את הסיפור, בגדול. התקשרו כל מיני כתבים. היה ביניהם גם אחד מהטלויזיה, אחת מהן. שאל, התעניין, אמר שזה סיפור מצויין. כמעט תיאמנו צילומים. ואז הוא שלח הודעה שהסיפור ירד. שאלתי למה, "בגלל מכשול השפה נרד מזה", הוא כתב לי. ניסיתי להבין מדוע. הרי אנחנו נספק מתורגמנית. "החלטה של העורך", היתה התשובה.

כמעט שכחתי –  אנחנו נמשיך ללחוץ כדי שאלכסנדר יוכל לקבל את הדירה שמגיעה לוImage

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s