לא לחינם ראש הממשלה באופוריה, לא כל יום שהשיח הציבורי כולו עוסק במהפכה צרכנית אשר היוזם שלה והעומד מאחוריה הוא לא אחר מאשר שר בממשלה. עד היום היינו רגילים להכרזות מפוצצות על רפורמות שלא הגיעו, על הבטחות לרפורמות שלא יצאו לפועל, על רפורמות שיצאו לדרך ונתקעו על הפסים ועוד מיני תרגילים והצהרות מבית מדרשם של שרי הממשלה לדורותיהם.

לא הפעם. אחרי מספר שנים של טיפול עקבי בריכוזיות של שוק התקשורת – נראה כי הבשורה הגיעה. יחי המלך החדש. זהו לא מאמר של התרפסות והתקלסות בפני השר משה כחלון, אלא נסיון להסביר מדוע המחאה החברתית של הקיץ צריכה אותו ושכמותו כדי שהיא תוכל להצליח.

אנחנו חייבים להודות על האמת, איציק אלרוב וחבריו הצליחו לדגדג בקיץ את הטייקונים הגדולים במשק, אבל היה זה שר התקשורת שהטביע אותם בים של שינויי רגולציה ותקנות שהביאו בסופו של דבר למשק תחרותי באמת.

צדק ראש הממשלה כשאמר לפני מספר חודשים לשריו, לכו תהיו כחלונים. אבל אמירה זו, נכונה ככל שתהייה צריכה להאמר גם כלפי אלו המבקשים להוביל מחאה חברתית בקיץ הזה. בקיץ הזה אנחנו לא צריכים עוד ארועי לימוד בחברותא, את זה אפשר למצוא בישיבות מידי שבוע. איננו זקוקים לצעדות מחאה ללא תכלית ותוחלת. אנחנו זקוקים לחשיבה יצירתית שתאפשר ליצור לחץ על שרי הממשלה לעשות את הדבר הפשוט והמתבקש –  להשתמש בכלים הנתונים להם מתוקף תפקידם כדי לשנות את מקטע השוק עליו הם מופקדים – מי על שוק העבודה, הפיקוח הצרכני והעסקי, מי על מערכת הבריאות המופרטת למחצה, זה שאחראי על תשתיות המים הגז החשמל והדלק ואפילו על אלו הממונים על טעם החיים שלנו – התרבות האמנות והספורט, כן, אפילו הכדורגל.

אם יש משהו שאנחנו, אנשי החברה האזרחית חייבים ללמוד הקיץ, זה שלא משנה כמה שנצעק ונמחה, שנפגין ונצעד, ההצלחה האמיתית שלנו תהייה אם נצליח לייצר את אותה נקודת לחץ, אותו כפתור הפעלה של שרי הממשלה אשר בלחצינו עליו נצליח להפעיל, כמעין מפעילי מריונטה, את הנבחרים שלנו לעשות למענינו את מה שלשמו הם נבחרו.

לא רק שרי הממשלה צריכים ללמוד מכחלון. גם אלו שיצאו לרחובות בשנה שעברה ורוצים לצאת לפעולה גם השנה אך לא ממש מבינים על מה ולמה ואיך צריכים ללמוד מכחלון. אנחנו כולנו צריכים סוף סוף להפנים את העובדה שאפשר שהממשלה הזו יכולה לעבוד בשבילנו, אנחנו רק צריכים להפעיל אותה.

ההבדל הפעם הוא שבמקום שנדרוש מה שאין, נדרוש לקיים את מה שכבר הוחלט עליו, נדרוש מהשרים לבצע קודם כל את מה שהם יכולים לעשות מתוקף תפקידם. ומי שיפריע, ילך הביתה, פקיד או שר, זה בכלל לא חשוב.

ומי שיפריע יזוז, ומי שייבש, יצטרך לפתוח מטריה  העשוייה מהחומרים הקשים ביותר בעולם כי מטר הזעם שלנו שיונחת עליו באמצעות מבקר המדינה, מערכת המשפט ואפילו חברי הכנסת שאחד מתפקידיהם המרכזי הוא ביקורת על עבודת הממשלה, מטר זעם זה יהיה כה חזק שמטריה רגילה פשוט לא תוכל לעמוד בו.

הקיץ הזה אנחנו צריכים ללמוד מכחלון שכל אחד מהשרים בממשלה חייב לבחור לעצמו 2-3 משימות מרכזיות שתכליתן אחת – לעשות את החיים שלנו, הציבור הישראלי, טובים יותר. הקיץ הזה צריך לזכור כל שר שהוא צריך ללמוד מכחלון איך עושים את זה, אחרת, הוא יצטרך להעביר את השרביט לאחר.  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s