לפני שבועיים  זה התחיל. בערוצי הרדיו החלו  שחקנים לספר את סיפוריהם של ישראלים הזקוקים לסיוע ומידע במימוש זכויותיהם בביטוח הלאומי. כל תשדיר הסתיים במשפט המנצח שאמר משהו כזה: תבואו אלינו לביטוח הלאומי, אצלינו הכל בחינם, לא צריך לשלם לאף גוף פרטי שיגבה מכם עמלה. רק תתקשרו לכוכבית 6050 (והכסף בדרך אליכם – זו כבר הסיומת שלי).

התקשרתי. חשבתי לעצמי, אולי סוף סוף שם החבר'ה הטובים בביטוח הלאומי תקנו את הליקויים עליהם כתבתי להם לפני לא מעט חודשים. אולי משהו השתנה, אולי משהו נעשה שם אחרי הדיון בשדולה להעצמת האזרח בביטוח הלאומי, דיון שבו לא היה דובר אחד שלא הפליא את ביקורתו על המוקד הטלפוני של הביטוח הלאומי. אז חשבתי.

ברשותכם אתחיל בכמה מילים טובות. זה יופי שהמוסד לביטוח לאומי יוזם קמפיין למיצוי זכויות. זה אפילו עוד יותר יפה שהוא מציין את העובדה שהוא עושה את הדברים בחינם. אבל בזה בעצם נגמרות המילים הטובות. למה? תמשיכו לקרוא ותבינו.

חייגתי למוקד הטלפוני. המתנתי כמה שניות לפני שהמענה הממוחשב החל לפעול. בחרתי בשפה העברית ואז הייתי צריך לבחור בין שלוש אפשרויות. האחת מידע אישי, השנייה הזמנת טפסים, השלישית קבלת מידע כללי על זכויות, הרביעית שעות פתיחת הסניפים והחמישית מספרי פקס של מחלקות הגבייה כי הרי חס וחלילה להתקשר אליהם זה אסור בתכלית האיסור. ולנציג שירות הקישו. 9.

הקשתי על הספרה 3. ביקשתי לקבל מידע על חוק הבטחת הכנסה, חוק המזונות וקצבת נכות התשובה היתה מוזרה. המידע שניתן היה לגבי קצבת זקנה, קצבת ילדים ומענק לידה בלבד.  ניתקתי את השיחה והתקשרתי שוב. הפעם היקשתי עם הספרה אחת. מידע אישי.  אופס. כדי לקבל מידע אישי אני חייב להקיש מספר תעודת זהות. הגיוני. ניתקתי וחייגתי שוב (אין אפשרות במערכת הממוחשבת של הביטוח הלאומי לחזור אחורה. רק לנתק ולהתקשר שוב, כי אם אפשר להרויח עוד כמה אגורות על חשבון המבוטחים אז למה לא?). הפעם הקשתי על הספרה תשע. ביקשתי לדבר עם איש או אישה בשר ודם. אבוי. גם כאן מבקשים תעודת זהות.

אני מסרב להקיש את מספר הזהות שלי, מפחד שפתאום אני אהיה במערכת של הביטוח הלאומי, אני רק רוצה לברר מידע כללי. אני ממתין והמערכת ממתינה גם עד שהיא מתיאשת ובקול מתכתי היא מודיעה "אין אפשרות לספק שירות טלפוני ללא מספר תעודת זהות כולל ספרת ביקורת". זהו. נשברתי.

לסיכום. מה בדיוק היה לנו שם. כסף, הרבה כסף שמוציא הביטוח הלאומי על קמפיין למיצוי זכויות שמטרתו המרכזית היא למנוע ממבוטחים ללכת לחברות פרטיות. מוקד טלפוני מוגבל וחסר ביותר, לא ידידותי למשתמש ובטח לא כזה שמטרתו להגיד לכם מה שבאמת מגיע כי הרי לא תצפו מהמוקדנית שם בצד השני שאחרי שתתנו לה את מספר תעודת הזהות שלכם היא תספר לכם על כל מיני דברים שמגיעים להם. היא רק תענה על מה שתשאלו. ואיך תדעו מה לשאול?

ובגלל זה צריך רפורמה בביטוח הלאומי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s