מושיק רוט, יונתן רושפלד (לפני ואחרי הניתוח), חיים כהן, שאול בן אדרת ועוד שפים רבים אחרים, אינם אנשים רזים, חטובים ובטח לא כאלה שכשהם מרימים את החולצה העין שוזפת קוביות של שרירים. מסתבר שזה לא מפריע לקבוצות גדולות של אנשים גסי רוח, קטני שכל שיתכן שיש להם בעייה עם איך שהם נראים, להשתלח בצורה מבישה מבזה ומעליבה דווקא בנשים שלא עומדות בסטנדרט העקום שלהם הכולל שידפון ושיער בלונדיני.

השמנופוביה מרימה ראש. אבל רק כלפי נשים. לגברים הישראלים מפריעות רק הנשים שמופיעות בתוכניות השונות. האמת, אין כלכך על מה להתפלא, מפיקי התוכניות ומנהלי הערוצים מקדשים את הרזון. מספר העיתונאיות שאינן שדופות המופיעות על המרקעים קטן. נשים מלאות או שמנות המשתתפות בתוכניות הריאליטי מגיעות לחלקן בדרך כלל רק כקישוט זמני לתחילת הדרך.

אני אוהב את קרין גורן. אישה מצליחה, חכמה, מקצוענית. לא יכול להבין מה עובר בראשו של אדם שרואה אותה בטלויזיה ומחליט לכתוב הערה פוגעת ומבישה באחת מהרשתות החברתיות. לא יכול להבין מה עובר בראשם של אחרים שמצטרפים אליו כמוצאי שלל רב.

אולי הגיע הזמן לעשות פרופיילינג לשמנופובים. בואו ננסה לבדוק מה הגיל הממוצע שלהם. המצב המשפחתי, הרקע התרבותי ממנו הגיעו, ארץ המוצא ושפת האם, מקום המגורים ומקום העבודה שלהם. בואו ננתח את העמדות הפוליטיות שלהם, את המצב הכלכלי ובמיוחד את המשקל שלהם. בואו נכנס לעמודי הפייסבוק שלהם ונראה מי הם השמנופובים. אני בטוח שבכל מה שקשור לקרין גורן, נגלה בחלק לא קטן של המקרים שמדובר בגברים ישראלים מקריחים הלובשים חולצות טריקו שמתחתן מבצבצת בטן שעירה ובצעירים שבשבילם כל אדם שאינו מסוגל לרכוש את בגדיו אצל קסטרו, רנאוור וזארה הוא אדם שחובה להשפיל, להעליב ולפגוע בו רק בגלל מראהו.

הגיע הזמן להתחיל להגיש תביעות לשון הרע נגד שמנופובים. אין לי ספק שהטענה בדבר חופש הביטוי תינגף אל מול הטענה הכלכך נכונה שהנסיון להעליב ולפגוע באדם רק בשל מבנה גופו הינה הוצאת לשון הרע. את החוק צריך לתקן כך שניתן יהיה לקבוע תשלום כמעט אוטומטי של קנסות גם בלי הצורך להוכיח נזקים.  כמו בחוק העישון או בחוקים אחרים.

אין אבסורד יותר גדול מהעובדה שכדי למנוע פגיעה מאנשים רק בגלל גודל הגוף שלהם צריך חקיקה מתאימה אך ככל שמתגברת ואף מתחזקת תרבות הטוקבקים הפוגעניים הנכתבים מתוך רשעות גרידא, מתוך הרצון להעליב ולפגוע באדם רק בשל מראהו וגודל גופו אין שום דרך אחרת מלבד לנסות למנוע פגיעה באנשים שמנים בחקיקה. מן סתירה שכזו.

ran3330ert

זו בטוח לא הדרך הכי נכונה, היא בטח לא זו שתזכה לאהדה הציבורית הגדולה ביותר אבל אין ברירה. חייבים. אז כבר שנתיים ויותר שחברת הכנסת תמר זנדברג ואני עובדים על סדרת חוקים בנסיון לתקן את הדברים. שתי הצעות חוק מרכזיות אשר הונחו לאחרונה על שולחן הכנסת. הראשונה, תיקון לחוק לשון הרע, שאותו מובילות חברות הכנסת יפעת שאשא-ביטון ותמר זנדברג, הקובע במפורש כי אסור לפגוע באדם לא רק בשל מוגבלות ממנה הוא סובל אלא גם בשל משקלו. בדברי ההסבר להצעת החוק כתבנו כי כבודו של אדם הוא אחת הזכויות המוגנות בחקיקה הישראלית באופן נרחב. בשל כך אוסרת החקיקה הפליה ולשון הרע מטעמים שונים ומגוונים, הנוגעים לנסיבות אישיות ומשפחתיות, לגורמים שבשליטת האדם או שאינם בשליטתו.

עוד כתבנו כי ביזוי והשפלת אדם בשל השמנה (אשר לרוב מתבטאת בהפליה בשל השמנת יתר), היא תופעה פסולה, שבמסגרתה נתפס האדם בעל המשקל העודף כבעל תכונות שליליות נוספות, כגון עצלות, היעדר שליטה עצמית או היעדר כוח רצון. התפיסה הסטראוטיפית של כבדי משקל משתקפת גם בתרבות הפופולרית, כאשר ה"שמנים" בסרטים או בתכניות טלוויזיה הם הנלעגים וחסרי המזל. תופעה זו מובילה לפגיעה קשה באנשים כבדי משקל, בקבלה או בקידום בעבודה, בכניסה למקומות ציבוריים וכן להשמתם ללעג כדבר שבשגרה.

הצעת החוק השנייה שגם היא הונחה לאחרונה מובלת  על ידי ח"כ מכלוף מיקי זוהר ותמר זנדברג והיא בעצם הוספת תיקונים במספר חוקים, חוק איסור אפלייה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה ואפילו חוק שירות התעסוקה, במקרה הזה הצעת החוק מבקשת להתמודד עם התופעה שלעיל, באמצעות הגנה על כבדי משקל במקומות שבהם החקיקה מגנה על אוכלוסיות אחרות שנתפסו כזקוקות להגנה מטעמים דומים.

יש אנשים שלא מפריע להם להיות שמנים. יש כאלה שאפילו אוהבים את זה. יש אנשים שאוהבים אנשים שמנים. ויש כאלה שלא ממש. כך או כך, הצקה, הטרדה ובוודאי אפליה, אינם מסוג הדברים שיכולים להיות מקובלים בחברה שלנו.

ובזה אנחנו נלחם. עד שנשנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s